هشدار پلیس: نوار ضبط شده از یک نمونه کلاهبرداری با مدرک شناسایی الکترونیک
استکهلمیان – کلاهبرداری از شهروندان با استفاده از مدرک شناسایی الکترونیک (ایی لگیتیماشون یا بانک آی دی) نه تنها همچنان ادامه دارد بلکه ابعاد آن مرتبا وسیع تر می شود.

به اعلام پلیس سوئد کلاهبرداری ها که در گذشته بر روی سالمندان متمرکز شده بود اینک بر روی جوانان تمرکز یافته است.

بر اساس آمار پلیس تنها در ماه ژوئیه که هنوز به پایان خود نیز نرسیده است ۲۴ مورد شکایت از کلاهبرداری موفقیت آمیز در این رابطه ثبت شده است که قربانیان در مجموع ۱،۵ میلیون کرون اندوخته خود را در طی آن از دست داده اند.

خانم لوتا ماریتسون از دایره پیش گیری از جرایم در مرکز مبارزه با کلاهبردرای در پلیس سوئد به تلویزیون اس و ت گفت که در میان قربانیان این نوع از کلاهبرداری جوانانی را می شناسد که تمام اندوخته های بانکی خود جهت پیش پرداخت وام مسکن را با یک تماس تلفنی کلاهبرداران از دست داده اند.

کلاهبرداری به این طریق صورت می گیرد که فردی تماس تلفنی گرفته و ادعا می کند که از بانک زنگ می زند و قبل از هر کاری از قربانی خود می خواهد که هویت خودش را از طریق مدرک شناسایی الکترونیک (ایی لگیتیماشون یا بانک آی دی) یا توکن بانکی (بانک دوسا) تایید کند. اما انجام چنین کاری در عمل به معنی سپردن کنترل حساب بانکی قربانی به دست کلاهبردار است.

پلیس باری دیگر به شهروندان هشدار می دهد که هرگز و هیچوقت بنا بر درخواست فردی که تماس تلفنی برقرار می کند از مدرک شناسایی الکترونیک و یا توکن بانکی (بانک دوسا) خود استفاده نکنند. بانک ها و موسسات اقتصادی تنها در صورتی که خود شما با آنها تماس تلفنی برقرار کرده باشید از این طریق جهت تایید هویت شما استفاده می کنند، نه زمانی که خودشان با شما تماس تلفنی می گیرند.

خانم لوتا ماریتسون از دایره پیش گیری از جرایم در مرکز مبارزه با کلاهبردرای در پلیس سوئد باری دیگر به شهروندان هشدار می دهد که نه پلیس و نه کارمند هیچ بانک یا اداره ای در سوئد هرگز در تماس تلفنی با شهروندان درخواست تایید هویت با استفاده ا مدرک شناسایی الکترونیک و یا توکن بانکی (بانک دوسا) نمی کند و چنین تماس هایی در همه موارد یک کلاهبرداری است.

اگر فردی در تماس تلفنی با شما ادعا می کند که از بانک تماس می گیرد از وی بخواهید که مایلید خودتان با شماره تلفنی که خودتان از بانک دارید  به آنها تماس بگیرید. توجه کنید افتادن شماره تلفن بانک بر روی نمایشگر تلفنتان به معنی اینکه تماس گیرنده از بانک تلفن می زند نیست. کلاهبرداران حتی می توانند با استفاده از تکنیک های مختلف شماره تلفن بانک را بر روی نمایشگر تلفن شما بیندازند تا شما تصور کنید تماس تلفنی از بانک برقرار شده است.

جوانان و سالمندان اطراف خود را در این رابطه بصورت ویژه مورد اطلاع رسانی و هشدار قرار بدهید.

فایل صوتی بالای این صفحه که توسط پلیس منتشر شده است نمونه ای از یک کلاهبرداری در این زمینه است که کلاهبردار در تماس با یک زن جوان ادعا می کند که از بانک تماس می گیرد  و تلاش می کند تا زن را متقاعد کند از مدرک شناسایی الکترونیک و توکن بانکی خود استفاده کند.

 

اگر نظری در باره این مطلب دارید، می توانید در زیر آن را بیان کنید

www.stockholmian.com
در شبکه های اجتماعی

telegram.me/stockholmian

facebook.com/stockholmian

youtube.com/stockholmian

twitter.com/stockholmian

instagram.com/stockholmian

radio.garden/live/stockholm/stockholmian

tunein.com/radio/Stockholmian-s166788/ 


 

www.stoc  2019-07-20

© 2019 Stockholmian. All rights reserved.
تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن با ذکر واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی یک مطالب از استکهلمیان در سایتهای اینترنتی در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در استکهلمیان مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز در صورت چاپ واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است.

Stockholmian
استکهلمیان استکهلم سوئد