افتتاح فاز نخست «ایران مال»، پنجمین مرکزخرید بزرگ جهان در تهران
۱ میلیون و ۹۵۰ هزار متر مربع مساحت تجاری، فرهنگی، رفاهی و تفریحی

استکهلمیان – روز سه شنبه یکم ماه مه نخستین فاز بازار بزرگ ایران (ایران مال) در تهران رونمایی شد. مجموعه ای که گفته می شود یکی از
۵ مرکز خرید بزرگ دنیاست و در منطقه نیز رقیب ندارد.

بازار بزرگ ایران یک پروژه تجاری، فرهنگی، رفاهی و تفریحی و بزرگ‌ترین مجتمع تجاری و اداری در خاورمیانه است. این پروژه در نزدیکی دریاچه چیتگر در منطقه
۲۲ تهران واقع شده است.

مساحت تجاری این پروژه هم‌ردیف پروژه‌های بزرگ دنیا می‌ایستد و اندکی بزرگتر از The Trafford center انگلستان و Mall of America آمریکاست. برای بازدید از کل بخش تجاری این پروژه باید حدود ۱۵ کیلومتر پیاده روی کنید. یعنی به‌اندازه مسافت خیابان ولیعصر از میدان منیریه تا تجریش!

طراحی و مطالعه این پروژه ۲ سال به طول انجامیده و اجرای آن ۵ الی ۶ سال زمان برده است. نخستین فاز ایران مال روز سه شنبه یکم ماه مه رونمایی شد و به تدریج و تا چند ماه آینده بخش های مختلف تجاری فرهنگی ورزشی و رفاهی آن به بهره برداری خواهد رسید.

خبر افتتاح این مجموعه کم نظیر در رسانه های اروپایی و آمریکایی نیز بازتاب یافته است که پیوند آن به زبان انگلیسی در صفحه فیس بوک سوئدی و کانال تلگرام سوئدی استکهلمیان نیز منتشر شده است.

در فاز اول نیز  از یک میلیون و ۴۰۰ هزار متر مربع این مجموعه رونمایی خواهد شد که دارای   ۳۰۰ هزار متر مربع واحد تجاری و تولیدی است. ۵۵۰ هزار متر مربع دیگر در فاز دوم و تا پایان ۱۳۹۹ مورد بهره برداری قرار می گیرد.

مساحت کل مجموعه «ایران مال»، یک میلیون و ۹۵۰ متر هزار مربع است که حدود ۵۰۰ هزار متر مربع آن را واحدهای تجاری تشکیل می دهند.

۲۰ هزار پارکینگ خودرو و موتورسیکلت در این مجموعه در اختیار بازدیدکنندگان قرار دارد. ۸ هزار خودرو نیز در هر ساعت می تواند  به این مجموعه وارد و از آن خارج شود.

جهت درک عظمت این مجموعه حیرت برانگیز می توان آن را با «مال آو اسکاندیناویا» در استکهلم مقایسه نمود که دارای ۱۰۰ هزار متر مربع وسعت و ۴۰۰۰ پارکینگ اتوموبیل است.

باغ ایرانی
«باغ ایرانی» به عنوان قلب پروژه «ایران‌مال» و از زیباترین بخش‌های «بازار بزرگ ایران» است. این فضا با الهام گرفتن از باغ ماهان کرمان، در قسمت مرکزی ساختمان بازار بزرگ ایران واقع شده است. باغ ایرانی با ابعاد
۱۷۶ در ۵۱ متر در طبقات پارکینگ اول تا تجاری دوم ادامه یافته است و سقف آن در بام آزاد بنا، قرار گرفته و در نهایت با تکنولوژی پیشرفته پوشش‌های غشایی ای‌تی‌اف‌ای پوشش داده شده است. جریان آبی که بی وقفه در راستای شمالی- جنوبی این فضا جاری است، تجربیات بصری به یاد ماندنی را برای بازدید کنندگان ایجاد می کند. با توجه به کاشت طیف گوناگونی از گیاهان در این فضا، می توان با هوای پاک و مطبوع پذیرای بازدید کنندگان بود.


پوشش مدرن ای‌تی‌اف‌ای سقف باغ ایرانی ایران مال

ایران مال دارای  ۵۲ دسترسی  ورودی اعم از تونل، پل، زیرگذر و رمپ های مختلف است. آخرین مذاکرات نیز به منظور ایجاد خط مستقیم مترو به این مجموعه، انجام شده که احتمالا تا ۱۸ ماه آینده راه اندازی خواهد شد. با توجه به موقعیت این مجتمع، برآورد شده ۲۰ میلیون نفر مستقیم می توانند از امکانات ایران مال استفاده کنند.

علاوه بر آن در قسمت های فرهنگی ۴۰واحد سینمایی طراحی شده که ۱۲ واحد در فاز یک افتتاح خواهد شد و دارای ۱۸۰۰ صندلی خواهد بود  و ۲۸ واحد دیگر در طرح توسعه است.

همچنین «ایران مال» دارای فضاهای ورزشی استاندارد در ۱۵ رشته ورزشی است.   طولانی ترین جاده تندرستی در منطقه نیز در این مجتمع قرار دارد که مسافت آن ۲ و نیم کیلومتر است.

سالن های همایش  این مجتمع را نباید از یاد برد. باغ دیدار و باغ ماهان نیز  نمایانگر فرهنگ و فناوی های جدید روز است. همچنین باغ کتاب به وسعت ۳ هزار و ۳۰۰ متر مربع با ۶۷ هزار جلد کتاب و فروشگاه بزرگ کتاب  نیز در این مجموعه خود نمایی می کند.

این مجموعه حدود ۲۰۰رستوران دارد. همچنین بزرگترین فروشگاه کارفو در آن افتتاح می شود.

بازار ایرانی
بازار ایرانی «ایران مال» بزرگترین بازار سنتی با معماری سنتی است که بعد از دوره صفویه به طور متمرکز  ساخته شده و مساحت آن یک هکتار است. این بازار چهار سوق  دارد: فرش ایرانی، خشکبار ایرانی، صنایع دستی ایرانی و وسایل آنتیک و قدیمی ایرانی. همچنین بازار ایرانی مانند بازارهای قدیمی دارای تالار آینه است.

از سویی برای نخستین بار به جای کافی شاپ، در این بازار به رسم قدیم شربت خانه وجود دارد.   دریاچه ای به وسعت
۱۳ هزار متر مربع  نیز از دیگر بخش های ایران مال است. فضاهای نمایشگاهی این پروژه نیز قابل توجه است. بزرگترین مرکز نمایشگاهی ایران در ایران مال واقع شده که ۴۰ هزار متر مربع است.  امکانات بانکی با  نوین ترین امکانات، شهربازی سرپوشیده ۱۰ هزار متر مربعی و سرای سالمندان با ظرفیت ۳۰۰ نفر از دیگر امکانات ایران مال محسوب می شود.

فاز اول دارای  یک هتل ۵ ستاره پلاس با ۴۰۰ اتاق و امکانات بالا است که تا پایان سال به بهره برداری می رسد. سایر بخش های فاز اول نیز ۳ تا ۶ ماه آینده افتتاح خواهند شد.


بیمارستان مغز و اعصاب دکتر سمیعی در تهران که ساختمان آن بصورت مغز
یک انسان طراحی شده نیز در نزدیکی «ایران مال» بنا شده است

اشتغال زایی برای حداقل ۱۵ تا ۲۰ هزار نفر
جلال رسول اف، مدیرعامل بانک آینده به عنوان سرمایه گذار اصلی پروژه به حضور حدود ۵۰۰ پیمانکار ایرانی در پروژه نیز اشاره و اظهار کرد:

- گفته می شود نمی توان در ایران کار تیمی و گروهی انجام داد. اما در این پروژه  نزدیک به
۵۰۰ پیمانکار ایرانی  با ۱۵ تا ۲۵ هزار نفر کنار هم کار می کردند. مشاوران خارجی پروژه باور نداشتند که در دوران تحریم بتوانیم این کار را پیش ببریم. البته ما سعی کردیم عمده کارها را با امکانات ایرانی انجام دهیم، ولی گاهی نیاز به وارد کردن برخی از کالاها داشتیم و تحریم ها، هزینه ها را برای ما بالا می برد. اما در همان شرایط هم توانستیم پروژه را پیش ببریم.

او به اشتغال زایی پروژه اشاره کرد و گفت: در دوره ساخت توانستیم اشتغال خوبی را ایجاد کنیم و در زمان بهره برداری نیز حداقل ۱۵ تا  ۲۰ هزار نفر در این مجموعه شاغل خواهد شد. برآورد می شود با راه اندازی پروژه، برای  ۳ تا ۴ هزار نفر نیز اشتغال غیر مستقیم ایجاد شود.


میرمحمدصادقی که ریاست هیات امنای این بازار بزرگ را بر عهده دارد به رسانه های ایران می گوید:

- من در شیخ نشین های خلیج فارس مثل دوبی همیشه اظهار کوچکی میکردم که ایرانی ها با  زحمت و هزینه به این کشورها می آمدند و گاهی حتی جنس های بنجل را که اغلب ساخت چین بود،  خریداری می کردند. همین شیخ نشین ها اغلب به خاطر داشتن چنین امکاناتی به ما فخر می فروختند. من  همیشه احساس می کردم که چرا ما در ایران چنین محلی را نداریم که بتوانیم در مقابل خارجی ها سربلند شویم و کالاها را در آنجا عرضه کنیم. بنده پس از انقلاب تا کنون در اتاق بازرگانی فعالیت داشتم. به یاد دارم اوایل انقلاب، مهمان هایی که از خارج کشور به ایران می آمدند را تنها به بازار بزرگ تهران می بردیم. چراکه جای دیگری برای خرید نبود. به همین دلیل  ایران مال با انگیزه آبروی ملی ساخته شد که افتخار ملی محسوب می شود.  

جلال رسول اف، مدیرعامل بانک آینده به عنوان سرمایه گذار اصلی پروژه نیز در این رابطه می گوید:

- این پروژه از این جهت اهمیت دارد که نه تنها بزرگترین مرکز تجاری کشور است بلکه دارای بزرگترین مجتمع های فرهنگی و رفاهی است که همگان می توانند از آن استفاده کنند
.

به گفته او، هر سال بسیاری از ایرانی ها به خارج از کشور سفر می کنند و هزینه های سفر  آنها نیز بالا است. برخی از این سفرها صرفا به دلیل بازدید و خرید از مجتمع های بزرگ تجاری و استفاده از امکانات رفاهی  آن کشورها است. بنابراین ایده  طراحان اصلی این پروژه، هدایت کردن بخشی از این سفرها به داخل کشور است. بنابراین این پروژه نه تنها موجب صرفه جویی در مصرف منابع ارزی می شود، بلکه می تواند موجب اشتغال زایی و ایجاد رونق شود.

مطالب دیگر استکهلمیان در وب سایت ما
www.stockholmian.com

نظر خود را در زیر با دیگران به اشتراک بگذارید
 Anpassad sökning 


 

www.stoc  2018-05-02

© 2018 Stockholmian. All rights reserved.
تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن با ذکر واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی یک مطالب از استکهلمیان در سایتهای اینترنتی در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در استکهلمیان مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز در صورت چاپ واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است.

Stockholmian
استکهلمیان استکهلم سوئد