حمله تروریستی مرگبار به دو مسجد در نیوزلند: ده ها کشته و مجروج
استکهلمیان - جهان باری دیگر شاهد یک حمله تروریستی مرگبار شده است.

بر اساس گزارش رسانه ها یک یا چند تیرانداز با حمله همزمان به دو مسجد در شهر «کرایست چرچ» در غروب روز جمعه به وقت محلی نیوزلند، صدها نفر از جمله کودکانی که در این دو مسجد حضور داشتند را با مسلسل به گلوله بستند.

حمله به مساجد «کرایست چرچ» همزمان با نماز جمعه صورت گرفت. در نخستین گزارش ها صحبت از حداقل ۴۹ کشته و ده ها مجروح شده است که در میان آنها کودکان خردسال نیز وجود دارند.

به گفته شاهدان عینی لحظاتی پس از رگبار مسلسل تعداد زیادی از افراد داخل مسجد که در میان آنها افرادی که بدنشان خونین بوده است نیز وجود داشتند تلاش کردند تا از ساختمان مسجد خارج شوند.

«برنتون تارانت» جنایت خود را بصورت پخش زنده در فیس بوک به نمایش گذاشت. گزارشگر استکهلمیان که این فیلم را دیده است آن را «یکی از بی رحمانه ترین و تکان دهنده ترین ها در طی بیش از ۲۰ سال فعالیت رسانه ای خود و صحنه هایی که هرگز از یاد پاک نخواهد شد» توصیف می کند.  «برنتون تارانت» در زمان کشتار انسانها در کمال خونسردی در حال گوش دادن به موزیک بود. فیلم این جنایت یک بازی کامپیوتری خشونت آمیز را تداعی می کند که به دنیای واقعی کشیده شده است.

در این فیلم قسمت جلوی یک سلاح اتوماتیک دیده می شود. عامل این جنایت در مسیر خود در داخل مسجد حرکت کرده و هر فردی را که در جلوی راه وی قرار می گیرد به  شکلی فجیع به گلوله می بندد.


چهره «برنتون تارانت» ۲۸ ساله و عامل این حمله تروریستی در پخش مستقیم فیس بوک

به نوشته روزنامه «نیوزلند هرالد» عامل این حمله تروریستی روند قتل عام خود را بمدت ۱۷ دقیقه بصورت زنده از طریق فیس بوک پخش کرده است.

سه نفر در این رابطه دستگیر شده اند. همزمان اعلام شده است که پلیس موفق شده است که تعدادی بمب دست ساز که در زیر اتوموبیل هایی در نقاط مختلف شهر جاسازی شده بود را قبل از انفجار خنثی کند. پلیس از شهروندان خواسته است که از تردد در نقاط مرکزی شهر خودداری کرده و دانش آموزان نیز تا رفع کامل خطر در کلاس های خود باقی بمانند.

استکهلمیان را در تلگرام دنبال کنید:
telegram.me/stockholmian

پلیس همچنین از مساجد خواسته است تا درهای خود را بسته نگاه دارند.

تابعیت یکی از سه تروریست دستگیر شده که عامل اصلی حمله معرفی شده است استرالیایی اعلام شده است. شاهدان عینی وی را «سفید پوست» توصیف کرده اند که جلیقه ضد گلوله به تن داشته است. خبرگزاری فرانسه به نقل از نخست وزیر استرالیا نوشت که یکی از مهاجمان به مساجد «برنتون تارانت» یک «مرد ۲۸ ساله افراطی دست راستی متولد استرالیا» است.

خانم «جاسیندا آردرن» نخست وزیر نیوزلند در نخستین سخنان خود پس از این حمله تروریستی گفت «امروز یکی از سیاه ترین روزهای تاریخ نیوزلند است». اعلام شده است که وی بزودی شخصا از محل این حمله تروریستی بازدید خواهد کرد.

«کرایست چرچ» واقع در جنوب نیوزلند با ۳۵۰ هزار نفر جمعیت پس از آوکلند و ولینگتون (پایتخت) سومین شهر بزرگ نیوزلند است.

جزييات بیشتری از این حمله تروریستی که تبدیل به سرتیتر اخبار جهان در روز جمعه شده است مرتبا از طریق شبکه های خبری جهان منتشر می شود.

پیوندهای مربوط
هویت عامل حمله تروریستی نیوزلند فاش شد: «هیچ مشکلی با مسلمانان یا مردم دیگر تا زمانی که در مملکت خودشان باشند ندارم»
 

اگر نظری در باره این مطلب دارید، می توانید در زیر آن را بیان کنید

www.stockholmian.com
در شبکه های اجتماعی

telegram.me/stockholmian

facebook.com/stockholmian

youtube.com/stockholmian

twitter.com/stockholmian

instagram.com/stockholmian

radio.garden/live/stockholm/stockholmian

tunein.com/radio/Stockholmian-s166788/ 


 

www.stoc  2019-03-15

© 2019 Stockholmian. All rights reserved.
تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن با ذکر واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی یک مطالب از استکهلمیان در سایتهای اینترنتی در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در استکهلمیان مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز در صورت چاپ واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است.

Stockholmian
استکهلمیان استکهلم سوئد