پنج ایرانی پر مخاطب در جامعه سوئد که می توانید در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
پر مخاطب ترین کنشگران ایرانی تبار سوئد در تارنماهای خود چه می نویسند
استکهلمیان – پاسخ این پرسش که پر مخاطب ترین و در عین حال محبوب ترین کنشگران، منتقدین و بلاگرهای ایرانی تبار در میان سوئدی ها کدامند بدون شک برای بسیاری جذاب است.

برخی ایرانی تباران که نقطه نظرات خود را به زبانهای سوئدی و انگلیسی در شبکه های اجتماعی منتشر می کنند نه تنها از طیف گسترده ای از مخاطب در جامعه  سوئد بلکه در سطح بین المللی برخوردارند.

استکهلمیان در زیر بیوگرافی کوتاهی از پنج رایرانی تبار پر مخاطب  در سوئد را به اضافه آدرس تارنما و صفحه رسمی هر کدام در فیس بوک  را برای خوانندگان خود منتشر می کند.

پنج ایرانی تحصیل کرده و پر مخاطب که می توانید در صفحه بیس بوک اضافه کنید و از نظرات و دیدگاه هایی که همواره مورد تشویق جامعه سوئد قرار داشته است آگاه شوید.

تینو سنندجی

تینو سنندجی اقتصاددان و نویسنده ایرانی-سوئدی در سال ۱۹۸۰ در تهران بدنیا آمد و  در سال ۱۹۸۹ به همراه خانواده خود به سوئد مهاجرت کرد.
 
 این جوان ایرانی تبار بواسطه استعداد شگرفی که از خود نشان داد پله های ترقی را بسرعت طی نمود و موفق شد که از مدرسه عالی بازرگانی استکهلم، برجسته ترین دانشگاه سوئد در حیطه علم اقتصاد، فارغ التحصیل شود.
 
 تینو سنندجی سپس مدرک کارشناسی ارشد در رشته اقتصاد از دانشگاه شیکاگو دریافت کرد و پس از آن موفق به کسب عنوان دکترا (پی اچ دی) در رشته اقتصاد دولتی از دانشگاه شیکاگو شد.
 
این جوان ایرانی تبار با وجود تنها ۳۵ سال سن امروز از مدرسین و محققین مدرسه عالی بازرگانی استکهلم است. مدرسه ای که ترتبیت کننده موفق ترین شخصیت های صحنه صنعت و بازرگانی سوئد بوده است. وی همچنین چندین کتاب در زمینه های گوناگون علم اقتصاد به رشته تحریر در آورده است.  تینو سنندجی چهره و مناظره گری بسیار شناخته شده در رسانه های سوئدی  بویژه در حیطه اقتصاد و سیاست مهاجرتی در سوئد است.

پیوندهای مربوط
تارنمای رسمی تینو سنندجی
صفحه رسمی تینو سنندجی در فیس بوک

اردوان خوشنود

اردوان خوشنود  در سال ۱۹۸۲ میلادی در تهران زاده شده و در اواسط دهه ۸۰ میلادی، به همراه برادر کوچک و مادرش ایران را ترک کرد و به پدرش در نروژ پیوست.  اردوان تا  سال ۱۹۹۹ در نروژ بسر می برد  و سپس  به شهر مالمو در سوئد نقل مکان کرد.

اردوان خوشنود پس از
پایان دبیرستان در سوئد، به تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه لوند پرداخت  و در سال ۲۰۱۱ در رشته پزشکی از این دانشگاه  فارغ التحصیل شد.  وی از سال ۲۰۱۴ مشغول دریافت تخصص در طب اورژانس بود و در نوامبر ۲۰۱۷ میلادی در رشته طب اورژانس تخصص خود را دریافت کرد.

اردوان علاوه بر تحصیلات آکادمیک دانشگاهی سخت علاقمند به جامعه و مسائل اجتماعی بوده است. وی همزمان  با تحصیلات پزشکی خود در سال ۲۰۱۴ میلادی موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد در رشته جرم شناسی از دانشگاه مالمو شد. وی امروز در همین دانشگاه به عنوان یک جرم شناس و پزوهشگر در زمینه «شخصیت شناسی مجرمین»، اطلاعات جنایی و جرایم خشونت آمیز فعال است.

علاقه این  جوان ایرانی  به جستارهای سیاسی نیز منجر به مطالعه دررشته «تجزیه و تحلیل مسائل اطلاعاتی» در دانشگاه لوند تحت نظر پروفسور ویلهلم آگرل شد، و در سال ۲۰۱۵، موفق شد که مدرک لیسانس در این رشته را نیز از دانشکده علوم سیاسی این دانشگاه اخذ کند.

وی علاوه بر حرفه پزشکی از سیاستمداران حزب دمکرات مسیحی شاخه شهر مالمو نیز هست و مطالبی که در رابطه با وضعیت سیاسی و اجتماعی سوئد در شبکه های اجتماعی منتشر می کند  بسیار پر طرفدارند.

پیوندهای مربوط
تارنمای رسمی اردوان خوشنود

صفحه رسمی اردوان خوشنود در فیس بوک

نیما غلامعلی پور

نیما غلامعلی پور در سال ۱۹۸۷ در اوج جنگ ایران و عراق به همراه والدینش به سوئد آمد. او در آن زمان تنها ۶ ساله بود.

نیما غلامعلی پور دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته مهاجرت بین الملل و روابط قومی است.

وی از جمله سردبیر نشریه‌ «سی تو آ شون» در شهر مالمو بوده و همچنین نماینده حزب دمکراتهای سوئد در کمیسیون آموزش و پرورش شهر مالمو در جنوب سوئد است.

کتاب جدیدی از نیما غلامعلی پور تحت عنوان «چند فرهنگی به این دلیل ستمگری است» اخیرا در سوئد منتشر شده است.

نیما غلامعلی پور همچنین  بواسطه مقالات خود در موسسات معتبری از قبیل «گیت استون اینستیتوت» و «فرونت پیج مگزین» در سطح بین المللی مورد توجه قرار گرفته است.

پیوندهای مربوط
تارنمای رسمی نیما غلامعلی پور

صفحه رسمی نیما غلامعلی پور در فیس بوک

نیما درویش

نیما درویش (نیما دریا مجد) روزنامه نگار، نویسنده ، مجری رادیویی و فعال اجتماعی شناخته شده ایرانی تبار در سوئد است. نیما نیز بمانند بخش بزرگی از جوانان ایرانی در اوج جنگ ایران و عراق در سال ۱۹۸۷ به سوئد آمد.

او در اوایل دهه ۲۰۰۰ میلادی دارای ستونی متعلق به خود در روزنامه «استکهلم سیتی» بود که با استقبال وسیعی ار سوی شهروندان مواجه شد. وی پس از آن به روزنامه «افتون بلادت»، بزرگترین روزنامه شمال اروپا،  پیوست و مدتی در این روزنامه مشغول به فعالیت شد. وی همچنین با تعداد وسیعی از معتبرترین نشریات و رسانه های  سوئدی و بین المللی از قبیل «د ان»، «سونسکا داگبلادت»، «اکسپرسن» و تلویزیون «اس و ت» همکاری داشته است.

نیما درویش در سال ۲۰۰۹ نخستین کتاب خود را تحت عنوان «چرا آدم دختر خودش را به قتل می رساند؟» منتشر نمود که پیراموان فرهنگ ناموسی و ستمگری ناموسی نسبت به زنان به رشته تحریر درآمده است.  نیما در سال ۲۰۰۷ جایزه «کیک طلایی» که جایزه ای در رابطه با حامیان حقوق حیوانات است را نصیب خود نمود.

پیوندهای مربوط
تارنمای رسمی نیما درویش

صفحه رسمی نیما درویش در فیس بوک

حنیف بالی

حنیف بالی ۳ ساله بود که بتنهایی به سوئد آمد. پدر و مادرش که از اعضای «سازمان مجاهدین خلق» بودند فرزند را فدای ایدئولوژی کردند، راهی عراق و «کمپ اشرف» شدند و به گفته حنیف بالی «مادرها اجازه داشتند که در سال ۱ بار» با فرزندانشان تماس تلفنی بگیرند و «پدر او در کل عمر او ۲ بار به وی تلفن زده است». حنیف بالی هرگز پدر خود را از نزدیک ندیده است.

حنیف بالی ۳ ساله، در سوئد در میان هشت خانواده مختلف جا به جا شد تا به سن ۱۸ سالگی برسد. او در طنزی تلخ می گوید که «وقتی در بچگی به من می گفتند مامان، من میگفتم کدام مامان چون آنقدر در خانه های مختلف اسکان داده شده بودم».

این کودک ۳ ساله آواره ایرانی دیروز، امروز نماینده پارلمان سوئد از حزب میانه رو (مدارت) و عضو هیئت اجرایی همین حزب است. صفحه فیس رسمی فیس بوک حنیف بالی بیش از ۶۰ هزار دنباله رو دارد و از او بعنوان یکی از شانس های جدی تصدی منصب نخست وزیری آینده سوئد در یک دولت راست رو نام برده می شود.

پیوندهای مربوط
تارنمای رسمی حنیف بالی

صفحه رسمی حنیف بالی در فیس بوک

مطالب دیگر استکهلمیان در وب سایت ما
www.stockholmian.com

نظر خود را در زیر با دیگران به اشتراک بگذارید
 Anpassad sökning 


 

www.stoc  2017-11-27

© 2017 Stockholmian. All rights reserved.
تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن با ذکر واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی یک مطالب از استکهلمیان در سایتهای اینترنتی در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در استکهلمیان مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز در صورت چاپ واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است.

Stockholmian
استکهلمیان استکهلم سوئد