از دست ندهید: استاد مهوش تک ستاره نامدار موسیقی افغانستان در استکهلم
استکهلمیان -  شهر استکهلم بزودی میزبان استاد مهوش یکی از وزنه های سنگین موسیقی افغانستان خواهد بود.

کنسرت استاد مهوش در روز جمعه ۳۰ نوامبر ۲۰۱۸ در سالن گرینه والد در «کنسرت هوست» (محل اهدای جوایز آلفرد نوبل) در استکهلم تقدیم دوستداران این ستاره نامدار موسیقی  افغانستان خواهد شد.
این کنسرت با همکاری تئاتر ملی سوئد (ریکس تیاتر)، انجمن فرهنگ و کنسرت هوس استکهلم و در چهارچوب «جشنواره صدای زنان مشرق زمین»  برگزار می شود.

تعداد کارت های کنسرت استاد مهوش محدود است و با توجه به محبوبیت گسترده این هنرمند به علاقمندانش توصیه شده است که از هم اکنون نسبت به تهیه کارت ورودی برنامه اقدام کنند.

تهیه   کارت ورودی از این آدرس صورت می گیرد. گزینه
FeminEAST festival
Grünewaldsalen
را انتخاب کنید.

استاد مهوش (فریدا گلالی ایوبی) بلبل افغانستان و ستاره نامدار موسیقی این کشور، آخرین بار ۱۴ سال پیش (تابستان سال ۲۰۰۴)  در چهارچوب "فستیوال  بزرگ شرق" یا "فستیوال ری اورینت" در استکهلم برنامه ای اجرا کرد که با استقبالی بینظیر  بویژه از سوی جامعه ایرانی و افغان سوئد روبرو شد. این نخستین و تنها سفر هنری استاد مهوش به سوئد بود.

استاد مهوش که در میان ایرانیان نیز طرفدارن بیشماری دارد در سالهای قبل از انقلاب بارها به ایران سفر کرد و کنسرتهای بزرگی از جمله در کا خ سعد آباد و در حضور پادشاه، ملکه و دیگر اعضای خاندان سلطنتی ایران اجرا نمود.

ترانه های او که از برنامه موسیقی معروف «رنگارنگ"  تلویزیون ملی ایران نیز پخش میشد طرفداران زیادی داشت.

از معروفترین ترانه های استاد مهوش که در ایران محبوبیت زیادی کسب کرد آهنگ «زیم زیم»،  «شب شب دلکم»، و «ملا ممد جان» بود که  بعدا توسط بسیاری از دیگر خوانندگان ایران نیز اجرا شد.

استاد مهوش را از لحاظ محبوبیت و جایگاهش در موسیقی افغانستان با زنده یاد هایده در ایران مقایسه کرده اند.

استاد مهوش که آوای خوش او نه تنها ایران, افغانستان و تاجیکستان بلکه دیگر مرزهای جهان را نیز در نوردیده است در تبعید  نیز کنسرتهای بزرگی در اروپا و آمریکا  اجرا کرد و از جمله  در یکی از میهمانیهای "کالین پاول" وزیر امور خارجه وقت  آمریکا و در حضور او و مهیمانانش به هنرنمایی پرداخت و در سال ۲۰۰۴ هنرمند ویژه "فستیوال ری اورینت" در استکهلم سوئد بود.

استاد مهوش در سال ۲۰۰۷ میلادی، سال جهانی مولانا به عنوان اولین آوازخوان افغان در مقر سازمان ملل متحد برنامه اجرا کرد. وی تنها زنی در عرصه هنری افغانستان است که به لقب استادی دست یافته است.

جالب است که پدر و مادر استاد مهوش تا سال‌ها نمی‌دانستند که صدای آن مهوشی که از رادیو می‌شنوند، دخترشان گلالی است. پس از این ‌که روزی والدین مهوش از آوازخوانی دخترشان باخبر شدند، با خبر کردن پلیس، شوهر او فاروق را به زندان انداخته و دختر خود را نیز مسموم کردند ولی مهوش پس از عمل جراحی از مرگ نجات یافت.

پس از شروع جنگ داخلی و پا گرفتن بنیادگرایی اسلامی  در افغانستان، عرصهٔ زندگی برای استاد مهوش و خانواده اش در کابل تنگ شد و او در سال ۱۹۹۱ از افغانستان گریخت و پس از دوره ای از آوارگی در پاکستان سرانجام به نزد دخترش  در سان فرانسیسکو کالیفرنیا رفت و ساکن آن دیار شد. حتی این تصور که استاد مهوش بدست طالبان بیفتد برای بسیاری از مردم افغانستان وحشت انگیز بود.

خاطرات ایران
استاد مهوش در تابستان ۲۰۰۴ و زمان سفرش به استکهلم در گفتگویی با رادیو سوئد از خاطراتش از ایران چنین گفته بود:

- ما در سالهای ریاست جمهوری محمد داود خان (۱۳۵۲ تا ۱۳۵۷) که مصادف با دوران پادشاه ایران  بود مرتبا به ایران می رفتیم و یکی از این سالها بسیار برای من خاطره انگیز بود. در آن سال هنرمند جوان و محبوب افغانستان احمد ظاهر مرحوم همراه ما بود که ما آن سال به قصر سعد آباد رفتیم و کنسرت اجرا کردیم.  ولیعهد خردسال ایران که شاهد خواندن همه گروه های موسیقی از گوشه و کنار جهان بود به مادر خود شهبانو فرح گفته بود که این همه گروه ها خواندند و من هیچی نفهمیدم اما یک گروه خیلی قشنگ خواندند و من زبانشان را می فهمیدم!  

چند شب پس از آن ما به منزل امیر عباس هویدا صدر اعظم وقت ایران دعوت شدیم. در آن شب من و احمد ظاهر مرحوم از نزدیک در مقابل شهبانو فرح، مادر ایشان، ولیعهد ایران و دیگر اعضای خاندان  سلطنتی ایران که در آنجا حضور داشتند برنامه اجرا کردیم و شهبانو فرح آهنگ «چشم سیه داری قربانت شوم» احمد ظاهر را فرمایش کردند و من هم ترانه «دلم آمده در جوش بر وصل تو ای گل بخوانم مثل بلبل» که شهبانو و مادر شهبانو  فوق العاده خوششان آمد و این که از طرف آنها تشویق شدیم و زبان همدیگر را میفهمیدیم  خیلی برای ما خاطره خوبی بود.


اجرای ترانه «زیم زیم» - تلویزیون ملی ایران سالهای دهه ۱۹۷۰ میلادی

همینطور به تلویزیون ایران رفتیم و مصاحبه کردیم و آهنگ «شب شب دلکم» آهنگ بسیار معروفی در ایران شد. باز هم سفرهای متعددی انجام دادیم. در سفر بعدی آهنگ «زیم زیم» از ساخته های مرحوم نینواز پدر موسیقی پاپ افغانستان که آهنگ  «شب شب دلکم» هم از همین آهنگساز معروف ما در افغانستان است طرفداران زیادی در ایران پیدا کرد.

آهنگ موفق دیگر من در ایران «ملا ممد جان» بود که من خواندم و از آهنگ های فولکلور ماست از معروفترین های من در ایران بود. اما نخستین آهنگ معروف من در ایران همان «شب شب دلک» بود که بعدا بانو سیما بینا هم در ایران آن را خواند. آهنگ «ملا ممد جان» را گوگوش هنرمند محترم و مشهور ایران هم خواند و خانم پوران هم اجرا کرد. آهنگ  «زیم زیم » هم آنقدر مشهور شد که توسط خیلی ها اجرا شد. هنرمند محبوب ما ظاهر وایدا هم به ایران تشریف برده بودند و اجرا کردند. آهنگ های «کمر باریک»، «لیلی لیلی لیلی جان» و «چشم سیه داری قربانت شوم» از دیگر آهنگ های محلی افغانستان هستند که در ایران بسیار مشهور شدند.

تاریخ، زمان، مکان
جمعه ۳۰ نوامبر ۲۰۱۸
ساعت ۱۹،۰۰
کاخ کنسرت استکهلم /کنسرت هوست

پیوندهای مربوط
تهیه کارت ورودی

گزینه
FeminEAST festival
Grünewaldsalen
را انتخاب کنید.

شب شب دلکم - نخستین ترانه ای که نام استاد مهوش را در ایران بر سر زبانها انداخت

اگر نظری در باره این مطلب دارید، می توانید در پایان همین صفحه آن را بیان کنید. 

مطالب دیگر استکهلمیان در وب سایت ما
www.stockholmian.comAnpassad sökning 


 

www.stoc  2018-07-29

© 2018 Stockholmian. All rights reserved.
تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن با ذکر واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی یک مطالب از استکهلمیان در سایتهای اینترنتی در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در استکهلمیان مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز در صورت چاپ واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است.

Stockholmian
استکهلمیان استکهلم سوئد