حجت الاسلام زهیر اسلامی-قرائتی رهبر ساکن ایران حزب تازه تاسیس «یاسین» در سوئد

مصاحبه با بنیانگزار و سخنگوی حزب «یاسین»:
رهبر حزب تازه تاسیس «یاسین» حجت الاسلام ساکن ایران است که به سوئد خواهد آمد
استکهلمیان – روز گذشته استکهلمیان تنها و نخستین رسانه پارسی زبان بود که خبر تاسیس نخستین حزب مسلمانان سوئد را منتشر کرد. خبری که انتظار میرفت توجه زیادی را به خود جلب کند، که همینگونه نیز شد.

اینک اطلاعات بیشتری در رابطه با این حزب در طی مصاحبه ای که با مهدی حسینی انجام شد در اختیار عموم  قرار گرفته است.

استکهلمیان مصاحبه با مهدی حسینی بنیانگزار ایرانی تبار و سخنگوی حزب «یاسین» با «سام نیت» را در کلیت خود به زبان پارسی برگردانده است که در ذیل در اختیار خوانندگان استکهلمیان قرار دارد.

----------------------

رهبر حزب یاسین چه کسی است؟
- رهبر حزب یک امام، یک حجت الاسلام است که نام او زهیر اسلامی-قرائتی است. او در تهران زندگی می کند اما ما در صدد هستیم که او را به سوئد بیاوریم. او تحصیل کرده رشته کشاورزی است. من در سال ۲۰۰۵ و زمانی که او در چهارچوب انجمن شیعه «ونسکاپ سنتروم» که من نیز عادت دارم گاهی اوقات به آنجا بروم، برای مثال در طی ماه رمضان،  به مالمو آمد با او آشنا شدم. او در آنجا یک سخنرانی داشت. از نظر من فرد صلح جویی آمد که قادر است جنبه های صلح آمیز اسلام را برجسته کند. از نظر من این در سوئد لازم است.

لطفا در مورد پیشینه خودت توضیحاتی بده
- من اصلا ایرانی هستم، ۳۰ سال قبل به سوئد آمدم. در حال حاضر در مرخصی والدین بسر می برم و دنبال کار می گردم.

الان گفتی که قرار است حجت الاسلام را به سوئد بیاورید. به چه صورتی؟
- از طریق ویزای کاری. وی در درجه نخست قرار است در جمعیت مذهبی   ما بعنوان امام مشغول کار شود، و در کنار آن در ریکسداگ (پارلمان سوئد) و غیره مستقر شود. متاسفانه اخیرا از سوی اداره مهاجرت پاسخ منفی دریافت کردیم اما یک تقاضای جدید تسلیم خواهیم کرد.

پس هدفتان وارد شدن به ریکسداگ (پارلمان سوئد) است؟

- بله.


مهدی حسینی بنیانگزار و سخنگوی حزب «یاسین» در مالمو

میخواهید در سیاست چه کنید؟
- به نظر ما سیاست همپیوستگی فعلی که توسط احزاب سنتی اجرا می شود کار نمی کند. گاهی اوقات باید مردم و جوانان را با مذهب آرام کرد. سیاست فعلی بیشتر به مهاجران از کشورهای شرقی صدمه می زند. از کارهای مشخصی که ما مایل به انجام آن هستیم این است که برای مثل بجای پرداخت کمک هزینه های طولانی مدت به کمپانی ها فشار بیاوریم که افراد بیشتری را استخدام کنند.  برای مثال می توان سن بازنشستگی را به ۵۵ سال کاهش داد تا مشاغل بیشتری آزاد بشوند. در رابطه با نقش مذهب هم در حال مذاکره با جمعیت های سنی جهت ایجاد یک ائتلاف هستیم.  هدف این است که دوره های آموزشی برای جوانان ایجاد کنیم تا امامان در آن بتوانند اعمالی را که حرام است را به آنها آموزش دهند. اینکه عمل حرام فقط خوردن گوشت خوک نیست بلکه دست درازی به اموال دیگران، بی احترامی به دیگران و نظایر آن نیز عمل حرام است. در رابطه با سیاست مهاجرتی پیشنهاد ما این است که هر کسی که پناهجو است، بدون توجه به دلایل اقتصادی و سیاسی، به سوئد خوش آمده است.  ما همچنین مایلیم افرادی که دست به جرایم سنگین می زنند از سوئد اخراج شوند و تابعیت آنها سلب شود.

آنگونه که مشخص است تقاضای ثبت شدن حزب را به اداره انتخابات ارسال کرده اید. آیا ۱۵۰۰ امضایی را که لازم است جمع آوری کرده اید؟
- در حال جمع آوری هستیم. در حال حاضر بیش از ۴۵۰ امضاء جمع آوری کرده ایم. بیشتر در خیابان امضاء جمع می کنیم، برای مثال در
Möllevången.  ما مایل به مخلوط کردن مذهب با سیاست نیستیم.  امیدوارم بتوانیم کمک هزینه دولتی دریافت کنیم تا برای حزب محل مستقلی داشته باشیم ومجبور نشویم بمانند امروز در مسجد جمع بشویم.

موضع تو در رابطه با دولت/کشور ایران چیست؟
- من موضعی منفی نسبت به ایران ندارم. بعد از خمینی ایران در حال باز شدن و پیشرفت کردن است. ایران در سایه رئیس جمهور فعلی از لحاط اجتماعی در حال شکوفا شدن است. من امیدوارم که او پیشرفت دادن ایران را ادامه دهد.

دنیای غرب اما نسبت به رژیم ایران دیدی انتقادی دارد. برای مثال ایران مجازات اعدام را برای همجنسگرایان اعمال می کند. نظر تو در این رابطه چیست؟
- من با آن مخالفم. باید دید که چیزی باعث می شود که فرد اینگونه شود – گاهی اوقات قانون طبیعت است، گاهی اوثلات دلایل دیگری دارد. از نظر من همجنسگرایان نجس نیستند. پذیرش یا عدم پذیرش همجنسگرایی تصمیمی است که هر فردی خودش می گیرد اما در هر صورتی آنها نباید اعدام شوند. این خداست که همه ما را آفریده است. خدا جان می دهد و خدا جان می گیرد.

آیا تماسی با مرکز امام علی دارید؟
- نه، بعنوان حزب هیچ تماسی با مرکز امام علی نداریم.

مرکز امام علی در سال ۲۰۱۲ خواستار محدود کردن آزادی بیان شده بود تا پیامبر محمد نتواند مورد اهانت قرار گیرد. از این درخواست آنها حمایت میکنی؟
- به نظر من همه مذاهب باید مورد احترام قرار بگیرد. خوب است که مردم با مسلمانان مدارا داشته باشند. بعضی چیزها تصورات کلیشه ای ایجاد می کند. اگر مسلمان باشم و پیامبرم را بچه باز خطاب کنند آن را بعنوان یک توهین شخصی برداشت می کنم. اگر به انسان ها احترام میگذارید نباید آنها و سمبلهایشان را تحقیر کنید. و این را میخواهیم متوقف کنیم.

بصورت حزب؟
- بله.

 لارش ویلکس (هنرمند خداناباور سوئدی) پیامبر اسلام را بصورت یک سگ  خیابانی متجسم کرده است. آیا از نظر تو باید مجازات شود؟
- همانطور که گفتم این یک تحقیر است. او باید بواسطه پایمال کردن احساسات مردم زندانی شده و جریمه بپردازد، او یک میلیارد مسلمان را تحقیر می کند. لارش ویلکس من و هر مسلمانی  را تحقیر کرده است. اما اعدام، نه. این خداست که جان می دهد و جان می گیرد.

یک پرسش خصوصی -  آیا حاضری با یک زن دست بدهی؟
- (خنده) بله البته که میدهم. چرا دست ندهم؟

آیا شما یک حزب اسلامی هستید؟
- ما یک حزب اسلامی نیستیم، اما ما مسلمان هستیم. اما مایلیم دیگر مذاهب را هم شامل کنیم.

 فکر میکنی چنین چیزی با توجه به اینکه رهبر حزب یک امام است ممکن است؟
- بله، چرا که نه. به همین واسطه یک حجت الاسلام را بعنوان رهبر حزب انتخاب کرده ایم، تا نشان بدهیم که ممکن است. او به نمایندگی پارلمان خواهد رسید تا نشان بدهد که ممکن است.

----------------------

مصاحبه انجام شده با مهدی حسینی بشارت از یک انتخابات باز هم پرهیجان تر و البته سرنوشت ساز تر در سپتامبر ۲۰۱۸ می دهد. آیا یک حجت الاسلام ایرانی از سپتامبر سال آینده بر کرسی ریکسداگ (پارلمان سوئد) تکیه خواهد زد؟ در دمکراسی سوئد اگر حزب تازه تاسیس «یاسین» حداقل ۴ درصد از آرای رای دهندگان را به خود اختصاص دهد چنین رخدادی کاملا ممکن خواهد بود.

پرسش دیگر این است که آیا عقاید بنیانگزار و سخنگوی حزب یاسین در سوئد، برای مثال در رابطه با حقوق همجنسگرایان ،  توهین کنندگان به پیامبر و یا دست دادن با زنان، با عقاید حجت الاسلام زهیر اسلامی-قرائتی رهبر حزب ساکن ایران همخوانی دارد و او اصولا از اظهارات بنیانگزارا  و سخنگوی حزبش در رابطه با موارد بالا که  تخطی از هر کدام از آنها در ایران جرمی نابخشودنی تلقی می شود حمایت می کند؟

آنچه مسلم است حجت الاسلام زهیر اسلامی-قرائتی باید آماده باشد که در صورت ورود به سوئد پاسخگوی همه این پرسش ها و صدها پرسش دیگری باشد که از سوی رسانه های یک جامعه باز و آزاد مطرح می شود.

بیشتر بدانید
انتخابات ۲۰۱۸: تقاضای ثبت نخستین حزب اسلامی سوئد تسلیم اداره انتخابات کشور شد
سام نیت: نارضایتی حزب اسلامی یاسین از مصاحبه انجام شده و تقاضای حذف بخش هایی از آن

وب سایت رسمی حزب یاسین

 

مطالب دیگر استکهلمیان در وب سایت ما
www.stockholmian.com

نظر خود را در زیر با دیگران به اشتراک بگذارید
 Anpassad sökning 


 

www.stoc  2017-09-11

© 2017 Stockholmian. All rights reserved.
تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن با ذکر واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی یک مطالب از استکهلمیان در سایتهای اینترنتی در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در استکهلمیان مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز در صورت چاپ واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است.

Stockholmian
استکهلمیان استکهلم سوئد