قلوه گاه و جیگر و دلتو دلتو دلتو برم! / شهپر ۱۹۳۶ بندر پهلوی، ۲۰۰۸ مالمو

شهپر:  درخشش در لاله زار، خاموشی در مالمو
استکهلمیان – روز دوم ژانویه ۲۰۱۹، بیش از یک دهه از درگذشت شهپر خواننده قدیمی و مردمی و بازیگر پرطرفدار تئاترهای لاله ‌زار و سینمای ایران در دهه چهل خورشیدی می گذرد.

شهپر (رقیه وخته با نام مستعار شهپر امیر ابراهیمی)  که در سال ۱۹۳۶ در بندر پهلوی به دنیا آمد همراه با مهوش و آفت، در سالهای دهه چهل خورشیدی یکی از سه خواننده عامه پسند پرطرفدار ایران به ‌شمار می ‌آمد که ترانه هایش ورد زبان همگان بود.

از شهپر  حدود سیصد ترانه به یادگار مانده که از جمله معروفترینشان که حتی پس از گذشت بیش از نیم قرن هنوز بین مردم زمزمه می‌شود و برخی از آنها وامدار ترانه ‌های فولکلور ایرانند، می ‌توان به ترانه ‌های «من شهپرم»، «دروازه ‌بان بی‌عرضه»، «عمو سبزی فروش» و «لج کردی لج» و «حمومی» اشاره کرد.

جاهل محل (۱۳۴۳) و پرتگاه مخوف (۱۳۴۲) از جمله فیلم هایی است که شهپر  در آن ها ایفای نقش کرده است. صدای او اما در بسیاری از فیلم های فارسی آن زمان بصورت لب خوانی مورد استفاده هنرپیشگان مشهور قرار می گرفت.

شهپر در طول سالهای فعالیت خود در کنار بازیگران معروف سینمای ایران از جمله بهروز وثوقی، پوری بنائی، گوگوش، آذر شیوا، بهمن مفید، پرویز صیاد، تقی ظهوری، میری، عارف، فروزان، فریبا خاتمی، ایرج قادری، منوچهر وثوق و مستانه جزایری ایفای نقش کرد.

وی در ترانه ها و رقص های فیلمهای ایرانی قبل از انقلاب نقش پر رنگی داشت و به همین دلیل در بسیاری از فیلمها کارگردانان از صدای خوانندگان معروف یا خود آنها استفاده می کردند.

شهپر که نزدیک به ۲۰ سال  در خارج از ایران می‌ زیست، در روز دوم ژانویه (دوازدهم دی) سال ۲۰۰۸ در سن ۷۲ سالگی در شهر مالمو در جنوب سوئد چشم از جهان فرو بست.

اگر نظری در باره این مطلب دارید، می توانید در زیر آن را بیان کنید

مطالب دیگر استکهلمیان در وب سایت ما
www.stockholmian.com


Anpassad sökning 


 

www.stoc  2019-01-02

© 2019 Stockholmian. All rights reserved.
تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن با ذکر واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی یک مطالب از استکهلمیان در سایتهای اینترنتی در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در استکهلمیان مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز در صورت چاپ واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است.

Stockholmian
استکهلمیان استکهلم سوئد