دادگاه مهاجرتی قانون اقامت به نوجوانان تنها آمده را رد کرد: «قابل اجرا نیست»
استکهلمیان – روز جمعه حاوی خبری نه چندان خوش برای هزاران نوجوان تنهایی بود که پس از دریافت پاسخ منفی به درخواست اقامت خود امید داشتند بتوانند بر اساس قانون جدیدی که تنها شش روز از اجرایی شدن آن می گذرد از طریق استغال به تحصیل در دبیرستان در سوئد اقامت موقت دریافت کنند.

این قانون که به «قانون دبیرستان» مشهور است و با جنجال زیاد سرانجام در روز ۷ ژوئن توسط پارلمان به تصویب رسید و از یکم ژوئن قدرت اجرایی یافت اینک در رویدادی عمیقا نادر در سوئد با صدور رایی از سوی دادگاه مهاجرتی اسکونه در جنوب کشور معلق شد و هزاران نوجوان را باری دیگر دچار بلاتکلیفی مطلق نمود.

بر اساس رای دادگاه مهاجرتی اسکونه این قانون «دارای آنچنان نقایصی است که امکان اجرای آن وجود ندارد».

بسیاری از حقوقدانان می گویند که به مشکل برخوردن اجرای این قانون به هیچ وجه برایشان غیر منتظره نبوده است چون دولت بدون در نظر گرفتن نطر شدیدا انتقادی شورای بررسی قوانین، پیشنهادی که حاوی نقایص متعدد بوده است را با عجله به قانون تبدیل کرده است.

شورای بررسی قوانین در انتقادی کم سابقه از این پیشنهاد دولت در رابطه با آن گفته بود که «مرز آنچه که بتوان در رابطه با شکل دادن قوانین مورد پذیرش قرار داد پشت سر گذاشته شده است.»

همچنین امکان اعطای اقامت به افرادی که هویت خود را از طریق ارائه مدارک شناسایی مورد تایید قرار نداده اند نیز از سوی این شورا مورد انتقاد شدید قرار گرفته بود و این یکی از مواردی است که اینک چوب لای چرخ اجرای این قانون در نزد دادگاه مهاجرتی قرار داده است.

بنا بر رای دادگاه مهاجرتی استان اسکونه چنانچه متقاضی استفاده از این قانون با ارائه مدارک شناسائی معتبر هویت خود را اثبات نکرده باشد امکان اعمال آن وجود ندارد. این در حالی است که در پیشنهاد دولت که به تصویب پارلمان رسیده بود قرار بود که حتی افرادی که هویت خود را تایید نکرده اند نیز بتوانند از این قانون استفاده کنند، ایرادی که دولت بدون توجه به نظرات شدیدا انتقادی شورای بررسی قوانین آن را مورد تصویب قرار داد.

به زبان ساده تر دادگاه مهاجرتی نیز  بمانند شورای نظارت بر قوانین کشور معتقد است که این قانون، از دیدگاه حقوقی، دچار چنان نقایص گسترده ای است که امکان اعمال و اجرای آن وجود ندارد.

به گفته فردریک لوندال قاضی ارشد دادگاه مهاجرتی اسکونه، اعطای اقامت به فردی که هویت خود را اثبات نکرده است و یا عدم سوء پیشینه وی تایید نشده است مغایر با تعهداتی است که سوئد بعنوان عضو اتحادیه اروپا و قرارداد شنگن دارد.

به گفته فردریک لوندال بر اساس آمار اداره مهاجرت تقریبا ۱۰۰درصد از حدود ۹۰۰۰ نوجوانی که قرار بود مشمول این قانون شوند، و اکثرشان نیز تبعه افغانستان هستند، فاقد مدارک هویتی هستند.

اداره مهاجرت: مانند معمول ادامه می دهیم
اداره مهاجرت در غروب جمعه در وب سایت خود اعلام کرد که بمانند گذشته تقاضاهای در رابطه با «قانون دبیرستان» تحویل گرفته و مورد رسیدگی قرار خواهد داد.

شیوه کار اداره مهاجرت اما تاثیری در روند حقوقی در جریان که به دادگاه مهاجرتی رسیده است و قرار است در بالاترین مرجع یعنی دادگاه عالی مهاجرتی مورد رسیدگی نهایی قرار گیرد نمی گذارد.
اگر دادگاه عالی مهاجرتی نیز رای مشابهی با دادگاه  مهاجرتی صادر کند و تایید هویت را جهت اعمال این قانون ضروری تشحیص دهد این رای بعنوان خط مشی نهایی به معنی پایان کار «قانون دبیرستان» در شکل فعلی آن خواهد بود.

رویدادی شگفت انگیز و نادر در سوئد
این رویداد شگفت انگیز که یک دادگاه در سوئد از اجرای قانونی که توسط دولت و پارلمان تصویب شده است سر باز بزند  بشدت کم سابقه و احتمالا بی سابقه است و یک شکست پرستیژی سخت برای دولت و احزاب حامی این قانون در پارلمان بشمار می رود.

معنی دیگر این تصمیم بازگشت مجدد مسئله اعطای اقامت به ۹۰۰۰ نوجوان افغان بعنوان یک موضوع سیاسی داغ و حساسیت برانگیز به بحث های انتخابات است که تنها دو ماه و سه روز دیگر به برگزاری آن باقی مانده است.

پرتاب شدن پی در پی هزاران نوجوان میان امید و  ناامیدی نیز بعد انسانی تصمیم دادگاه مهاجرتی است.

پیوندهای مربوط
پیشنهاد دولت جهت اعطای اقامت به ۹۰۰۰ نوجوان پناهجوی تنها آمده از سوی شورای بررسی قوانین رد شد
 

مطالب دیگر استکهلمیان در وب سایت ما
www.stockholmian.com

نظر خود را در زیر با دیگران به اشتراک بگذارید
 Anpassad sökning 


 

www.stoc  2018-07-06

© 2018 Stockholmian. All rights reserved.
تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن با ذکر واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی یک مطالب از استکهلمیان در سایتهای اینترنتی در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در استکهلمیان مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز در صورت چاپ واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است.

Stockholmian
استکهلمیان استکهلم سوئد