چهل سال «مرگ بر آمریکا» سرانجام به نتیجه رسید: با رای دیوان عالی ورود اتباع ایران به آمریکا ممنوع شد
استکهلمیان –  چهل سال فریاد «مرگ بر آمریکا» که با زیر پا گذاشتن همه اصول دیپلماتیک و روابط بین الملل و بالارفتن از دیوار سفارتخانه آمریکا در تهران و به گروگان گرفتن دیپلماتهای این کشور بمدت ۴۴۴ روز آغاز شد، اینک سرانجام به ثمر نشست و دست آورد جدید دیگری را برای ملت ایران به ارمغان آورد.

به گزارش خبرگزاری رویترز در روز سه شنبه دیوان عالی آمریکا دستورالعمل مهاجرتى دونالد ترامپ که ورود مسافر و مهاجر از پنج کشور عمدتا مسلمان و از جمله ایران را به شدت محدود می کند قانونی اعلام کرده و اعتراض‌ها در مورد تبعیض‌آمیز بودن این فرمان علیه مسلمانان را رد کرد.

این حکم که با ۵ رای موافق در برابر ۴ رای مخالف صادر شد پیروزی مهمی برای دونالد ترامپ به حساب می آید و به مناقشه در این رابطه به سود دونالد ترامپ پایان می دهد.

 

قاضی ارشد جان رابرتس هنگام قرائت حکم گفت رئیس جمهوری از اختیاراتی که «قانون مهاجرت و ملیت» برای تعلیق ورود اتباع خارجی به ایالات متحده به او داده، بطور قانونی استفاده کرده است.
 
ممنوعیت ورود به آمریکا شامل شهروندان ایران را در کنار شهروندان کشورهایی مانند لیبی، سومالی، سوریه، یمن و کره‌شمالی قرار می دهد که از ورود اتباع آن به آمریکا جلوگیری خواهد شد.

پرزیدنت ترامپ در بیانیه‌ای این حکم را «یک پیروزی عظیم برای مردم آمریکا و قانون اساسی» دانست و گفت دیوان عالی با این رأی بر اختیارات واضح رئیس جمهوری در دفاع از امنیت ملی ایالات متحده صحه گذاشت.

وی در ادامه بیانیه که در وبسایت کاخ سفید منتشر شده است گفت «در این دوران که تروریسم جهانی و جنبش‌های افراطگرایانه غیرنظامیان بی‌گناه را هدف می‌گیرن، ما باید بطور مناسب پیشینه آنهایی که به این کشور می‌آیند را بررسی کنیم».

رئیس جمهوری آمریکا سپس در گفت‌وگو با خبرنگاران در آغاز نشست هیات دولت در کاخ سفید گفت که «ایالات متحده به نیروی کار مهاجران نیاز دارد، اما آنهایی که عاشق این کشور هستند و به ارزش‌های آن احترام می‌گذارند باید وارد شوند.»

جف سشنز وزیر دادگستری و دادستان کل ایالات متحده نیز پیشتر رأی امروز دیوان عالی کشور مبنی بر تطابق قانونی فرمان اجرایی ریاست جمهوری را «یک پیروزی بزرگ» برای ایمنی و تامین امنیت همه شهروندان آمریکایی دانست.

این خبر در روز سه شنبه در پر بیننده ترین برنامه خبری تلویزون سوئد، اکتوئلت، نیز بازتاب یافت.

 

مطالب دیگر استکهلمیان در وب سایت ما
www.stockholmian.com

نظر خود را در زیر با دیگران به اشتراک بگذارید
 Anpassad sökning 


 

www.stoc  2018-06-26

© 2018 Stockholmian. All rights reserved.
تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن با ذکر واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی یک مطالب از استکهلمیان در سایتهای اینترنتی در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در استکهلمیان مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز در صورت چاپ واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است.

Stockholmian
استکهلمیان استکهلم سوئد