آندرس ساموئلسن وزیر امور خارجه دانمارک

تیره گی شدید روابط دانمارک و ایران: فراخواندن سفیر  و درخواست تشدید تحریم ها علیه ایران
استکهلمیان – روز ۲۸ سپتامبر پلیس دانمارک در اقدامی کم سابقه همه مرزهای زمینی خود و از جمله پل عظیم «اوره سوند» که دو کشور سوئد و دانمارک را به هم متصل می کند مسدود نمود و اعلام کرد که دلیل آن عملیاتی جهت دستگیری یک «فرد بسیار خطرناک» بوده است. در آن زمان اطلاعات بیشتری در رابطه با این اقدام منتشر نشد و جزئیات آن محرمانه نگاه داشته شد.

اما اینک فاش شده است که فردی که پلیس دانمارک در روز ۲۸ سپتامبر با چنین ساز و کار پلیسی گسترده ای در تکاپوی دستگیری وی بود موفق به فرار شد،  اما هفته گذشته (۲۱ اکتبر) توسط پلیس امنیتی سوئد (سپو) در گوتبرگ دستگیر شده است.

فرد دستگیر شده در سوئد یک ایرانی تبار دارای گذرنامه  نروژ است. وی اکنون از سوی سوئد تحویل مقامات دانمارکی شده و متهم است که با کمک سرویس اطلاعاتی ایران در صدد طراحی قتل در دانمارک بوده است.

فین بورچ آندرشون رئیس سازمان اطلاعات و آمنیت دانمارک در یک نشست مطبوعاتی خبر داد  که
سرویس اطلاعاتی ایران در پی این بود که به سه نفر متصل به گروه «جنبش عربی آزادی‌بخش الاحواز» که در ایران با نام «الاحوازیه» شناخته می‌شود، حمله کند.


فین بورچ آندرشون رئیس سازمان اطلاعات و آمنیت دانمارک

۳۱ شهریور ماه و در جریان برگزاری یک رژه نظامی به مناسبت آغاز جنگ هشت ساله میان ایران و عراق، حمله‌ای تروریستی رخ داد که در آن ۲۵ نفر کشته و ۶۰ تن زخمی شدند. در ساعات ابتدایی پس از این حمله‌گروه «الاحوازیه» مسئولیت آن را به عهده گرفت و مسئولان ایرانی نیز انگشت اتهام را به سمت این گروه گرفتند. مسئولان ایرانی آن زمان به انتقاد از دانمارک پرداخته بودند که به گفته آن‌ها به «تروریست‌ها» اجازه می‌دهد آزادانه در خاک این کشور فعالیت کنند.

روز سه شنبه آندرس ساموئلسن وزیر امور خارجه دانمارک در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که دانمارک سفیر خود را از ایران فرا خواهد خواند. وی گفت که دانمارک «هرگز نمی تواند بپذیرد که افرادی که در ارتباط با سرویس اطلاعاتی ایران هستند در خاک دانمارک نقشه سوء قصد علیه  افراد طراحی کنند» و اضافه کرد که «یافتن واژه ها برای توصیف جدیت این موضوع دشوار است».

وزیر امور خارجه دانمارک افزوده گفت که در حال مذاکره با هم پیمانان دانمارک و از جمله اتحادیه اروپا جهت اعمال تحریم های شدیتر علیه ایران است.

لارس راسموسن، نخست وزیر دانمارک نیز در توییتر خود نوشت: «کاملا غیرقابل قبول است که ایران یا هر کشور خارجی دیگر طرح‌‌هایی برای سوء‌قصد در خاک دانمارک داشته باشد. درباره انجام اقدامات دیگر علیه ایران با اتحادیه اروپا بحث خواهد شد».

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا سریعا اعلام کرد که از دانمارک حمایت می‌کند. وی در توییتر خود نوشت که «به دولت دانمارک تبریک می‌گوییم که یک آدم‌کش رژیم ایران را دستگیر کرده است. اروپا به مدت نزدیک به
۴۰ سال هدف حملات تروریستی‌ای بوده که ایران از آن حمایت مالی می‌کرده است. ما متحدان و شرکای خود را فرا می‌خوانیم با تهدیدات ایران برای صلح و امنیت مقابله کنند».

مرتضی مرادیان سفیر ایران در کپنهاگ نیز به وزارت امور خارجه دانمارک احضار شده است.

در ماه‌های اخیر یک دیپلمات و چند ایرانی دیگر نیز به اتهام تلاش برای بمب‌گذاری در در پاریس بازداشت شده‌اند و اخیرا یکی از دیپلمات های ایران در این رابطه از سوی بلژیک تحویل مقامات فرانسه شده است.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران اتهام مقامات دانمارک مبنی بر تلاش وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی برای «انجام ترور» در خاک این کشور را «مغرضانه» خواند و آن را «قویا» تکذیب کرد و «توطئه‌ها و دسیسه‌های دشمنان شناخته شده روابط خوب و رو به گسترش ایران و اروپا در شرایط خاص و خطیر کنونی» خواند.

وزیر امور خارجه دانمارک اما از تکذیب و انکار مقامات ایرانی تعجب زده نشده است:
-
انکار ایران این واقعیت را که حکومت ایران در پشت این موضوع قرار گرفته است تغییر نمی دهد.

تیره گی روابط دانمارک بعنوان یک عضو اتحادیه اروپا با ایران نمی توانست در زمانی بدتر از این صورت گیرد. دور دوم تحریمهای آمریکا علیه ایران در حالی از روز ۴ نوامبر به مرحله اجرا گذاشته می شود که ایران بیش از هر زمان دیگری محتاج حمایت های اروپا جهت جلوگیری از فروپاشی اقتصاد خود است.

اینک در چنین وضعیت شکننده و حساسی یکی از کشورهای مهم اتحادیه اروپا در تلاش است که تحریم های شدیدتری علیه ایران به مرحله اجرا گذاشته شود.

پیوندهای مربوط
تیتر خبری نخست سوئد: اتهام برنامه ریزی قتل از سوی سرویس اطلاعاتی ایران در خاک دانمارک و واکنش شدید این کشور
 

 

اگر نظری در باره این مطلب دارید، می توانید در زیر آن را بیان کنید

مطالب دیگر استکهلمیان در وب سایت ما
www.stockholmian.com


Anpassad sökning 


 

www.stoc  2018-10-30

© 2018 Stockholmian. All rights reserved.
تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن با ذکر واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی یک مطالب از استکهلمیان در سایتهای اینترنتی در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در استکهلمیان مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز در صورت چاپ واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است.

Stockholmian
استکهلمیان استکهلم سوئد