پس از ۳۵ سال: بازگشت «آبا» با دو ترانه تازه خبری جهانی در دنیای موسیقی
استکهلمیان – عاشقان یکی از مشهورترین گروه های موسیقی پاپ جهان و پرفروش ترین گروه موسیقی پاپ دهه ۱۹۷۰ میلادی حتی تصور آن را نمی کردند که این گروه  سوئدی پس از ۳۵ سال دوباره به دور هم جمع شده و ترانه جدیدی بیافرینند.

خبر به هم پیوستن گروه موسیقی پاپ سوئدی آبا پس از «۳۵ سال» با دو ترانه جدید سریعا تبدیل به خبری جهانی در دنیای موسیقی شد.

خانم یورل هانسر سخنگو و مدیر برنامه های «آبا» به تلویزیون سوئد گفت که دو ترانه با نام های
I Still Have Faith In You
(هنوز به تو ایمان دارم) و
Dont shut me down
(خاموشم نکن)
پس از ۳۵ سال باری دیگر از «آبا» تقدیم صدها میلیون طرفدار این سوپر گروه موسیقی سوئدی در سراسر جهان خواهد نمود.

خانم هانسر اضافه کرد:
- قول می دهم هیچکس مایوس نشود، همان صدای آشنای آبا خواهد بود، اما با شیوه ای مدرن. وقتی هر چهار نفر وارد استودیوی ضبط شدند گفتند که انگار اصلا ۳۵ سال از آخرین بار نگذشته است.

سخنگوی آبا به هواداران گفت که انتظار نداشته باشند آنها بار دیگر روی صحنه حاضر شوند:

- آنها این کار را نخواهند کرد و اجرای زنده نخواهند داشت اما هولوگرام دیجیتالی (آواتار)  آنها در توری تحت عنوان "آبا آواتار" یکی از این ترانه ها را اجرا خواهد کرد.

نه به دستمزد یک میلیارد دلاری!
اعضای گروه آبا از سال
۱۹۸۲ که ضبط موسیقی به صورت گروهی را متوقف کردند در برابر فشارها برای اجرای زنده مقاومت کردند، حتی در برابر پیشنهاد یک میلیارد دلاری برگزاری توری در سال ۲۰۰۰ میلادی.

اگنتا فلتسکوگ، عضو آبا، در سال ۲۰۱۳ در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی در این رابطه گفته بود که "خیلی از آن زمان‌ها گذشته، همه ما پیرتر شده‌ایم و زندگی‌های خودمان را داریم."

گروه چهار نفره آبا شامل بنی اندرسون، آنی – فرید لینگستاد، اگنتا فلتسکوگ و  بیورن اولویس است.

گروه آبا در سال ۱۹۷۲ در شهر استکلهم سوئد تشکیل یافت. آخرین باری که اعضای گروه در کنار یکدیگر برنامه اجرا کردند ۳۵ سال پیش بود.

از سوی دیگر توقع از «خدایان موسیقی پاپ» نیز به همان اندازه بالاست و همه بی صبرانه در انتظار پخش نخستین ترانه این  گروه  جهانی پر طرفدار و سنگین وزن موسیقی پاپ پس از ۳۵ سال وقفه هستند که گفته می شود در ماه دسامبر صورت خواهد گرفت.

آبا, سنگین وزن های تاریخ موسیقی پاپ جهان
گروه سوئدی آبا از موفق ترین و مشهورترین گروهها در تاریخ موسیقی پاپ جهان, و یکی از پرطرفدارترین آنها از جمله در میان ایرانیان از دهه هفتاد و هشتاد میلادی تاکنون بوده است.

دو پسر و دو دختر جوان سوئدی در روز ۶ آوریل سال ۱۹۷۴ در چهارچوب مسابقه بهترین ترانه سال اروپا (یورو ویژن)  در شهر "برایتون" انگلستان  با آهنگ "واترلو" برنده این مسابقه شدند و پس از آن در مدت بیش از ۳۰ سال و با فروش بیش از ۳۵۰ میلیون نسخه صفحه, نوار و سی دی تبدیل به یکی از وزنه های سنگین و جاودانه در تاریخ موسیقی پاپ جهان گردیدند. گروه آبا در کنار "بیتلها" و "الویس پریسلی" بیشترین تعداد صفحه را در تاریخ موسیقی جهان بفروش رسانده است.

دختران و پسران جوان دیروز, و پدران و مادران امروز, همگی از آهنگهای این گروه موسیقی برجسته و جاودانه سوئدی خاطره دارند. دیوار اتاقهای بسیاری از جوانان و نوجوانان ایران در دهه های هفتاد و هشتاد میلادی با تصاویر و پوسترهای گروه آبا تزئین شده بود.

گروه آبا در سال ۱۹۸۲ رسما از هم پاشید. آخرین کنسرت آبا در سال ۱۹۸۰ در ژاپن به انجام رسید و اعضای این گروه آخرین بار در نوامبر ۱۹۸۲ در کنار یکدیگر ظاهر شدند. اما آبا بواسطه موسیقی جاودانه و استثنایی خود, هرگز از قلبهای مردم جهان بیرون نرفت و کماکان طرفداران بیشماری در سراسر جهان و از جمله ایران داشته و موسیقی آبا پس از گذشته بیش از چهار دهه کماکان و مرتبا از ایستگاههای رادیویی و تلویزیونی گوشه و کنار جهان پخش میگردد.

اینک نزدیک به ۴۰ سال از درخشش ستاره "آبا" در آسمان موسیقی پاپ جهان گذشته است.اعضای گروه آبا اکنون از پیشکسوتان در زمینه تولید موسیقی در جهان بشمار میروند.

وب سایت رسمی گروه آبا ۴۰ سال پس از درخشش این گروه مورد بازدید سالانه میلیونها نفر از عاشقان این گروه محبوب  قرار میگیرد. در این وب سایت میتوان از آخرین اخبار در رابطه با "آبا" اطلاعات کسب نمود و همچنین با دیگر دوستداران آبا از سراسر جهان در تماس بوده و آشنا شد.

در اکتبر سال ۲۰۰۵ بمناسبت پنجاهمین سال تولد مسابقه بهترین ترانه سال اروپا(یورو ویژن سانگ کانتست), در برنامه ای عظیم که در کپنهاگ دانمارک برگزار گردید و از تلویزیونهای سراسر اروپا پخش شد همه مردم این قاره با رای گیری خود محبوب ترین آهنگ تاریخ ۵۰ ساله این مسابقه مشهور موسیقی را انتخاب نمودند.

در این نظرسنجی عظیم  ترانه "واترلو" با بیشترین آرای مردم اروپا بعنوان محبوبترین آهنگ تاریخ ۵۰ سال گذشته مسابقه بهترین ترانه سال اروپا (یورو ویژن سانگ کانتست) برگزیده شد.

موسیقی آبا مرز و زمان نمی شناسد. مدونا خواننده پاپ آمریکایی چندی پیش اجازه بازخوانی بخشهایی از یک آهنگ متعلق به گروه آبا را از آنان گرفت. اما تقاضای او جهت ساختن یک آهنگ مشترک با آبا مورد موافقت گروه آبا  قرار نگرفت.

بسیاری از دوستداران  گروه "آبا" در سراسر جهان مایل جمع شدن دوباره اعضای این گروه در کنار یکدیگر نیستند. آنها معتقدند که چنین عملی خاطره فراموش نشدنی این گروه جاودانه موسیقی را مخدوش خواهد ساخت.

موزه آبا
روز سه شنبه هفتم ماه سال ۲۰۱۳ مه برای اولین بار دربهای موزه گروه موسیقی سوئدی "آبا" یکی از جاذبه های بزرگ توریستی شهر استکهلم بر روی صدها میلیون از عاشقان این گروه موسیقی بی نهایت محبوب بین المللی گشوده شد.

این موزه مورد بازدید سالانه بیش از  نیم میلیون نفر نفر قرار می گیرد.

 روز سه شنبه هفتم ماه سال ۲۰۱۳ مه برای اولین بار دربهای موزه گروه موسیقی سوئدی "آبا" یکی از جاذبه های بزرگ توریستی شهر استکهلم بر روی صدها میلیون از عاشقان این گروه موسیقی بی نهایت محبوب بین المللی گشوده شد.

این موزه مورد بازدید سالانه بیش از  نیم میلیون نفر نفر قرار می گیرد.

در موزه  "آبا" که بخشی از
Swedish Music Hall of Fame
است از جمله  لباسهای گروه آبا که در کنسرتهای مشهور جهانی خود از آن استفاده بعمل آورده اند, آلات موسیقی متعلق به آنان, جوایز بین المللی که دریافت نموده اند و همچنین تماشای عکس و فیلمهای متعلق به این گروه موسیقی برجسته و جاودانه جهان به نمایش عمومی گذاشته خواهد شد.

اما از جالب ترین قسمتهای این موزه بخش "اینتراکتیو" آن خواهد بود. از جمله قسمتهایی از "پولار استودیو" در این موزه بازسازی خواهد شد و بازدید کنندگان موزه قادر خواهند بود صفحه ای با صدای خود از ترانه های گروه آبا تولید کنند.

بازدید کنندگان همچنین خواهند توانست با استفاده از تکنیک فوق مدرن بصورت "تلقینی" در کنسرت "زنده" و 50 هزار نفری آبا در ویمبلی شرکت کرده و با همه احساس خود موسیقی آبا را لمس نمایند.

و این تنها بخشهای کوچکی از امکانات دیدنی و حس کردنی این موزه منحصر به فرد خواهد بود که بازدید از آن و تجدید خاطرات با یکی از معظم ترین و محبوب ترین گروه های تاریخ موسیقی پاپ جهان به همگان توصیه می شود.

محل موزه
موزه "آبا" در آدرس
Djurgårdsvägen 68
در منطقه "یور گوردن" در استکهلم (در نزدیکی پارک تفریحی گرونا لوند) واقع شده است.
اطلاعات مفصل در رابطه با موزه آبا از طریق وب سایت رسمی این موزه (پیوند زیر) به دو زبان انگلیسی و سوئدی در اختیار عموم قرار دارد.

پیوندهای مربوط
وب سایت رسمی موزه آبا
وب سایت رسمی  گروه آبا

آبا – دنسینگ کوئین
 ۲۴۷ میلیون بازپخش بر روی یوتیوب!

 

مطالب دیگر استکهلمیان در وب سایت ما
www.stockholmian.com

نظر خود را در زیر با دیگران به اشتراک بگذارید
 Anpassad sökning 


 

www.stoc  2018-04-27

© 2018 Stockholmian. All rights reserved.
تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن با ذکر واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی یک مطالب از استکهلمیان در سایتهای اینترنتی در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در استکهلمیان مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز در صورت چاپ واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است.

Stockholmian
استکهلمیان استکهلم سوئد