حسن مصطفی ال مندلاوی

۱۹۰ هزار کرون در ماه فقط هزینه «دستیار شخصی» جنایتکار محکوم شده دولت اسلامی در سوئد
استکهلمیان – فردی که تصویرش را در بالا مشاهده می کنید حسن مصطفی ال مندلاوی نام دارد و ۳۲ ساله است. او در اواسط دهه ۱۹۸۰ میلادی به همراه خانواده اش تحت عنوان متقاضی پناهندگی از عراق به سوئد آمد و با هزینه مردم سوئد که به او و خانواده اش پناه داده و همه دیگر امکانات مساوی با شهرونان سوئدی را در اختیارشان قرار دادند مقیم این کشور شد. وی پس از آن به تابعیت سوئدی نیز در آمد و شهروند سوئد شد.

حسن مصطفی ال مندلاوی در سال ۲۰۱۳ تصمیم گرفت که به همراه دو تن دیگر از دوستانش به سوریه برود و به یکی از گروه های تروریستی اسلامی بپیوندد. وی در طی اقامت چند ماهه خود در سوریه مرتکب جنانیاتی شد که شرکت در عملیات بریدن گلوی دو کارگر نفتی ربوده شده و به گروگان گرفته شده صنعت نفت در سوریه تنها یکی از این جنایات بود.


حسن مصطفی ال مندلاوی

در اواخر سال ۲۰۱۳ حسن مصطفی ال مندلاوی در سوریه مورد اصایت گلوله قرار گرفته و زخمی می شود و در صدد بازگشت به سوئد بر می آید. وی از سوریه به ترکیه می رود و در آنجا در جایگاه شهروند سوئد با استفاده از کمکهای سفارت سوئد در ترکیه به سوئد باز می گردد.


حسن مصطفی ال مندلاوی در مقابل جسد آتش زده شده یک انسان
در سوریه

حسن مصطفی ال مندلاوی در مدت زندگی اش در سوئد کار نکرده و مالیاتی پرداخت نکرده است. او همواره از کمکهای مالی بلاعوضی که از محل مالیات شهروندان تامین می شود برای گذران زندگی خود استفاده کرده است.

حسن مصطفی ال مندلاوی بهنگام بازگشت به سوئد با این ادعا که بواسطه اثابت گلوله در سویه «فلج» شده و باید «از صندلی چرخدار» استفاده کند موفق به دریافت خدمات «دستیار شخصی» می شود. به نوشته رسانه های سوئد هزینه «دستیار شخصی» و دیگر امکاناتی که وی با استفاده از کمکهای دولت سوئد دریافت می کرده بالغ بر ۱۹۰ هزار کرون در ماه بوده است. «دستیار شخصی» وی نیز همسرش بوده است.

افشا شدن سفر تروریستی بصورت اتفاقی
حسن مصطفی ال مندلاوی به این ترتیب و با وجود جنایاتی که در سوریه مرتکب آن شده بود به مدت دو سال پس از بازگشت از سوریه آزادانه در شهر گوتنبورگ زندگی و تردد کرده است.


حسن مصطفی ال مندلاوی همراه یک زن و دو کودک
نسبت زن و دو کودک داخل عکس با وی مشخص نیست

حسن مصطفی ال مندلاوی در اواسط سال ۲۰۱۵ در رابطه با جرایم مواد مخدر و شانتاژ مورد سوء ظن قرار می گیرد و پلیس گوتنبورگ منزل وی را مورد تفتیش قرار می دهد. پلیس بهنگام تفتیش منزل وی بصورت کاملا اتفاقی یک حافطه کامپیوتری سیار (یو اس ب) نیز می یابد. در این حافظه سیار از جمله فیلمی وجود دارد که نشان می دهد چگونه حسن مصطفی ال مندلاوی در عملیات بریدن گلوی دو کارگر نفتی در سوریه شرکت داشته و از آن فیلم برداری کرده است. با این کشف کاملا تصادفی  پلیس نخستین پرونده سفرهای تروریستی تاریخ قضائی سوئد گشوده می شود.


بخشی از فیلم تکان دهنده بریدن گلوی دو کارگر ربوده شده و به گروگان گرفته شده که بصورت اتفاقی به دست پلیس سوئد افتاد و مدرک اصلی دادستان در تلاش برای محکوم کردن دو متهم بود.عکس یکی از دو کارگر به گروگان گرفته شده را تنها دقایقی قبل از بریده شدن گلویش نشان می دهد. لابراتوار جنایی پلیس در سوئد پس از آنالیز این فیلم، و از جمله صدای افراد حاضر، در گزارشی که به دادگاه تسلیم نمود اعلام نمود که می توان با ضریب اطمینان بالا  اذعان کرد که صدای دو متهم در میان افراد حاضر در محل و فیلم شنیده می شود. لحضاتی بعد از این صحنه صدای الله اکبر شنیده شده و گلوی این انسان با چاقو دریده می شود

 
ال امین سلطان دوست حسن مصطفی ال مندلاوی که به همراه او در دادگاه
بدوی گوتنبورگ به اتهام تروریسم مورد محاکمه قرار گرفت

حسن مصطفی ال مندلاوی در تمامی مراحل  دادگاه بر روی صندلی چرخدار نشسته و از طریق وکیل خودادعا کرده بود که بواسطه «صدمه مغزی» قادر به صحبت نیست. وی همچنین درخواست نمود که بواسطه «بیماری و دلایل پزشکی» کلا از بسر بردن در بازداشت و زندان معاف شود.

اما خانم آگنتا هیلدینگ کوارنستروم دادستان کارکشته و حاذق پرونده در آخرین روز دادگاه، با رو کردن چنیدن عکس نشان داد که چگونه حسن مصطفی ال مندلاوی تنها چند هفته پیش از دستگیری در روز ۲۳ ژوئن ۲۰۱۵ در جریان سفری تفریحی به مالزی بدون استفاده از صندلی چرخدار از جمله در استخر به شنا پرداخته، به گردش رفته و در حالی که یک بطری نوشابه کوکاکولا در دست دارد مشغول خوردن پیتزا است و  آنچنان که ادعا می کند بیمار و «زمین گیر» نیست. تصاویر ارائه شده از سوی دادستان توسط روزنامه گ ت چاپ گوتنبورگ بصورت عمومی منتشر شد.


ال امین سلطان در مقبال جسد یک انسان در سوریه

روز ۱۴ دسامبر دادگاه بدوی گوتنبورگ حسن مصطفی ال مندلاوی و دوست همدستش ال امین سلطان را به جرم تروریسم و شرکت در بردین گلوی دو کارگر ربوده شده و به گروگان گرفته شده صنعت نفت در سوریه به حبس ابد محکوم نمود و به این ترتیب جامعه  تنها بدنبال یک کشف اتفاقی پلیس از گزند اقادامت احتمالی این دو جنایتکار در آینده در امان ماند.


حسن مصطفی ال مندلاوی و  ال امین سلطان / حبس ابد

بدنبال انتشار رای دادگاه مبنی بر زندان ابد برای حسن مصطفی ال مندلاوی، صندوق بیمه همگانی سوئد نیز اعلام کرد که کمک هزینه ۱۹۰ هزار کرونی در ماه برای تامین مخارج «دستیار شخصی» وی قطع خواهد شد و وظیفه مراقبت های پزشکی از او بر اساس قانون به سازمان مراقبت از زندانیان کشور محول خواهد گردید.


مصطفی ال مندلاوی بر روی صندلی چرخدار و با ماسکی شبیه «جیسون وورهیل» کاراکتر فیلمهای جمعه سیزدهم بهنگام انتقال به دادگاه

حسن مصطفی ال مندلاوی با قرار دادن ماسک ترسناکی بر صورت خود بهنگام انتقال مابین بازداشتگاه و دادگاه، تلاش کرده بود که از برملا شدن هویت خود جلوگیری کند. اما هویت وی در مدت زمان کوتاهی توسط رسانه های سوئد کشف و عمومی شد.


حسن مصطفی ال مندلاوی

حبس ابد در سوئد در عمل بصورت نسبی به معنی ۱۸ سال زندان است. رسانه های سوئدی محاسبه کرده اند که هزینه مراقبت از حسن مصطفی ال مندلاوی در مدت حداقل ۱۸ سالی که در زندان خواهد بود مبلغی حدود ۴۷ میلیون کرون خرج بر روی دست مالیات دهندگان جامعه قرار خواهد داد.

در سوئد تقاضای سلب تابعیت سوئدی افرادی که دارای تابعیت دو گانه هستند و مرتکب جرایم تروریستی و جنایات جنگی می شوند در طی ماه های گذشته بصورت جدی تری مطرح شده است.اما هنوز اقدام قابل توجهی جهت تغییر قانون از سوی احزاب سیاسی سوئد، بغیر از حزب دمکراتهای سوئد که خواستار تغییر سریع قوانینن است، صورت نگرفته است.

مطالب دیگر استکهلمیان در وب سایت ما
www.stockholmian.com

نظر خود را در زیر با دیگران به اشتراک بگذارید
 

Anpassad sökning 


 

www.stoc  2016-01-07

© 2015 Stockholmian. All rights reserved.
تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن با ذکر واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی یک مطالب از استکهلمیان در سایتهای اینترنتی در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در استکهلمیان مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز در صورت چاپ واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است.

Stockholmian
استکهلمیان استکهلم سوئد