آغاز «طرح رجیستری» در ایران: گوشی های گران قیمتی که یکشبه آجر پاره شدند
استکهلمیان – بر اساس آمار سالیانه ۱۲ تا ۱۴ میلیون گوشی همراه وارد ایران می شود. به گفته مقامات مسئول در ایران تنها ۵ درصد از این گوشی ها بصورت قانونی و ۹۵ درصد آنها غیرقانونی و بصورت قاچاق وارد کشور می شوند و در نتیجه تعرفه گمرکی بازار میلیاردی گوشی های همراه در ایران که می بایست به خزانه دولت واریز شود سالهاست که به جیب قاچاقیچان و سوداگران سرازیر شده است.

تلاشهای دولت جهت جلوگیری از روند رو به رشد قاچاق گوشی همراه به کشور در سالهای گذشته با شکست مواجه شده است. اما اینک دولت با «طرح رجیستری» که از روز ۲۰ اکتبر در ایران به مرحله اجرا گذاشته شد اعلام جنگی جدی به قاچاقچیان گوشی های همراه داده است. طرحی این روز ها موضوع داغ بحث محافل در ایران است.

اما «طرح رجیستری» چیست و چگونه در ایران به اجرا گذاشته شده است.

«طرح رجیستری»
بصورت کلی و ساده می توان گفت که هر دستگاه حاوی سیم کارت که بخواهد از شبکه مخابراتی یک کشور استفاده کند مجموعه‌ای از اطلاعات را برای اپراتور ارسال می‌کند. یکی از این مولفه‌ها شماره دستگاه یا
IMEI آن است، مولفه دیگر شماره موبایل کاربر یا MSISD است و مولفه سوم شماره چیپ‌ست سیم‌کارت یا IMSI است. در واقع برای برقراری هر تماس ابتدا هر یک از طرفین باید این اطلاعات را ارسال کنند و سپس می‌توانند امکان تماس مخابراتی داشته باشند.

«طرح رجیستری» جدید در ایران که از روز ۲۰ اکتبر در کشور به مرحله اجرا گذاشته شد براساس ترکیب این سه مولفه تنظیم شده است. به عبارت ساده با استفاده از این طرح و ثبت سه مولفه اشاره شده از این پس تنها گوشی های که از طریق قانونی و پرداخت تعرفه های گمرگی وارد ایران شده اند قادر به برقراری تماس مخابراتی خواهند بود.

بر اساس اطلاعات ارائه شده از سوی مقامات مسئول در ایران «طرح رجیستری» شامل گوشی های که تا قبل از روز ۲۰ اکتبر حداقل یک بار در شبکه تلفن همراه ایران استفاده شده است نمی شود و این گوشی ها همگی بصورت خودکار در سیستم ثبت شده اند و نیازی برای نگرانی وجود ندارد.

اما از روز ۲۰ اکتبر  فقط  گوشی‌هایی که به صورت رسمی از طریق نمایندگی‌های رسمی وارد شوند رجیستر می‌شوند و گوشی‌های دیگر در شبکه مخابراتی کشور غیر قابل استفاده خواهند بود.

آخرین مدل گوشی اپل، نخستین مدل تلفنی که در «طرح رجیستری» قاچاق شده است
از آنجایی که کمپانی اپل هیچگونه نمایندگی رسمی در ایران ندارد در نتیجه در عمل همه گوشی های ساخت این کمپانی که در ایران وجود دارند از مبادی گمرگی وارد نشده و قانونا قاچاق تلقی می شوند. و اولین مدل گوشی که در این طرح با قاچاق آن مبازره می‌شود نیز آیفون ایکس یا آیفون ۱۰ است.

به این ترتیب فروش آیفون ایکس یا همان ۱۰ در بازار ایران با قیمت‌های نجومی در حالی آغاز شد که این گوشی از سوی وزارت ارتباطات و فن آوری اطلاعات ایران قاچاق شناخته شده و نمی‌تواند خدمات اپراتوری بگیرد. به این ترتیب ایرانیان بخت برگشته ای که با پرداخت قیمت های تا ۱۰ میلیون تومان، مدل پرچمدارکمپانی اپل را خریداری کرده اند  در واقع تکه آجر بی مصرفی در دست دارند که قادر به دریافت خدمات مخابراتی در شبکه تلفن همراه ایران نیستند. به این ترتیب کمپانی آمریکایی اپل تا مدتی نامعلوم مجبور به خداحافظی با بازار ایران شده است.

در مورد گوشی ساخت کمپانیهایی که در ایران نمایندگی رسمی دارند، برای مثال سامسونگ، چنانچه بصورت قانونی و از مبادی گمرگی وارد کشور شوند قادر به دریافت خدمات از شبکه مخابراتی کشور خواهند بود و در غیر اینصورت برای خریدار بی مصرف خواهند بود.

تشخیص گوشی های قاچاق از قانونی
متقاضیان خرید گوشی های موبایل در ایران می بایست از این پس دقت زیادی در هنگام خرید گوشی از خود نشان دهند. در صورتی خرید یک گوشی، حتی آکبند، که بعدا معلوم شود بصورت قاچاق وارد ایران شده است به معنی خرید تکه آجری غیر قابل استفاده در سیستم مخابراتی ایران خواهد بود.

خریدار گوشی همراه در ایران برای استعلام شناسه گوشی های موبایل و شناسایی تلفن همراه قاچاق باید اقدامات زیر را انجام دهد:

۱. با شماره‌گیری کد #06#* از گوشی خود، کد ۱۵ رقمی
IMEI یا همان شناسه بین المللی گوشی موبایل را دریافت کند.


۲.
 این شناسه ۱۵ رقمی را با شماره درج شده هم در پشت باتری و هم در روی جعبه  مطابقت دهد.

۳. کد
IMEI خود را به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۸۸۸۷ ارسال کند. در جواب، پیامی در رابطه با ثبت یا عدم ثبت شناسه استعلام شده در سامانه گمرک برای فرد ارسال می‌شود. در صورتی که شناسه گوشی در این سامانه ثبت نشده باشد، گوشی به صورت قاچاق وارد کشور شده، و غیر قابل استفاده در شبکه مخابراتی ایران خواهد بود.

حتی اگر قصد داشته باشید گوشی تلفن خود را به فرد دیگری بفروشید، باید «مالکیت گوشی»! را نیز انتقال دهید که آن هم فرآیند بی دردسری نیست.

ایرانیان خارج از کشور
«طرح رجیستری» طبیعتا دامنگیر جهانگردان خارجی و نیز ایرنیان ساکن خارج از کشور که گوشی های همراه خود را جهت استفاده به ایران می برند نیز خواهد شد. اگرچه جزئیات دقیقتری در این رابطه مشخص نشده اما قرار است استفاده از گوشی های همراه خریداری شده در خارج از کشور جهت استفاده بصورت رومینگ در مدت زمان معینی امکانپذیر شود.

اما از سوی دیگر گوشی هایی که مسافران در خارج از کشور بعنوان سوغاتی خریداری کرده و با خود به ایران می برند در صورت عدم ثبت در نزد گمرک بهنگام ورود جهت استفاده در سیستم مخابراتی ایران دچار مشکل خواهند شد.

با تشکر از: مرکز اطلاعات مهاجرین سوئد

پیوندهای مربوط
گمرک ایران: هر مسافر تنها یک دستگاه تلفن همراه در سال، با پرداخت عوارض
 

مطالب دیگر استکهلمیان در وب سایت ما
www.stockholmian.com

نظر خود را در زیر با دیگران به اشتراک بگذارید
 Anpassad sökning 


 

www.stoc  2017-11-11

© 2017 Stockholmian. All rights reserved.
تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن با ذکر واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی یک مطالب از استکهلمیان در سایتهای اینترنتی در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در استکهلمیان مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز در صورت چاپ واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است.

Stockholmian
استکهلمیان استکهلم سوئد