تظاهرات مخالفین همزمان با برگزاری کنفرانس خبری وزر ای خارجه ایران و سوئد
پناهنده ای که میزبان وزیر خارجه حکومتی شد که از آن گریخته  بود

استکهلمیان – تصویر فوق که روز ۱ ژوئن سال ۲۰۱۶ گرفته شده است، اردلان شکرآبی وزیر «ایرانی تبار» در دولت سوسیال دمکرات سوئد را نشان می دهد که در کنار استفن لوفن نخست وزیر، پذیرای میهمان خود محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران است که در جریان یک دیدار رسمی به استکهلم آمده است.  

اردلان ۱۱ ساله بود که در سال ۱۹۸۹ ابتدا به همراه مادرش ایران را ترک کرده و به سوئد آمد و از این کشور تقاضای پناهندگی سیاسی نمود. اما این تقاضا چنین مرتبه مورد مخالفت اداره‌ی مهاجرت سوئد قرار گرفت. اردلان پس از رد تقاضای پناهندگی خود و مادرش به همراه پدرش که به آنها ملحق شده بود بمدت هشت ماه پس از دریافت آخرین پاسخ منفی به‌ صورت مخفی در سوئد زندگی کردند.

اردلان، پدر و مادرش سرانجام پس از ۲ سال انتظار و دریافت چندین پاسخ منفی و نیز ۸ ماه زندگی بصورت «پناهنده مخفی»  در سال ۱۹۹۱ «به دلایل انسانی» موفق به دریافت اقامت در سوئد شدند.


محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و استفان لوفن نخست وزیر سوسیال دمکرات سوئد
استکهلم ۱ ژوئن ۲۰۱۶

از دولت مدرات  اقامت گرفت  و به حزب سوسیال دمکرات پیوست!
این نکته نیز جالب است که اردلان شکرآبی و خانواده اش در زمان دولت سوسیال دمکرات و اعمال قوانین سختگیرانه مهاجرتی از سوی این حزب در دسامبر ۱۹۸۹ به درخواست پناهندگی خود پاسخ منفی گرفتند و  مخفی شدند.  آنها  در سال ۱۹۹۱ و در زمان تصدی دولت دست راست مدرات به نخست وزیری کارل بیلت که قوانین سختگیرانه  پناهندگی را لغو کرد موفق به دریافت اقامت شدند.


اردلان شکرآبی وزیر امور مدنی سوئد از حزب سوسیال دمکرات

اردلان شکرآبی بارها و بارها در گفت و گوها با رسانه های سوئدی از «تلخ ترین خاطره دوران کودکی‌اش در ایران» سخن گفته و از جمله بیان داشته است که «مشاهده صحنه‌ی اعدام یک مرد در یکی از میدان‌های تهران صحنه ای بوده که هرگز از اندیشه او پاک نشده است».

اما دست تقدیر اینگونه خواست که این پناهنده فراری و مخفی دیروز، و وزیر سوسیال دمکرات امروز، پذیرای وزیر امور خارجه حکومتی شود که روزی به همراه پدر و مادرش از آن گریخته بود.

همزمان با پذیرایی شادمانه این وزیر سوسیال دمکرات و «ایرانی تبار» از وزیر امور خارجه ایران، بسیاری  از سیاستمداران و فعالان سیاسی سوئدی و ایرانی به نقض حقوق بشر در ایران و بویژه آمار بالای اعدام ها در این کشور معترض شدند و تظاهراتی از شب قبل (سه شنبه) ابتدا در مقابل گراند هتل محل اقامت وزیر امور خارجه ایران و سپس در در روز چهارشنبه در مقابل کاخ وزارت امور خارجه براه انداختند.
تظاهرات ديگری نیز در مقابل محلی که در آنجا از محمد جواد ظریف و هیات همراه او براى مراسم شام رسمی پذیرایی شد صورت پذیرفت.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در سفرش به استکهلم با مقامات دولت سوسیال دمکرات از جمله استفان لوفن نخست وزیر، مارگوت والستروم وزیر امور خارجه و همچنین وزرای اتحادیه اروپا، نوآوری و بازرگانی  سوئد دیدار نمود.


مارگوت والستروم وزیر امور خارجه سوئد و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران
در کنفرانس خبری، استکهلم ۱ ژوئن ۲۰۱۶

شنیده شدن صدای شعار تظاهرکنندگان در حین کنفرانس مطبوعاتی
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران به اتفاق مارگوت اولستروم وزیر امور خارجه سوئد در یک کنفرانس مطبوعاتی نیز شرکت کرد. صدای شعار تظاهرکنندگان  در خلال  این کنفرانس مطبوعاتی بخوبی قابل شنیدن بود. با این وجود بخشی از تظاهرکنندگان از کردهای ترکیه و اعراب غیر ایرانی تشکیل شده بودند که در مواردی دست به خشونت نیز زدند که منجر به دخالت پلیس شد.

زیرکی محمد جواد ظریف در اشاره به سفرهای گسترده ایرانیان سوئد به ایران در پاسخ به پرسش پیرامون وضعیت حقوق بشر
یکی از خبرنگاران سوئدی حاضر در کنفرانس خبری روز چهارشنبه با اشاره به صدای تظاهرکنندگان در محوظه بیرونی کاخ وزارت امور خارجه، نظر محمد جواد ظریف را در مورد نگرانی ایرانیان خارج از کشور نسبت به مقوله حقوق بشر در ایران پرسید. 

وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به پرسش این خبرنگار سوئدی گفت که «برخی مقوله حقوق بشر در ایران را دستاویز سودآوریهای شخصی کرده اند». وی همچنین با  اشاره به سفرهای گسترده ایرانیان سوئد  به ایران بصورت غیر مستقیم و زیرکانه به مقامات سوئدی تفهیم کرد که اینگونه انتقادات از سوی جامعه ای بیان می شود که بخش اعظم آن خود مرتبا، و آزادانه، به ایران سفر کرده و بدون مشکلی به سوئد باز می گردند.

محمد جواد ظریف حتی به سیاستهای انتقادی  سوئد در رابطه با نقض حقوق بشر حمله نیز کرد و بیان داشت:

«این برای سوئد منبعی از افتخار نیست که قطعنامه ای در سازمان ملل متحد در مورد حقوق بشر علیه ایران به پیش ببرد که از سوی کشورهایی که خود ناقض حقوق بشر هستند حمایت می شود، مانند عربستان سعودی.»

محمد جواد ظریف با این وجود  بیان داشت که «همه کشورها می توانند وضعیت خود را از نظر حقوق بشر بهبود بخشند. این حقیقتی است که ما کشوری در منطقه  هستیم که دارای سیستم انتخاباتی است، ما همین اخیرا نمایندگان دهمین  دوره پارلمان خود پس از انقلاب را انتخاب کرده ایم. تلاش هایی برای تیره کردن چهره ایران در سوئد و نقاط دیگر وجود دارد.»

مارگوت والستروم، وزیر امور خارجه سوئد در این نشست خبری گفت: موضوع نقض حقوق بشر، اعدام‌های فزاینده، شلاق و سرکوب زنان در ایران را با همتای ایرانی خود مطرح کرده است.

بیشتر بخوانید
خوش و بش ها به زبان پارسی در دیدار وزرای خارجه ایران و سوئد
یک جوان ایرانی تبار در سوئد به مقام وزارت رسید

مطالب دیگر استکهلمیان در وب سایت ما
www.stockholmian.com

نظر خود را در زیر با دیگران به اشتراک بگذارید
 Anpassad sökning 


 

www.stoc  2016-06-01

© 2015 Stockholmian. All rights reserved.
تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن با ذکر واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی یک مطالب از استکهلمیان در سایتهای اینترنتی در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در استکهلمیان مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز در صورت چاپ واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است.

Stockholmian
استکهلمیان استکهلم سوئد