جاسازی تریاک در "فندوق" توسط مسافر تهران - استکهلم
استکهلمیان – مامورین گمرک فرودگاه  بین المللی آرلاندا در استکهلم  پس از مظنون شدن به یک مسافر ایرانی پرواز تهران - استکهلم متعلقات او و از جمله "آجیل" همراه  وی را مورد تفتیش قرار دادند. در این تفتیش توجه آنان به فندوقهای داخل آجیل که برخی دارای "ترک خوردگی" بودند جلب گردید. پس از شکستن چند فندوق مشخص گردید که در هر فندوق  1,5 تا 2 گرم تریاک جاسازی شده است.  حدود 550 فندوق به این صورت شکسته شده, مغز آن خارج , با تریاک پر شده و سپس مجددا چسبانده شده بود. کلا بیش از یک کیلوگرم تریاک بدین صورت جاسازی گردید. مسافر ایرانی که هم اکنون به اتهام قاچاق سنگین مواد مخدر در بازداشت بسر میبرد در بازجویی گفت که آجیل را در بازاری در تهران خریده است و از اینکه فندوقهای "آجیل" حاوی تریاک بوده  اطلاعی نداشته است! در صورت محکومیت, مجازات طولانی زندان  و نیز اخراج مادام العمر از سوئد در انتظار این قاچاقچی ایرانی مود مخدر خواهد بود.  

گمرک سوئد در سال 2004 مقدار بیش از 18 کیلو تریاک قاچاق را در مرزهای این کشور کشف و توقیف کرده است و میزان تریاک کشف شده در سال جاری نیز تاکنون بیش از 6 کیلو گرم بوده است.  به گفته گمرک سوئد, ایران و افغانستان دو کشورعمده در زمینه قاچاق تریاک به سوئد هستند.

قاچاق مواد مخدر توسط مسافرین پروازهای تهران به استکهلم و گوتنبرگ در طی سالهای گذشته منجر گردیده که این پروازها همواره مورد کنترل شدید گمرک سوئد قرار بگیرند. مسافرین و بار همه پروازهای با مبداء ایران از جمله از طریق سگهای تعلیم دیده گمرک سوئد تفتیش میگردند.

www.stoc 2005.04.02


© 2005 Stockholmian. All rights reserved.
حق چاپ و تقلید: استکهلمیان . بیان شفاهی بخش یا تمامی مطالب استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن صرفا با ذکر واضح منبع و آدرس کامل سایت استکهلمیان مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از مطالب یا تصاویر  استکهلمیان در سایتهای اینترنتی و یا دیگر رسانه های چاپی فقط از طریق دادن لینک مستقیم به آن مطلب در استکهلمیان و یا نقل قول کوتاه با ذکر کامل نام استکهلمیان بعنوان منبع مجاز بوده و هر گونه کپی برداری کامل از هر مطلب یا تصویری از استکهلمیان و چاپ آن در هر وب سایت یا رسانه چاپی حتی در صورت ذکر استکهلمیان بعنوان منبع آن نیز بهیج وجه مجاز نیست. ذکر نام صاحب یک مطلب یا تصویر هرگز بمعنی  مجوزی قانونی جهت کپی برداری بدون اجازه و قرار دادن آن در وب سایت یا رسانه چاپی دیگری نیست.