نخل آسیاب بادی
نخل آسیاب بادی

سوئدی ها بدنبال نخل های زیبا اما پوست کلفت در برابر سرما
استکهلمیان - نخل یکی از زیباترین گیاهان جهان بشمار می رود. به عقیده بسیاری, یکی از فاکتورهای عمده زیبایی سواحل و شهرهای توریستی در جنوب اروپا وجود نخلهای این شهرهاست که کاراکتر مخصوصی را به آن ها می دهد. یک شهر توریستی تابستانی بدون نخلهای آن چندان جذبه ای ندارد. در ایران نیز درختان نخل شکیل و زیبا, زینت بخش بسیاری از شهرهای شمالی و جنوبی کشور هستند.

سوئدیها همواره بواسطه اینکه نمی توانند شهرهای زیبای خود را با کاشتن درختان نخل زیباتر کنند دلخور بوده اند. این دلخوری تا به آنجاست که شهرداری شهر ساحلی "هلسینگبورگ" در ایالت "اسکونه" در جنوب سوئد, جهت زیبا سازی یکی از سواحل این شهر, هر ساله با صرف بودجه ای کلان تعداد زیادی نخل را اوایل تابستان با جرثقیل به ساحل اصلی شهر منتقل کرده و با شروع پاییز وسرد شدن هوا همه را مجددا به گلخانه سرپوشیده و امنی منتقل می کند!!

این ساحل پر از نخل و پر طرفدار که شهرداری "هلسینگبورگ" نام
Tropical Beach
را بر آن نهاده تبدیل به یکی از جاذبه های توریستی این شهر یاحلی و جنوبی سوئد شده است.

سوئدیها همیشه در تکاپو بوده اند تا "مشکل نخلی" خود را حل کرده و به قول ایرانیان "زیر سنگ هم که شده" درخت نخل پوست کلفتی را پیدا کنند که در برابر زمستانهای سرد سوئد جان به جان آفرین تسلیم نکند.

سوئدیها سرانجام نوعی از درخت نخل را پیدا کردند که از لحاظ زیبایی و خوش تیپی فرق زیادی با پسر عموها و دختر عموهای خود در جنوب اروپا ندارند با این تفاوت که تحمل زمستانهای زیر صفر سوئد را هم می آورند, حداقل در نقاط جنوبی تر این کشور.

Väderkvarnspalm
یا "نخل آسیاب بادی"
نام علمی:
Trachycarpus fortunei
نام انگلیسی:
Windmill Palm
درخت نخل موسوم به "آسیاب بادی" سخت جان ترین نوع درخت نخل است که تاب و تحمل هوای اسکاندیناوی را دارد. این درخت با موفقیت در نقاط مختلف اسکانیناوی کشت و به عمل آمده است. نام "نخل آسیاب بادی" بواسطه شباهت برگهای زیبا و بزرگ این نخل با بالهای آسیاب بادی بر روی آن نهاده شده است. این نوع از درخت نخل زیبا در زمان حکومت شاهنشاهی  بصورت گسترده جهت زیباسازی خیابانهای شهرهای توریستی شمالی ایران در استانهای گیلان و مازندران ودر شهرهایی مانند لاهیجان و رامسر مورد استفاده قرار گرفت و منظره این شهرها را چنان شیک و زیبا کرد که جهانگردان  خارجی آنها را با زیبایی های مونت کارلو در موناکو مقایسه می نمودند.


رامسر، ایران

نخل "آسیاب بادی" برای اولین بار در سال ۱۸۴۲ توسط یک جهانگرد اسکاتلندی بنام "رابرت فورچن" که به هند و چین سفر کرده بود به اروپا آورده شد. این نخل که دارای برگهایی با رنگ سبز زنده و زیبا و بدنه ای "پر مو" است نوعی از خانواده نخل هاست که در همه آزمایشات در رابطه با تحمل سرما بهترین نتیجه را کسب کرده است. در ژانویه سال ۱۹۹۳ به ثبت رسید که ۴ عدد نخل از این نوع از سرمای زمستانی ۲۷،۵ درجه زیر صفر جان سالم بدر برده اند.

خانه اصلی نخل "آسیاب بادی" قاره آسیا و بویژه کوهپایه های هیمالیاست. این نخل در چین و نپال حتی در ارتفاعات کوهستانی با ارتفاع ۲۳۰۰ تا ۲۴۰۰ متری از سطح دریا که بخشی بزرگی از زمستانها سرد و پوشیده از برف هستند نیز پیدا می شود.

نخل "آسیاب بادی" در سرزمین اصلی و طبیعی خود  تا ۱۵ متر ارتفاع و بدنه ای به قطر ۲۰ تا ۳۵ سانتی متر پیدا می کند. این نخل در شرایط آب و هوایی سوئد می تواند تا حدود ۹ متر ارتفاع پیدا کند.


نخل آسیاب بادی در زیر برف زمستان

در نقاط شمالی سوئد این نخل جهت استفاده از زیبایی آن در فصل تابستان عموما در گلدان کاشته می شود و با شروع فصل زمستان به داخل برده می شود. اما در نقاط جنوبی تر سوئد امکان کاشت آن در زمین نیز وجود دارد. اگرچه تحمل تا ۲۷،۵ درجه سرما توسط این زیبای پر تحمل رسما به ثبت رسیده است, اما دست اندرکاران بیشترین شانس برای بقای این نخل را مناطقی با سرمای حداکثر تا منفی ۱۵ درجه سانتی گراد در فصل زمستان می دانند.

درخت نخل "آسیاب بادی" یا به زبان سوئدی
Väderkvarnspalm
را می توان در سوئد در اندازه های مختلف در مراکز فروش گیاهان خریداری نمود. این نخل زیبا برای مثال در فروشگاه های فروش گیاه در سوئد در اندازه ۸۰ تا ۱۰۰ سانتی متر به قیمت حدود ۱۰۰۰ کرون و در اندازه ۱ متر و ۲۰ سانتی متر به قیمت حدود ۱۵۰۰ کرون به فروش می رسد.

در نواحی جنوبی سوئد حتی مراکز فروشی وجود دارند که بصورت تخصصی تنها به فروش این نخل مشغولند. 

تعداد سوئدیها, بخصوص در جنوب سوئد, که با کاشت این نخل زیبا در حیاط منازل خود دوستانشان را شگفت زده می کنند مرتبا افزایش می یابد.

مطالب دیگر استکهلمیان در وب سایت ما
www.stockholmian.com

نظر خود را در زیر با دیگران به اشتراک بگذارید
 Anpassad sökning 


 

www.stoc 2016-04-22

© 2015 Stockholmian. All rights reserved.
تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن با ذکر واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی یک مطالب از استکهلمیان در سایتهای اینترنتی در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در استکهلمیان مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز در صورت چاپ واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است.

Stockholmian
استکهلمیان استکهلم سوئد