Anpassad sökning


حجت الله ربانی, پرونده ای که هر چه بیشتر رنگ سیاسی می گیرد
تظاهرات در مقابل سفارت سوئد در تهران
استکهلمیان – هنگامی که یک دانشیار ایرانی سابق دانشگاه و مجموعه علمی کارولینسکا در ماه مه گذشته تمامی لب پایین همسر 20 سال جوانتر خود را بدلیل تقاضای طلاق وی با چاقوی جراحی برید (و سپس آن را خورد) و متعاقب آن از سوی  دادگاه های بدوی و سپس تجدید نظر سوئدی به 5 سال زندان محکوم شد,  بمانند روال معمول جریان این پرونده در نزد رسانه ها و افکار عمومی سوئد بسته شد.

اما سیر رویدادهای در رابطه با این پرونده فرق عجیب و البته سوال برانگیزی با پرونده های مشابه داشته است. مدت زمان کوتاهی پس از محکوم شدن حجت الله ربانی ناگهان ماشین رسانه ای  حکومتی در داخل ایران بر له او به کار افتاد و خبر و مقاله های متعددی, البته بدون کوچکترین اشاره به جرم شنیعی که وی مرتکب آن شده بود, وی را "بی گناه" معرفی نمود.

برخی از رسانه های وابسته داخل ایران حتی تا حدی پیش رفتند که دستگاه قضایی سوئد بعنوان یکی از مستقل ترین و از نقطه نظر حقوقی امن ترین دستگاه های قضایی موجود در جهان را متهم به "دسیسه" علیه وی بواسطه "خودداری اش از ثبت یک اکتشاف علمی در سوئد"  و یا "مجبور کردن وی به خودکشی در زندان های سوئد"  نمودند.

و اینک تظاهرات در مقابل سفارت سوئد در تهران
روند عجیب و غریب پرونده مربوط به حجت الله ربانی بدنبال برپایی تظاهراتی در  روز پنج شنبه در مقابل سفارت سوئد در تهران در حمایت از او  و بازتاب آن حتی در شبکه خبری جهانی "سی ان ان"  ابعاد تازه ای به خود گرفته است و این پرسش را برای بسیاری مطرح نموده است که او واقعا چه کسی است  و  سرنخ بازی برپایی تظاهرات و دروغ پراکنیهای رسانه های وابسته در ایران پیرامون این پرونده از کجا هدایت می شود؟

تظاهرات در مقابل سفارت سوئد در تهران

پرس تی وی: دانشمند ایرانی بازداشت شده در سوئد تشویق به خودکشی شده است
استکهلمیان – وب سایت "پرس تی وی" در کنار برخی دیگر از رسانه های داخل ایران به دفاع از استادیار سابق دانشگاه و مجموعه علمی کارولینسکا در استکهلم پرداخته است که در ماه مه گذشته لبهای همسرش را بطرز فجیعی با چاقوی جراحی برید و از سوی دادگاهی در سوئد به 5 سال زندان محکوم گشت.

"پرس تی وی" که عکس و هویت کامل این مرد 52 ساله ایرانی را فاش
نموده و از وی با بعنوان "دکتر حجت‌الله ربانی دانشمند ایرانی در سوئد" نام برده است در خبر مورخ سوم اکتبر خود تحت عنوان "دانشمند ایرانی بازداشت شده در سوئد تشویق به خودکشی شده است " چنین می نویسد:

دانشمند ایرانی بازداشت شده در سوئد تشویق به خودکشی شده است
يک دانشمند ايراني که به دليل خشونت خانگي در سوئد بازداشت شده است به پرس تی‌وی می‌گويد، هنگامی که در حبس بود به خودکشی تشويق شده است
.

دکتر حجت‌الله ربانی در يک مکالمه تلفنی به پرس تی‌وی گفت: "يک روان‌شناس به سلول من آمد و بر سرم فرياد کشيد و گفت: تو می‌توانستی قبل از آسيب زدن به همسرت خود را بکشی، چرا خودت را نکشتی؟"

دکتر ربانی به دليل حمله به همسر خود که به خاطر ظن داشتن رابطه با مردی ديگر، مقصر شناخته شد.

وی در مورد اين واقعه گفت: "اين يک حادثه بود، برای چند لحظه به خاطر استرس شديدی که داشتم اختيار خود را از دست دادم."

اين دانشمند ايرانی به دليل کشف نوعی مولکول که پتانسيل درمان چندين نوع سرطان را دارد مشهور است.

وی افزود: « متاسفانه يکی از بيمارانم يک هفته پس از بازداشتم درگذشت، سه بيمار سرطانی ديگر نيز هستند که تحت درمان من قرار دارند و اگر به آن‌ها دسترسی نداشته باشم جانشان در معرض خطر خواهد بود."

دکتر حجت‌الله ربانی در انتظار فرا رسيدن جلسه محاکمه خود در دادگاه در يک مرکز اعصاب و روان در استکهلم نگهداری مي‌شود. وی ممکن است به هشت سال حبس در زندان محکوم شود و اين بستگی به ارزيابی‌های روانی دارد.

شایان ذکر است که آقای "بنگت نوروینگ" رئیس دانشگاه و مجموعه علمی برجسته, و در جهان شناخته شده, کارولینسکا در استکهلم اخیرا به مطبوعات سوئد گفته بود که حجت الله ربانی "در زمان وقوع جرم ارتباط بسیار ساده ای با دانشگاه ما داشته و در هیچ پروژه تحقیقی نیز مشارکت نداشته است."

پیوندهای مربوط
متن اصلی خبر پرس تی وی

همسر دانشیار ایرانی بواسطه تهدید به مرگ توسط افراد ناشناس قادر به حضور در دادگاه نشد
حمایت مطبوعات وابسته به حکومت اسلامی از مجرم
رئیس دانشگاه کارولینسکا: مزخرف و بی ربط
استکهلمیان – "آدمخوار لبهایش را خورد, و اینک تهدیدش هم میکند".  این تیتر پر تیراژترین روزنامه خبری سوئد, افتون بلادت, از جلسه دادگاه استیناف دانشیار ایرانی سابق دانشکاه کارولینسکای استکهلم است که بواسطه بریدن لب همسر جوانش با چاقوی جراحی, و خوردن آن, از سوی مطبوعات سوئد با لقب "دانشیار آدمخوار" (کانیبال دوسنت) معرفی می شود.

"ح ر" دانشیار 52 ساله ایرانی سابق دانشگاه و مجموعه علمی کارولینسکا بواسطه اقدام شنیعش که در مطبوعات سراسر اروپا بازتاب یافت در ماه ژوئیه گذشته از سوی داداگه بدوی استکهلم به 5 سال زندان محکوم گردید. اما دادستان که برای وی تقاضای حداقل 8 سال زندان کرده بود تصمیم گرفت که پرونده را با هدف تشدید مجازات به دادگاه استیناف ارجاع دهد. وکیل متهم نیز از تصمیم دادگاه بدوی به دادگاه استیناف شکایت برده و خواستار کاهش مجازات موکل خود شده است.

روز جمعه گذشته (31 اوت) اولین جلسه دادگاه استیناف جهت رسیدگی به این پرونده در استکهلم تشکیل شد. اما رسانه های سوئد گزارش داده اند که قربانی این جنایت (همسر 32 ساله) که در حال حاضر در آدرسی مخفی زندگی می کند بواسطه تهدید شدن به مرگ از سوی افرادی ناشناس قادر به حضور در جلسه دادگاه نشده است.
 
حمایت مطبوعات وابسته به حکومت اسلامی از مجرم

در رسانه های سوئد آمده است که مطبوعات حکومتی در ایران و از جمله "خبرگزاری فارس" وابسته به نیروهای امنیتی و حکومتی رژیم اسلامی, به حمایت از این مرد 52 ساله ایرانی پرداخته اند. مطبوعات وابسته به حکومت اسلامی در ایران بدون توجه به جنایت فجیع و کم سابقه ای که این زن 32 ساله ایرانی مورد آن قرار گرفته است کل پرونده را "پاپوشی ساختگی از سوی دولت سوئد" معرفی کرده اند تا به ادعای آنان "نتیجه تحقیقات علمی دانشیار مذکور را بدزدند".

روزنامه افتون بلادت به نقل از خبرگزاری حکومتی فارس می نویسد:

"دولت سوئد تلاش می کند تا با دوختن پاپوشی تحت عنوان ضرب و شتم همسر, نتیجه تحقیقات علمی برجسته وی پیرامون شناسایی و پیشگیری سرطان را بدزدد." و اضافه می کند: " وی از شرط دولت سوئد مبنی بر ثبت تحقیقاتش در سوئد خودداری ورزید و دولت سوئد تحقیقات وی را به نام خود در یک کنفرانس علمی در آمریکا عرضه  کرده است."  در خبر خبرگزاری فارس هیچ اشاره ای به اینکه چنین اقدامی از سوی دولت سوئد در کدام کنفرانس علمی صورت گرفته نیز نشده است.

همین خبرگزاری به شیوه معمول خود در مورد متهم پرونده می نویسد: "او پس از بازگشت از مسافرتش به ایران در یک توطئه با جزئیات طراحی شده توسط پلیس سوئد دستگیر شده است."

به نوشته "خبرگزاری  فارس" این مرد 52 ساله ایرانی در پروژه ای تحقیقاتی مابین مرکز تحقیقاتی ابن سینا وابسته به "دانشگاه جهاد" در ایران و مجموعه علمی کارولینسکا در سوئد مشغول به کار بوده است.

رئیس دانشگاه کارولینسکا: مزخرف و بی ربط
آقای "بنگت نوروینگ" رئیس دانشگاه و مجموعه علمی برجسته, و در جهان شناخته شده, کارولینسکا در استکهلم مندرجات خبرگزاری فارس در ایران را "نانسنز" (مزخرف و بی ربط) خوانده و در واکنش به آن می گوید: "ادعاهایی که مطرح شده کاملا بی ربط و مهمل است. این مرد بر اساس شواهد غیر قابل انکار محکوم به ارتکاب جرمی شده است که هیچ ارتباطی با دانشگاه کارولسنیکا ندارد. او در زمان وقوع جرم ارتباط بسیار ساده ای با دانشگاه ما داشته و در هیچ پروژه تحقیقی نیز مشارکت نداشته است. به مجرد صادر شدن رای محکومیت وی,  همه باندهای وی با کارولینسکا قطع شده است."

پلیس استکهلم که در حال حاضر مشغول رسیدگی جهت شناسایی عوامل تهدید قربانی این پرونده است حاضر به ارائه جزئیات بیشتر و از جمله پاسخ به این پرسش که تهدیدات صورت گرفته از سوی چه فرد یا افرادی صورت گرفته است نیست. تهدید کنندگان تلاش کرده اند تا زن 32 ساله ایرانی را که تمامی قسمت پایینی لبش توسط  مجرم با چاقوی جراحی بریده شده  با تهدید به مرگ مجبور کنند تا از شرکت در دادگاه خودداری کند.

خانم "الیزابت ماس فریتز" وکیل قربانی 32 ساله این پرونده به روزنامه افتون بلادت  می گوید: "موکل من حال و روز بسیار بدی دارد, هم روحی و هم جسمی. او نگران آینده اش است و اینکه هرگز قادر به یافتن کاری نشود. صورت او هرگز دوباره مرمت نخواهد شد."

پنج سال زندان برای دانشیار ایرانی "آدمخوار" دانشگاه کارولینسکا
استکهلمیان - "ح  ر" دانشیار 52 ساله ایرانی در دانشگاه و مجموعه علمی کارولینسکا در استکهلم که در شب منتهی به 22 ماه ماه مه گذشته در منزلی در محله "باگارموسن" استکهلم قسمت پایین لبهای همسر 32 ساله خود را در خواب با چاقوی جراحی بریده و خورده بود از سوی دادگاه بدوی در استکهلم به پنج سال زندان و پرداخت 96900 کرون خسارت به همسرش محکوم شد.

دادستان تقاضای 8 سال زندان برای وی را کرده بود.

وی که به جرم خود اقرار نموده در جریان بازجویی پلیس گفته بود که دلیل "خورن" لبهای قربانی اش از بین بردن هر گونه امکان پیوند زدن بعدی به صورت قربانی بوده است.

همسر 32 ساله این مرد در دادگاه از جمله بیان داشت که "وقتی از خواب بلند شدم و همسرم را دیدم که با چاقوی جراحی در دست بر روی بدنم نشسته, تکه ای از لبهایم را بریده و خون در همه جا پخش شده تصور کردم که خواهم مرد."

در دادگاه  از جمله فاش شده است که این مرد 52 ساله ایرانی شب اول پس از بازگشت از یک مسافرت خارج از کشور پس از بریدن قسمت پایین لبهای همسرش, که در بستر خود در خواب بوده,  برای جدا کردن تکه باقی مانده لب از صورت از دندانهای خود استفاده کرده است.

وی بر طبق مندرجات بازجویی پلیس همزمان با ارتکاب این جرم به همسر خود گفته است: "کاری می کنم که هرگز قادر به بوسیدن کسی نباشی. به من حداکثر 5 سال زندانی می دهند. اما تو مجازات ابدی می شود."

پیش بینی وی البته با اختلاف یک سال درست از آب درآمد و او از سوی دادگاه سوئدی به 5 سال زندان محکوم شد.

همسر این مرد در جریان دادگاه جهانی جلوگیری از نمایش لبهایش از پوشش ویژه استفاده می کرد.

این مرد که بواسطه این تصور که همسرش با مرد دیگری رابطه دارد دست به این جنایت زده است در جریان دادگاه  گفت: "هر باری که او در آینه به لبهایش ماتیک میزند به یاد رفتاری که با من کرد خواهد افتاد."

خبر محکومیت این استادیار ایرانی دانشگاه و مجموعه علمی کارو لینسکا به پنج سال زندان بزرگترین تیتر خبری رسانه های سوئد در روز سه شنبه 10 ماه ژوئیه بوده است. بزرگترین روزنامه های صبح سوئد (افتون بلادت و اکسپرسن) از لقب "دانشیار آدمخوار" (کانیبال دوسنت) برای توصیف مجرم استفاده کرده اند.

این دانشیار ایرانی دانشگاه و مجموعه علمی کارو لینسکا  تحصیلات خود را در ایران به انجام رسانده و سپس به سوئد مهاجرت نموده است.

تصاویر فوق "ح  ر" را در داگاه و نیز لحظاتی پس از ارتکاب جرم با لباسهای آغشته به خون همسرش نشان می دهد.

دانشیار ایرانی دانشگاه کارولینسکا لبهای همسرش را برید و خورد!
جامعه مهاجر ایرانی مقیم سوئد باری دیگر نظاره گر یک فاجعه خانوادگی فجیع دیگر شده است. یک دانشیار و محقق 52 ساله شاغل در دانشگاه و موسسه علمی برجسته کارولینسکا در استکهلم بواسطه اقدام به قتل همسرش توسط پلیس بازداشت شد.

به گزارش پلیس,  این مرد 52 ساله بواسطه تصوری مبنی "خیانت" احتمالی زن, پس از بازگست از یک مسافرت خارج از کشور, پس از بریدن لبهای همسر 32 ساله اش با کارد جراجی آن را در دهان خود گذاشته و خورد!

این فاجعه در منزل مسکونی این زوج در جنوب استکهلم صورت گرفت. جراحات وارده و خشونت اعمال شده در این اقدام کم سابقه در شدتی بوده که دادستان مایل به بازداشت مرد به اتهام اقدام به قتل شده است. رسیدگی به این پرونده در پشت دربهای بسته صورت گرفت و ورود خبرنگاران به دادگاه ممنوع بود.

بنا بر مندرجات بازجویی , متهم  نه تنها به جرم خود اقرار نموده بلکه اظهار داشته که پشیمان نیست و این همسرش است که می بایست بواسطه خیانت خود تحت مجازات بگیرد.

همسر این ایرانی 52 ساله که گفته می شود شدیدا شوکه و همچنین متحمل جراحات شدید گردیده  به محلی مخفی منتقل شده است. مشخص نیست که این زن قادر به بازیافت سلامتی خود خواهد بود یا خیر و آیا لبهای وی قابل پیوند مجدد به صورتش خواهد بود یا نه.

دانشیار 52 ساله ایرانی که در سال 1989 به سوئد مهاجرت کرده است و دارای درآمد سالانه قابل ملاحضه ای است قبلا متاهل بوده و از همسر پیشین خود سه فرزند دارد. این مرد ایرانی تنها چند هفته پس از جدایی از همسر قبلی اش با این زن ایرانی که 20 سال از وی کوچکتر است ازدواج نمود.

اختلافات با همسر جدید و جوان از زمانی شروع گردید که مرد ایرانی تصور نمود همسرش به وی "خیانت" می کند. وی تصمیم میگیرد که بواسطه این خیانت همسرش را مورد مجازاتی سخت قرار دهد  و "لبهای وی  را جوری ببرد که قابل بخیه زدن نباشد."

دادگاه در اولین جلسه حکم بر این داد که این دانشیار و محقق 52 ساله دانشگاه کارولینسکا از لحاظ سلامت روانی مورد بررسی پزشکی قانونی سطحی موسوم به "پاراگراف 7"  قرار گیرد. وی سپس به بخش روانی پزشکی قانونی بیمارستان "هودینگه" در جنوب استکهلم منتقل شد.

نظرات شما در باره این مطلب
کلوب خوانندگان استکهلمیان در فیس بوک


 

Anpassad sökning

  
 

www.stoc  2012.10.06

© 2012 Stockholmian. All rights reserved.
تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن با ذکر واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی یک مطالب از استکهلمیان در سایتهای اینترنتی در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در استکهلمیان مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز در صورت چاپ واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است.

Stockholmian Stockholm Sverige Svenska
استکهلمیان استکهلم سوئد سوئدی