"دیگه این آخر کاره" / هدیه ای از گلپا به مردم ایران پس از سه دهه سکوت
استکهلمیان - سال‌های زيادی از دوران طلايی موسيقی ايران می‌گذرد, سال‌هايی كه استادان در كنار هم بودند و توانستند شاگردانی تربيت كنند كه هنوز هم موسيقی ایران زمین بنام آنها زنده
است
.


استاد اکبر گلپایگانی نیز بدون شک یکی از برجسته ترین میوه های سالهای طلایی موسیقی ایران است, اما افسوس که او نیز همچون شمع می سوزد تا به قلبهای ایرانیان روشنی بخشد.

بعد از سالها سرانجام استاد بزرگ آواز ایران اکبر گلپایگانی سکوت خود را شکست و جدیدترین اثر موسیقی خود را تحت عنوان "دیگه این آخرِ کاره" به گفته خود "به مردم خوش طینت و نیک سیرت ایران عزیز هدیه نمود."

این اثر که نزدیک به دو هفته پیش ضبط شده یکی دیگر از شاهکارهای هنری استاد گلپا خواهد بود که مانند همیشه هر شنونده با احساس وعلاقمند به هنر را با شنیدنش تحت تاثیر قرار می دهد.

زیبا اما غم انگیز
" دیگه این آخرِ کاره" همان اندازه که زیباست, غم انگیز نیز هست. نامی که برای آن انتخاب شده بخودی خود گویای مضمون آن نیز هست.

دسته های گل نهادن بر مزار من چه سود
در زمان بودنم, یک شاخه گل دستم بده
دیگه این آخر کاره, آخه این سوت قطاره
آخرین فرصت مونده, برای دیدن یاره
زندگی تعارف نداره, دیگه این آخر کاره.....

استاد اکبر گلپایگانی در گفتگویی با روزنامه شرق که در منزل او در تهران صورت گرفت در مورد آخرین کارش"دیگه این آخر کاره" چنین گفت:

حدود دو ماه پيش، نيمه‌های شب از خواب پريدم، احساس كردم يك چيزي به من الهام شد به همسرم گفتم خودكار و كاغذ را بياور و اين چيزی را كه به ذهن من رسيده، بنويس. همسرم پرسيد چه چيزی؟ گفتم: مثل اينكه در خواب به من الهام شد. برعكس همه كه می‌گويند همه هم شاعر هستند و هم آهنگساز، من نه شاعر هستم و نه آهنگساز و به نظر من هر كس يك جايگاهی دارد. اين مصرع از يك شعر به من الهام شده بود: «ديگه اين آخر كاره.» همان شب حدود ساعت چهار صبح با دوست عزيزم پازوكی كه شاعر و آهنگساز هستند، تماس گرفتم، چون در آمريكا ساعت چهار بعدازظهر بود. گفتم آقای پازوكی من خواب بودم و در خواب يك چيزی به من الهام شد اما چون شاعر نيستم نمی‌توانم بقيه آن را بنويسم و شما بايد ادامه آن را بگوييد. او گفت چند روز به من وقت بدهيد تا من خوب روی آن فكر كنم.

بعد از 10- 15روز آقای پازوكي تماس گرفت و گفت گلپا بنويس و ادامه شعر را برای من خواندند. ‌قطار وقتی به ايستگاه آخر می‌رسد، سوت میزند. استاد‌حسين تهرانی كه بسيار بی‌نظير تنبك می‌زدند، صدای قطار را خيلی خوب با تنبك در آوردند و صدای سوت قطار را هم با دهان‌شان زدند. آقای پازوكی با در نظر گرفتن همه اين مسايل و به خاطر روحيه شاعرانه‌شان اين شعر را به زيبايی ادامه دادند چون شاعر چيزهايي را می‌بيند كه مردم عادی نمی‌بينند. شاعر هر ثانيه و هر دقيقه چيزهايی می‌بيند كه به نظر ما نمی‌رسد. اگر ما در آينه نگاه كنيم، عكس خودمان را می‌بينيم اما شاعر می‌گويد: «موی سپيد و توی آينه ديدم» و يا: «دروغ نگو آينه كه من هنوز جوونم.» البته ما شاعر خيلی داريم اما پازوكی بسيار خلاق هستند. خلاصه او ادامه شعر را اين‌گونه ساخته بودند
:  «دیگه این آخرِ کاره / آخرين سوت قطاره / هنوز يكی پياده /هنوزم يكی سواره / آخرين فرصت مونده/ برای ديدن ياره / زندگی تعارف نداره / دیگه این آخرِ کاره.
«

استاد اکبر گلپایگانی (گلپا) متولد 10 بهمن 1312 خورشیدی در تهران است و در سال 1346 با گلرخ گلرایلی شریک زندگی اش ازدواج نمود. از گلرخ بعنوان منبع انرژی اکبر گلپایگانی نام برده میشود. ثمره این ازدواج دو دختر بوده است. ساقی و ساغر. که اولی دارای دکترای پزشکی و دومی دارای دکترای آمار است.

گلپایگانی به افتخارات بیشماری برای هنر ایران دست یافته است. او از اولین هنرمندان ایرانی است که در سال 1335 خورشیدی به دعوت سازمان یونسکو در خارج از ایران به اجرای برنامه پرداخته است. از دیگر افتخارات او از جمله دريافت دکترای افتخاری هنر در رشته آواز از دانشگاه کلمبيای
آمريکا, دريافت دکترای افتخاری هنر از سازمان يونسکو در سال 1381, دريافت دکترای افتخاری هنر موسيقی در سال 1384 از دانشگاه بوداپست مجارستان و دريافت دکترای افتخاری و مدال هنر در سال 1384 از سازمان ملل متحد
است.

اکبر گلپایگانی آخرین کنسرت خارج از کشورخود در قبل از انقلاب را در سال 1355 در افغانستان, پاکستان و هندوستان بر روی صحنه برد اما از سال 1358 تاکنون از حضور و اجرای برنامه در رادیو و تلویزیون وطن خود ممنوع شده است. و براستی که جای گلپایگانی و گلپایگانی ها چقدر در تلویزیون ملی ایران خالی است.

استاد گلپایگانی در اکتبر سال 2006 به همت "امیر" کنسرت گذار جوان, برنامه ای کوتاه اما بیاد ماندنی در استکهلم بر روی صحنه برد.

دیگه این آخرِ کاره
دستگاه: سه گاه
نوازنده ویولن: دکتر جهانشاه برومند
شعر: جهانبخش پازوکی
با صدای همیشه جاوید: استاد اکبر گلپایگانی

نظرات شما در مورد این خبر
گروه هنر و ادبیات

پیوندهای مربوط
وب سایت رسمی استاد اکبر گلپایگانی

گروه های فیس بوک استکهلمیان
صفحه اصلی فیس بوک استکهلمیان
گروه پول و اقتصاد
گروه دانش و فن آوری
گروه جامعه
گروه جویندگان شریک زندگی
گروه سیاسی
گروه طنز و سرگرمی
گروه مهاجرت و پناهندگی
گروه نیازمندیهای استکهلم

گروه همجنسگرایان, دو جنس گرایان و دگرجنس گونگان
گروه ورزشwww.stoc  2011.09.25

© 2011 Stockholmian. All rights reserved.
تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن با ذکر واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی یک مطالب از استکهلمیان در سایتهای اینترنتی در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در استکهلمیان مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز در صورت چاپ واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است.

Stockholmian Stockholm Sverige Svenska
استکهلمیان استکهلم سوئد سوئدی