افتون بلادت: فرد دستگیر شده یک ازبک ۳۹ ساله هوادار داعش
استکهلمیان – به نوشته روزنامه افتون بلادت فردی که در ساعات پایانی روز جمعه توسط پلیس و نیروهای امنیتی در محله «مرشتا» واقع در شمال استکهلم دستگیر شده است و بعنوان عامل حمله تروریستی روز جمعه در استکهلم تصور می شود یک مرد ۳۹ ساله اهل ازبکستان هوادار گروه تروریستی دولت اسلامی است که در یکی از مناطق حاشیه ای شمال استکهلم زندگی می کند.

به اعلام پلیس این مرد بواسطه حرکات عجیب خود در یک فروشگاه در منطقه «مرشتا» در شمال استکهلم توجه را سوی خود جلب کرده و سپس توسط پلیس و نیروهای امنیتی دستگیر شده است.

به اعلام پلیس در یک کنفرانس مطبوعاتی در جمعه شب، نشانه های این مرد با تصویری  که پلیس از روی دوربین ها ی امنیتی داخل شهر تهیه منتشر نمود همخوانی دارد و وی همان لباسها را نیز بر تن داشته است.

به نوشته افتون بلادت ازبک ۳۹ ساله دستگیر شده  در صفحه فیس بوک خود فیلمهای تبلیغاتی دولت اسلامی را منتشر می کرده است.

به اعلام پلیس وی در زمان دستگیری در «مرشتا» دچار صدمات بدنی بوده، کلاه بوقی سرقت به سر داشته و خورده های شیشه بر روی لباسش وجود داشته است.

وی پس از حمله تروریستی روز جمعه با قطار به سمت شمال استکهم حرکت کرده بود.

به نوشته روزنامه افتون بلات فرد دستگیر شده در زمان دستگیری اعتراف کرده  که عامل حمله تروریستی روز جمعه در استکهلم بوده است.

روزنامه افتون بلادت با زنی که یکی از آشنایان فرد دستگیر شده است به صحبت نشسته است. به گفته این زن به این روزنامه وی ۴ فرزند دارد و هرگز در مورد سیاست صحبتی نمی کرده است.

در شبکه های اجتماعی به نقل از آشنایان فرد دستگیر شده آمده است که وی در ماه ژانویه به درخواست پناهندگی خود پاسخ منفی گرفته و فاقد اقامت قانونی در سوئد بوده است. اطلاعاتی که هنوز از سوی منابع رسمی تایید نشده است.

به نوشته روزنامه اکسپرسن بغیر از فرد دستگیر شده در منطقه «مرشتا» فرد دومی نیز در محله «یولستا» در رابطه با این حمله تروریستی دستگیر شده است. این دستگیری در ساعت ۲۳ جمعه صورت گرفته است.

حداقل
۴ نفر در حمله تروریستی روز جمعه در استکهلم کشته شدند. ۳ نفر در محل و یک نفر ساعاتی بعد در بیمارستان. ۱۲ نفر نیز مجروح شده اند که جراحات ۹ نفر شدید گزارش شده است. ۲ نفر از مجروجین کودک هستند.

نخست وزیر تنها دقایقی پس از حمله استکهلم آن را یک حمله تروریستی اعلام کرد. نخست وزیر همچنین در  جریان کنفراس مطبوعاتی خود از جمله گفت که «پیام ما به تروریست ها روشن است، شما هرگز نخواهید توانست بر ما غلبه کنید، شما هرگز نخواهید توانست زندگی ما را کنترل کنید و شما هرگز برنده نخواهید شد.»

فیلم ویدیویی زیر متعلق به دوربین مداربسته یکی از مغازه های محل حمله تروریستی روز جمعه در خیابان ملکه (دروتنینگز گاتان) استکهلم است.

در این فیلم حمله کامیون و عبور سریع آن از خیابان لحظاتی قبل از برخورد با  فروشگاه و نیز فرار مردم وحشت زده به تصویر کشیده شده است. افرادی که با انداختن خود به داخل مغازه به فاصله چند ثانیه از خطر مرگ رهایی یافتند.

پیوندهای مربوط
وحشت و هرج و مرج در مرکز استکهلم بدنبال حمله تروریستی با کامیون به مردم
 

مطالب دیگر استکهلمیان در وب سایت ما
www.stockholmian.com

نظر خود را در زیر با دیگران به اشتراک بگذارید
 Anpassad sökning 


 

www.stoc  2017-04-08

© 2017 Stockholmian. All rights reserved.
تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن با ذکر واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی یک مطالب از استکهلمیان در سایتهای اینترنتی در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در استکهلمیان مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز در صورت چاپ واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است.

Stockholmian
استکهلمیان استکهلم سوئد