۱۴ نفر در اعتصاب غذا در مرکز دومین شهر بزرگ سوئد، بدون انعکاس در رسانه های سوئدی و یا حمایت «احزاب مدافع حقوق پناهندگی»
 استکهلمیان – به طور کلی، و با توجه به آمار موجود،  می توان ادعا کرد که اداره مهاجرت سوئد از چندی پیش اعطای پناهندگی به اتباع ایرانی را به شدت محدود کرده است. این سخت گیری بی سابقه نه تنها در رابطه با متقاضیان پناهندگی ایرانی، بلکه حتی در آمار متقاضیان ایرانی ویزای سوئد نیز به روشنی و به وضوح متجلی است. به عبارت ساده تر، سوئد درهای خود را بر روی ایرانیان بسته است.

سخت گیری های دولت و اداره مهاجرت سوئد متقاضیان پناهندگی تبعه ایران در این کشور را در وضعیت بغایت دشواری قرار داده است.

تنها ماندن بدون هر گونه کمک مالی یا ممر درآمد دیگر در کشوری بیگانه، سوء استفاده بیرحمانه و جنایتکارانه کارفرمایان و بخصوص کارفرمایان «هموطن» از این قشر آسب پذی، بی خانمانی و نداشتن مسکن، رنج دوری از خانواده که هیچ چشم انداز نزدیکی برای دیدار دوباره با آنها وجود ندارد و انتظاری جانکاه برای تصمیمی که شاید هرگز ابلاغ نشود، تنها بخش کوچکی از وضعیت دشوار متقاضیان پناهندگی ایرانی است.

از روز ۱۵ فوریه حدود ۸۰ نفر از ایرانی تباران متقاضی پناهندگی در بندر گوتنبورگ،  دومین شهر بزرگ سوئد، در چهار چوب تشکلی تحت عنوان «صدایم را بشنو» در مرکز این شهر دست به اعتراض زده اند. از این تعداد حدود ۶۰ تن دست به تحصن زده اند  و ۱۴ نفر نیز در چادری سرد و فاقد امکانات گرمایشی بصورت ۲۴ ساعته در اعتصاب غذا بسر می برند. دو زن نیز در میان اعتصاب کنندگان وجود دارند.

این افراد به وضعیت دشواری که خودشان و دیگر متقاضیان پناهندگی ایرانی در سوئد به آن گرفتار آمده اند معترضند.

در کنار این اعتراض، آنچه که توجه بسیاری را به خود جلب کرده است بی اعتنایی و بی علاقگی رسانه های بزرگ سوئدی و احزاب سیاسی از اعتصاب غذای ۱۴ انسان در مرکز دومین شهر بزرگ این کشور است. با وجود گشت و گذار در میان رسانه های بزرگ سوئدی، به زحمت می توان حتی سطوری در رابطه با این اعتراض در رسانه های این کشور یافت.

اعتضاب غذای این ایرانیان متقاضی پناهندگی در شهر گوتنبورگ قبل از اینکه نشان دهنده دشواری اتباع ایران برای دریافت پناهندگی در سوئد باشد،  سندی است بر چرخش فاحش و صد و هشتاد درجه ای افکار عمومی سوئد نسبت به مقوله پناهندگی در این کشور.

در گذشته ای نه چندان دور مردم سوئد با نصب سنجاق های سینه مشهور «به دوست من دست نزن» در سطحی وسیع حمایت خود از پذیرش مهاجر و پناهنده به کشورشان را به نمایش می گذاشتند. این سنجاق بر روی سینه های بسیاری از مردم این کشور در کوچه و خیابان ها دیده می شد.

امروز نه تنها هیچ نشانی از «به دوست من دست نزن» وجود ندارد،  بلکه خشم و نارضایتی عمومی از وضعیت بوجود آمده جای آن را گرفته است.

سیاست های مهاجرتی غیر مسئولانه دولت های چپ-لیبرال و پذیرش انبوه افرادی که هیچ سنخیتی با تعریفی که از یک فرد پناهنده در منشور ملل متحد آمده است ندارند، و مشکلات جدی که بواسطه آن در کشور بوجود آمده است، افکار عمومی سوئد را شدیدا بر علیه پناهجویان برانگیخته است و از سوی دیگر کمبود بودجه شدید و مشکلات اقتصادی کلانی که کشور بدنبال این سیاست غیر مسئولانه دچار آن گردیده منجر به کاهش شدید امکانات اداره مهاجرت و دیگر ارگان های سنتی کمک به پناهجویان شده است.

در واقع سوئد را چنان با افراد فاقد دلایل پناهندگی پر و لبریز کرده اند که اصولا دیگر نه جایی برای پناهندگان واقعی باقی مانده و نه صدای حمایتی جهت دفاع از حقوق آنها وجود دارد.

هشداری که مدافعان واقعی حقوق پاهندگی در طی سالهای گذشته در رابطه با پذیرش انبوه پناهندگان فاقد دلایل پناهندگی و عواقب آن سر می دادند با برچسپ «راسیسم و نژادپرستی» مورد حمله قرار می گرفت. اما امروز که بسیاری متقاضیان واقعی پناهندگی و نیازمند پناه فریاد کمک بلند می کنند،  نه تنها هیچ گوش شنوایی در  نزد احزاب و گروه های چپ-لیبرال-فمینیست برای آن وجود ندارد، بلکه همگی آنها به گفته ای «به صورت دسته جمعی به بیماری حناق و  خفقان نیز دچار شده اند».

برخی نیز معتقدند که جو عمومی جامعه در حدی علیه پناهنده پذیری است که زیان انعکاس وضعیت پناهجویان توسط رسانه ها و احزاب بمراتب بیشتر از نفع احتمالی آن است.

استکهلمیان را در تلگرام دنبال کنید:
telegram.me/stockholmian
 

اگر نظری در باره این مطلب دارید، می توانید در زیر آن را بیان کنید

www.stockholmian.com
در شبکه های اجتماعی

telegram.me/stockholmian

facebook.com/stockholmian

youtube.com/stockholmian

twitter.com/stockholmian

instagram.com/stockholmian

radio.garden/live/stockholm/stockholmian

tunein.com/radio/Stockholmian-s166788/ 


 

www.stoc  2020-02-22

© 2020 Stockholmian. All rights reserved.
تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن با ذکر واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی یک مطالب از استکهلمیان در سایتهای اینترنتی در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در استکهلمیان مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز در صورت چاپ واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است.

Stockholmian
استکهلمیان استکهلم سوئد