نظرسنجی روزنامه اکسپرسن به پایان رسید و تخت جمشید در رتبه  چهارم ثبت گردید
استکهلمیان – سرانجام رای گیری روزنامه اکسپرسن در مورد عجایب و جذبه های توریستی هفتگانه جهان به اتمام رسید. این نظرسنجی در تاریخ 14 آوریل 2005 آغاز گردید و نزدیک به 17000 نفر در آن  شرکت نمودند. با همیاری خوانندگان استکهلمیان,
تخت جمشید ایران از رتبه 58 به رتبه 4 لیست صعود کرد و اکنون با پایان این نظرسنجی در رتبه چهارم ثبت شده  است. صعود تخت جمشید منجر به درج چندین مقاله پیرامون تخت جمشید (پرسپولیس) در این روزنامه پر تیراژ سوئدی گردید که مورد توجه صدها هزار خواننده این روزنامه در سوئد قرار گرفت.

نتیجه نهایی نظرسنجی روزنامه اکسپرسن پیرامون عجایب و جذبه های توریستی هفتگانه جهان به ترتیب رتبه در شماره 29 ماه مه این روزنامه اینچنین اعلام گردید:

رتبه اول اهرام ثلاثه در مصر با 55,3 درصد از آرا
رتبه دوم دیوار چین با 52,5 درصد آرا
رتبه سوم تاج محل در هندوستان با 35 درصد آرا
رتبه چهارم تخت جمشید در ایران با 28,7 درصد آرا

رتبه پنجم بقایای تمدن ماچو پیچو در پرو با 25,2 درصد آرا
رتبه ششم کولوسیوم در ایتالیا با 23,1 درصد آرا
رتبه هفتم آکروپولیس در یونان با 22,4 درصد آرا

 "کامنت" (اظهاز نظر) زیبای یک ایرانی دیگر که به هنگام دادن رای خود بر روی اینترنت در مورد تخت جمشید درج کرده است نیز در این شماره روزنامه اکسپرسن به چاپ رسیده است. داریوش پورمقدم از شهر امئو در شمال سوئد اینچنین  مینویسد:

"اولین تمدن جهان در تخت جمشید آغاز شد, و اولین دمکراسی جهان در تخت جمشید متولد گردید".

روزنامه اکسپرسن, مورخ یکشنبه 29ماه مه سال 2005

همیاری ایرانیان منتهی به درج مقاله مصور از  تخت جمشید در پر تیراژترین روزنامه عصر سوئد گردید

استکهلمیان – ئی میلهای ارسالی از ایرانیان شادمان از سراسر سوئد به استکهلمیان در روز یکشنبه  بیشمار بودند. و دلیل آن درج یک مقاله مصور از تخت جمشید در یکی از دو روزنامه پر تیراز عصر سوئد (اکسپرسن) بود.

هنگامی که روزنامه اکسپرسن چندی قبل آغاز به نظر سنجی در میان مردم سوئد جهت تهیه لیستی از عجایب هفتگانه و جاذبه های توریستی جهان نمود تنها آلترناتیو قابل انتخاب از ایران در میان 77 گزینه تخت جمشید بود. اما تخت جمشید در اعماق لیست و در رتبه 58 آن  ناعادلانه مخفی گردیده بود. استکهلمیان از خوانندگان خود خواست تا با شرکت در این رای گیری نام تخت جمشید را به رتبه ای شایسته تغییر دهند. تغییری که اینک ژورنالیست روزنامه اکسپرسن از آن بعنوان "صعود  موشک وار از رتبه 58 به رتبه 4 لیست" یاد کرده است.

استکهلمیان قبل از فراخوان و درخواست شرکت ایرانیان در این رای گیری با رونامه اکسپرسن تماس گرفت تا نظر آنها در این مورد را بپرسد. پاسخ روزنامه اکسپرسن این بود که تا زمانی که افراد بصورت تک تک در این رای گیری شرکت نمایند هیچ اشکالی جهت "بسیج عمومی" و "مبارزه انتخاباتی" برای یک گزینه محبوب وجود ندارد. این مورد در مقاله امروز روزنامه اکسپرسن نیز مشخصا درج شده و با اشاره به فراخوان استکهلمیان آمده است که خبرنگاران اکسپرسن بخوبی از "در جریان بودن یک مبارزه انتخاباتی برای گزینه پرسپولیس آگاهی داشته اند".

همیاری ایرانیان و شرکت گسترده خوانندگان استکهلمیان در این نظرسنجی سرانجام تخت جمشید را از رتبه 58 لیست به رتبه چهارم! صعود داد و منتهی به درج یک مقاله مصور مستقل پیرامون تخت جشمید در بخش مسافرتی یکی از دو روزنامه پرتیراژ عصر سوئد اکسپرسن گردید. روزنامه ای که صدها هزار نفر در سوئد هر روزه آن را مطالعه میکنند.

 هدف اصلی ایرانیان جهت شرکت در این نظرسنجی که همانا مطرح کردن نام ایران و نشان دادن بخشی از تاریخ و تمدن این کشور به مردم سوئد بود با درج این مقاله در روزنامه اکسپرسن به تحقق پیوست. توجه شما را در پایین به ترجمه فارسی مقاله روز یکشنبه 15 ماه مه روزنامه اکسپرسن در رابطه با تخت جمشید و رای گیری مذکور جلب میکنیم. متن اصلی مقاله به زبان سوئدی از روزنامه اکسپرسن "اسکن" شده و در پایان همین مقاله در دسترس است:

تخت جمشید بزرگترین معجزه هفته
معجزه و موشک  در لیست این هفته, تخت جمشید در ایران است. خرابه های 2500 ساله تخت جمشید از رتبه 58 لیست به رتبه چهارم صعود کرده است. اما لیست دائما در حال تغییر است و نظر سنجی پیرامون عجایب هفت گانه جهان همچنان ادامه دارد.

پرسپولیس توسط داریوش اول در سال 500 قبل از میلاد بنیان نهاده شد و در دوره های مختلف پایتخت پارس بود. پرسپولیس توسط اسکندر "کبیر" در سال 331 قبل از میلاد به آتش کشیده شده و امروزه تنها خرابه هایی از آن باقی مانده است. گفته میشود که او بدست خودش پرسپولیس را آتش زده است. پرسپولیس از سال 1979 در لیست میراث فرهنگی "یونسکئ"  قرار دارد.

مبارزه انتخاباتی مجاز است!
"از پرسپولیس میتوان بعنوان یک جاذبه توریستی جهانی نام برد, ولی جاذبه ای که برای اکثر سوئدیها ناشناخته است. اما با این حال پرسپولیس در رای گیری به بالا صعود میکند و این عملی اتفاقی نیست. ما میدانیم که همکاری در این زمینه میان طرفداران تخت جمشید گسترده بوده و حتی یک مبارزه انتخاباتی پیرامون آن جریان دارد.  چنین مبارزه انتخاباتی برای گزینه مورد علاقه خود کاملا مجاز است. امکان رای گیری بصورت دوباره نیز وجود ندارد و آرای دوبله احتمالی در نتیجه گیری آخر  حذف خواهند شد.

به رای گیری ادامه دهید! 76 کاندید دیگر نیر در لیست وجود دارند که برای بالا آمدن در لیست نیاز به کمی حمایت دارند. آیا نسبت به پرسپولیس کنجکاو شده اید؟ آژانس مسافرتی "لس او رس" یک تور 22 روزه به ایران دارد که از جمله از تخت جمشید بازدید خواهد کرد. مسافرت بعدی در ماه اکتبر خواهد بود و قیمت آن 22600 کرون سوئد است".

چنانچه مایلید دوستان سوئدی خود را جهت مسافرت با تور به تخت جمشید و ایران تشویق کنید آنان را با قیمت 22600 کرون آژانسهای سوئدی نترسانید! آژانسهای مسافرتی ایرانی با قیمتهای بسیار پایینتر تورهای مسافرتی به نقاط مختلف ایران و از جمله تخت جمشید را ارائه میکنند.

از دیگر قسمتهای تحسین برانگیز در این مقاله چاپ "کامنت" (اظهاز نظر) زیبا از دو ایرانی است که به هنگام دادن رای خود بر روی اینترنت نوشته و اکنون در روزنامه اکسپرسن به چاپ رسیده است.

عبدالرحیم خضایی از شهر  یوله در شمال سوئد اینچنین مینویسد:
"بنظر من اگر اسکندر پرسپولیس را آتش نمیزد, امروز این شهر میتوانست یکی از زیباترین شهرهای جهان باشد".

و مینو  شهبازیان از شهر لینشوپینک نوشته است:
"پرسپولیس انتخاب اول من است. پرسپولیس بخشی از فرهنگ مرا تشکیل میدهد که برای بسیاری از مردم دنیا آشنا نیست. امیدوارم که پرسپولیس یکی از 7 انتخاب اول گردد تا مردم دنیا متوجه شوند که ایران بخشهای زیبای دیگری نیز دارد".

روزنامه اکسپرسن, مورخ یکشنبه 15 ماه مه سال 2005

و برای همکاران خوشحال و راضی استکهلمیان چیزی غیر از این باقی نمیماند که بگویند:

از شرکت همه هموطنان در این نظر سنجی که منجر به چاپ یک مقاله مصور در مورد تخت جمشید, و تاریخ و تمدن ایران زمین در پرتیراژترین روزنامه عصر سوئد گردید سپاسگذاریم. این بسیج عمومی میان ایرانیان بار دیگر بخوبی نشان داد که اگرچه آنها در زمینه های مختلف با یکدیگر اختلاف نظر دارند, اما در مورد مهمترین آن همواره یک صدا و یک رای هستند: عشق به ایران.

کمتر از 24 ساعت نیاز بود تا تخت جمشید جزو 4 نام اول جهان گردد
استکهلمیان – همکاران استکهلمیان صبح روز دوشنبه 9 ماه مه خبری از برگزاری یک رای گیری در یکی از دو روزنامه بزرگ عصر سوئد (اکسپرسن) درج نمودند. این روزنامه بر روی سایت اینترنت خود 77 جاذبه و نقطه دیدنی  از 5 قاره در نقاط مختلف جهان را جهت رای گیری در اختیار خوانندگان خود قرار داده بود تا پس از اتمام رای گیری, بعنوان 7 جاذبه توریستی جهان و در کنار عجایب هفت گانه جهان به خوانندگان این روزنامه معرفی گردند.

با وجود ده ها و بلکه صدها جاذبه تاریخی و طبیعی توریستی در ایران (مانند غار علی صدر در همدان, منار جنبان در اصفهان, و ده ها نقطه و بنای منحصر به فرد تاریخی دیگر), فقط  نام یک نقطه از ایران  در این لیست جهت رای گیری قرار داده شده بود و آن تخت جمشید بود. و نام تخت جمشید بصورت غم انگیزی در آخر لیست و در میان دیگر نقاط گمنام جهان ناعادلانه پنهان گردیده بود.

اما خوانندگان استکهلمیان و ایرانیان از استکهلم, از سوئد, از ایران  و از دیگر نقاط  جهان با شرکت در این رای گیری, در مدت کمتر از 24 ساعت, نام تخت جمشید کهن و ایران زمین را در رتبه ای که شایسته  آن است قرار دادند. 7 نام اول جهان.

اکنون نام تخت جمشید و "پرسپولیس" در کنار اهرام مصر, دیوار چین, تاج محل هند و بقایای تمدن عظیم ماچو پیچو در پرو جزو 7 نام اول جهان در این رای گیری قرار گرفته است.  و این با کمک ایرانیانی از سراسر جهان که به وطن خود عشق میورزند و حتی به رای گیری روزنامه ای در گوشه ای از جهان نیز پیرامون وطن خود حساسیت نشان میدهند. ایرانیانی از دیگر نقاط جهان که حتی با زبان سوئدی آشنایی نداشته اما با حدس و گمان موفق به شرکت در این رای گیری بزبان سوئدی شدند,  برای ایران.

اینک توجه صدها هزار سوئدی با نگاهی به نتیجه این رای گیری که توسط یکی از پرتیراژ ترین روزنامه های این کشور به انجام رسیده است بسوی تخت جمشید, ایران و تمدن و تاریخ کهن ایرانیان جلب خواهد شد. چنین اقدامات کوچکی هستند که در کنار یکدیگر نتیجه های بزرگ داده و توجه مثبت جهانیان را بسوی تمدنی, جامعه ای و ناریخی جلب میکنند.

با تشکر از همه خوانندگان استکهلمیان و با تشکر از همه رسانه های فارسی در استکهلم, سوئد و نیز سراسر دنیا که در این زمینه به اطلاع رسانی پرداخته و سهمی بزرگ در تلاشی کوچک جهت صعود نام ایران داشته اند.  نتیجه رای گیری تاکنون

رای گیری برای هفت جاذبه بزرگ توریستی جهان
استکهلمیان- روزنامه کثیرالانشتار اکسپرسن در سوئد در حال رای گیری از مردم سوئد جهت انتخاب  هفت جاذبه توریستی جهان است که پس از اتمام رای گیری بعنوان آلترناتیوی در کنار عجایب هفت گانه جهان معرفی خواهند شد. مردم از سراسر سوئد و دیگر نقاط جهان بر روی وب سایت این روزنامه از میان ده ها آلترناتیو از 5 قاره جهان به 7 مورد رای میدهند. از ایران نیز یک آلترناتیو قابل انتخاب است و آن خرابه های تخت جمشید میباشد. این فرصتی استثنایی است تا ایرانیان با شرکت در این رای گیری و رای دادن به تخت جمشید کمکی موثر به معرفی تاریخ و پیشینه کهن ایران به سوئدیها نمایند. در این رای گیری میبایست حداقل به 7 گزینه رای داد. از دیگر گزینه هایی که رای دادن برای آن جهت ایرانیان مثبت خواهد بود گزینه شهر سمرقند در ازبکستان فعلی است که روزگاری در راه معروف ابریشم قرار داشته است. رای دادن به گزینه های در رابطه با هندوستان نیز که با تاریخ ایران پیوندی کهن دارد میتواند  پس از تخت جمشید و سمرقند از آلترناتیوهای ایرانیان در انتخاب 7 گانه آنان باشد. نوشتن نام , آدرس و  توضیحات پس از رای گیری  اجباری نیست اما چنانچه به زبان سوئدی تسلط دارید این امکان نیز داده شده است که نظر خود را پیرامون گزینه ای که به آن رای داده اید (مانند تخت جمشید) ابراز کنید. این توضیحات ممکن است بعدا در این روزنامه منعکس گردد و در این صورت جایزه ای نیز توسط روزنامه به نویسنده آن اعطا خواهد شد. امید است با کمک همه رسانه های فارسی سوئد, ایرانیان از امکان شرکت در این رای گیری آگاهی یافته و بصورت گسترده در آن شرکت کنند. تا زمان درج این خبر در استکهلمیان حدود 6025 نفر در این رای گیری شرکت کرده اند. اما متاسفانه تخت جمشید با فقط 0,5 درصد غم انگیز از آرا, در آخرهای لیست و پس از نقاطی قرار گرفته است که نام آن حتی هرگز به گوش کسی نخورده است.

www.stoc 2005.05.30


© 2005 Stockholmian. All rights reserved.
حق چاپ و تقلید: استکهلمیان . بیان شفاهی بخش یا تمامی مطالب استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن صرفا با ذکر واضح منبع و آدرس کامل سایت استکهلمیان مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از مطالب یا تصاویر  استکهلمیان در سایتهای اینترنتی و یا دیگر رسانه های چاپی فقط از طریق دادن لینک مستقیم به آن مطلب در استکهلمیان و یا نقل قول کوتاه با ذکر کامل نام استکهلمیان بعنوان منبع مجاز بوده و هر گونه کپی برداری کامل از هر مطلب یا تصویری از استکهلمیان و چاپ آن در هر وب سایت یا رسانه چاپی حتی در صورت ذکر استکهلمیان بعنوان منبع آن نیز بهیج وجه مجاز نیست. ذکر نام صاحب یک مطلب یا تصویر هرگز بمعنی  مجوزی قانونی جهت کپی برداری بدون اجازه و قرار دادن آن در وب سایت یا رسانه چاپی دیگری نیست.