قانون جدید از یکم ژوئیه ۲۰۱۹ در سوئد: ممنوعیت کشیدن سیگار در تقریبا همه جا
استکهلمیان –  از روز یکم ماه ژوئیه، سوئد با تغییر قوانین خود شمشیر را در مقابل سیگاری هایی که با دود مرگبار سیگار خود سلامتی دیگران اعم از کودک و بزرگسال را به خطر می اندازند از رو خواهد بست و حلقه طناب بر دور گردن سیگاری ها را تنگ تر از هر زمان دیگری خواهد نمود.

هدف از قانون جدید جلوگیری از نرمالیزه شدن استعمال دخانیات، جلوگیری از خسارات انسانی و مالی هنگفت  دخانیات و حفاظت از سلامتی جامعه به ویژه کودکان از اثرات مرگبار دود سیگار اعلام شده است.

قوانین جدید که از روز دوشنبه یکم ماه ژوئیه در سراسر سوئد به مرحله اجرا گذاشته می شود مقررات سخت گیرانه فعلی در رابطه با ممنوعیت کشیدن سیگار در سوئد را بشدت تشدید می کند.

بطور کلی از روز یکم ژوئیه هر گونه استعمال دخانیات حتی در فضای باز در امکانی که مردم در آن بسر می برند ممنوع خواهد شد، از صف اتوبوس تا صف انتظار ورود به کنسرت و از ورودی مراکز خرید تا ایستگاه اتوبوس و تاکسی و سکوهای سوار و پیاده شدن قطار.

استکهلمیان جزئیات قانون جدیدی را که تنها چند روزی به اجرای آن در سراسر سوئد باقی مانده است را توضیح می دهد.

به جمع بزرگ دوستان استکهلمیان در پیام رسان تلگرام بپیوندید
و قبل از دیگران از مهمترین اخبار استکهلم، سوئد و ایران آگاه شوید
برای پیوستن بر روی پیوند زیر کلیک کنید

https://t.me/stockholmian

چه محصولات دخانی مشمول قانون جدید ممنوعیت می شوند؟
قانون جدید ممنوعیت کشیدن همه انواع محصولات دخانیات اعم از سیگارهای معمولی، سیگارهای الکترونیک، پیپ، قلیان، انفیه (اسنوس) و توتون جویدنی می شود، حتی اگر حاوی نیکوتین نیز نباشد.

کشیدن سیگار در چه مکان های جدیدی ممنوع می شود؟
- در کل محوطه هایی که در آن مسافر و سیستم حمل و نقل عمومی وجود دارد، هم در داخل ساختمان و هم در فضای باز. برای مثال سکوهای سوار و پیاده شدن قطار، ایستگاه های سوار و پیاده شدن اتوبوس و تاکسی. استعمال دخانیات در حتی فضای بازی که مسافر در آن تردد می کند ممنوع خواهد بود، برای مثال محوطه بلیت، راهروهای منتهی به سیستم حمل و نقل عمومی و کل محوطه های ورودی به سیستم حمل و نقل عمومی، کل محوطه متصل به ایستگاه های اتوبوس و تاکسی.

- استعمال دخانیات در همه مکان های سرو و خوردن غذا در فضای باز از قبیل کنار رستوران ها و کافه تریاها ممنوع خواهد بود.

- استعمال دخانیات در محوطه بیرونی همه مکان هایی که ارتباطی با ورزش دارند ممنوع خواهد شد، برای مثال سالن های ورزشی و استادیوم های ورزشی. ممنوعیت تنها شامل خود مکان ورزشی نمی شود بلکه شامل همه دیگر اماکنی که مربوط به آن هستند نیز می گردد، برای مثال امکان فروش بلیت که در نزدیکی محل ورزش قرار دارند. مکان های ورزشی که برای دیگر مقاصد از قبیل کنسرت و نمایشگاه و غیره قرار می گیرند هم مشمول ممنوعیت می شوند.

- استعمال دخانیات در همه مکان های پذیرش کودکان و نوجوانان اعم از کودکستان و مدارس و نیز محل های بازی کودکان که عموم مردم به آن دسترسی دارند ممنوع می شود.

- استعمال دخانیات در محوطه ورودی همه مکان هایی که مردم به آن تردد دارند ممنوع می شود، برای مثال ورودی مراکز خرید، رستوران ها، ایستگاه های قطار، مراکز درمانی اعم از درمانگاه، بیمارستان، ساختمان های اداری، ساختمان های تجاری و نظایر آن.

- استعمال دخانیات در ساختمان ها و مجتمع های مسکونی در همه بخش هایی که بصورت مشترک مورد استفاده ساکنان قرار می گیرد ممنوع می شود.

چه کسی مسئولیت رعایت شدن قانون جدید را بر عهده دارد؟
صاحب و مدیر هر مکانی که مشمول ممنوعیت قانون جدید استعمال دخانیات می شود مسئولیت قانونی رعایت شدن آن در مکانی که تحت مالکیت و مدیریت وی است را دارد. برای مثال صاحب یک رستوران که در فضای باز صندلی قرار داده و غذا سرو می کند مسئول است که جلوی استعمال دخانیات را در محوطه تحت مالکیت و مدیریت خود بگیرد و این اختیار قانونی را دارد که فرد قانون شکن را منع کرده و از مکان اخراج کند. به همین ترتیب مسئولیت رعایت ممنوعیت استعمال دخانیات در ورودی ها ی مراکز خرید و مراکز درمانی و دیگر ساختمان ها بر عهده مالک و مدیر آن مکان است.

پیامدهای عدم رعایت قانون ممنوعیت استعمال دخانیات
کسی که مسئولیت رعایت شدن قانون منع استعمال دخانیات را دارد (مالک یا مدیر) موظف است که با نصب تابلوهای شفاف و در معرض دید این ممنوعیت را به اطلاع بازدید کنندگان برساند. مسئول همچنین موظف است که در صورت قانون شکنی به فرد قانون شکن تذکر دهد. کسی که با وجود تذکر به استعمال دخانیات ادامه دهد می تواند بصورت فیزیکی از محل اخراج شود که توسط نگهبان یا پلیس صورت می گیرد.  فردی که حاضر به ترک محل نشود بر اساس فصل ۴ پاراگراف ۶ قوانین کیفری مرتکب جرم «تعدی غیر قانونی» شده است که مجازات آن جریمه نقدی است.

وظیفه نظارتی کمون
هر کمون (شهرداری) بر اساس قانون جدید وظیفه دارد که بر اجرا شدن قانون ممنوعیت استعمال دخانیات در اماکنی که مشمول قانون می شود نظارت کند. اختیارات قانونی جهت جریمه مسئولین اماکنی که به وظیفه خود در این رابطه عمل نمی کنند برای کمون ها در نظر گرفته شده است.

پس در کجا می توانیم سیگار بکشیم!
شاید پرسشی پیش بیاید که با این قوانین سخت گیرانه پس از یکم ماه ژوئیه در کجا می توانیم سیگار بکشیم. طبیعتا برای آن دسته از افرادی که کماکان با پرداخت پول مایل به نابودی جسم و جان و خودکشی تدریجی هستند نیز جاهایی باقی مانده است.

از روز یکم ژوئیه می توانید در امکان زیر سیگار کشیده و از دخانیات استفاده کنید:

- در خانه خود، در صورتی که یک مسکن موقت نباشد.
- در اتاق های سربسته ویژه در رستوران ها، اما حق به همراه بردن غذا و نوشیدنی به داخل آن را ندارید.

همزمان قانون جدید دیگری جهت کنترل سخت گیرانه با هدف جلوگیری از قاچاق سیگار
 فروختن سیگار و انفیه (اسنوس) از روز یکم ژوئیه ۲۰۱۹ منوط به دارا بودن یک مجوز ویژه خواهد شد. همچنین از روز ۲۰ مه ۲۰۱۹ همه پاکت های سیگار موظف به دارا بودن برچسب حاوی ارقام امنیتی قابل ردیابی خواهند بود. فروش پاکت های سیگار که دارای این ارقام نباشند در سوئد غیر قانونی خواهد بود.

بیشتر بدانید
کارزار جهانی علیه بی رحم ترین قاتل تاریخ بشریت
تست پنبه محققین بریتانیایی: خودکشی تدریجی با سیگار
 

اگر نظری در باره این مطلب دارید، می توانید در زیر آن را بیان کنید

www.stockholmian.com
در شبکه های اجتماعی

telegram.me/stockholmian

facebook.com/stockholmian

youtube.com/stockholmian

twitter.com/stockholmian

instagram.com/stockholmian

radio.garden/live/stockholm/stockholmian

tunein.com/radio/Stockholmian-s166788/ 


 

www.stoc  2019-06-15

© 2019 Stockholmian. All rights reserved.
تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن با ذکر واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی یک مطالب از استکهلمیان در سایتهای اینترنتی در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در استکهلمیان مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز در صورت چاپ واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است.

Stockholmian
استکهلمیان استکهلم سوئد