راه در جهان یکی است و آن راه راستی است / زرتشت

ششم فروردین: خجسته زادروز زرتشت و نوروز بزرگ
استکهلمیان – روز  ششم فروردین ماه برابر با بیست و ششم مارس مصادف با زادروز  زرتشت, اندیشمند بزرگ ایرانی و پیام آور آئین گفتار نیک, پندار نیک و کردار نیک است.

بر اساس محاسبات نجومی و زبانشناسی, زمان زایش زرتشت به ۱۷۶۷ سال قبل از زایش مسیح باز میگردد. زادروز زرتشت روز خرداد از ماه فروردین برابر با ششم فروردین ماه میباشد که در نزد پیروان این آئين «نوروز بزرگ» خوانده می شود. زرتشتیان همواره از زرتشت با نام "اشو زرتشت" نام میبرند که به معنی پاک, راست و درست میباشد.

شایسته های مهم آیین زرتشت
هر پیرو آئین زرتشت وظیفه هایی دارد که از آغاز رسیدگی و بلوغ تا پایان زندگانی خاکی موظف به پیروی از آن است. شایسته های مهم آیین زرتشت چنین هستند:

- "هومت", "هوخت" و  "هورشت" به معنی پندار نیک, گفتار نیک و کردار نیک
- راستگویی و دوری از دروغ
- میانه روی
- گرامی داشت پدر و مادر
- پاکی، پاکیزگی, تندرستی و بهداشت
- کار و آبادانی
- پاکیزه نگاهداری و سالم سازی پیرامون یا محیط زیست
- دانش آموزی و دانش پراکنی
- زیبایی و هنر
- اجتناب از مواد هوش ربا که به اندیشه و خرد آسیب میرسانند
- کمتر خوردن گوشت جانوران

جشنهای مهم آیین زرتشت
سرشت آئین زرتشت بر اساس شادی بعنوان یک خصلت انسانی پسندیده استوار است. جشنهای آیین زرتشت بیشمارند. اما معروفترین جشنهایی که از جمله جشنهای ملی ایرانیان نیز بشمار میروند عبارتند از:

- جشن نوروز: اورمزد روز و فروردین ماه, جشن آغاز بهار
- نوروز بزرگ: جشن زادروز اشو زرتشت. خورداد روز و برابر با ششم فروردین ماه
- جشن سده: مهر روز و بهمن ماه, برابر با دهم بهمن, صدمین روز از زمستان بزرگ, پیدایش آتش
- جشن مهرگان
- جشن یلدا
 


راه در جهان یکی است و آن راه راستی است / زرتشت

اوستا مکان زایش زرتشت را ساحل رودخانه  "دارجا" میداند که به احتمال زیاد رودخانه سیحون یا آمو دریا میباشد. اشو زرتشت از خاندان ایرانی "اسپنتمان" بود. نام پدر وی "پور وشسب" و نام مادر او "دغدو" بود.  زرتشت همسری بنام "هو وی" داشت که سه پسر و سه دختر ثمره این زندگی پر بار بوده است. سه پسر وی "ایسه ت واستر" , "اورو تتنز" و "خورشید چهر" نام داشتند و نام دختران زرتشت "تریتی", "فرنی" و "پوروچیستا" بود.

اشو زرتشت سالها در پی یافتن حقیقت بود تا پس از گذار از یک فرآیند تدریجی به روشنایی رسید و پیام خود را برای مردم جهان به ارمغان آورد. این آشکار کردن پیام در سن ۳۰ سالگی (۱۷۳۷ سال قبل از زایش مسیح) روی داد که بعنوان تاریخ رسمی زرتشتیان اکنون پذیرفته شده است. زرتشت خواستار دگرگونی در روال زندگی مردم بود. دگرگونی ها و اصلاحاتی که بسادگی قابل پذیرش نبودند. نخستین و بزرگترین کار زرتشت بدور انداختن و انکار تمام خدایان و خدایگونه هایی بود که مورد پرستش مردم بودند و در برابر آن شناساندن "خداوند یگانه". خداوندی که آفریننده و هستی بخش (اهورا) و ابردانا (مزدا) است. در این راه بیشتر آداب و رسومی که بر مبنای خرافات و نا آگاهی ها ی انسانها بود نیز از سوی زرتشت به دور انداخته و انکار شد.


راه در جهان یکی است و آن راه راستی است / زرتشت

زرتشت از این رو بسختی با مقاومت ها روبرو شد و در مدتی نزدیک به ده سال تنها پسر عموی او بنام "مدیوماه" (به معنای نیمه ماه) و سپس پسر بزرگترش "ایسه ت واستر" با او همراه  گشتند. از این رو زرتشت بهمراه گروه کوچکی زادگاه خود را ترک کرده و بسوی جنوب, به سرزمین های جدید و جایی که نام و آوازه ای از شاه کیانی "ویشتاسب" یا "گشتاسب" داشت رهسپار گشت.

زرتشت میدانست که در ایران زمین آن روزگار تنها در پیرامون "ویشتاسب" بود که گروهی از دانشمندان و فلسفه شناسان آن زمان گرد آمده بودند و این را نیز میدانست که پیام او را نخست دانایان درخواهند یافت. بنابراین به آنجا رفت تا پیامش را بگوید و آشکار کند. چنین کرد و در مدت نزدیک به دو سال به بحث و گفتگو پرداخت تا سرانجام بزرگان و دانایانی مانند "ویشتاسب" و همسرش "آتوسا" و وزیرانش "جاماسب" و "فرشوشتر" پیام او را پذیرفتند و این نقطه عطفی در تاریخ آیین زرتشت بشمار می رود.

"گاتها" که پیام و آموزشهای راستین اشو زرتشت در آن قرار گرفته اند بزرگترین گنجینه دانش آیین زرتشتی است. اشو زرتشت چکیده پیام خود را در ۱۷ سرود گرد آورد که خود آنها را "مانتر" یا "اندیشمند برانگیز" خواند که بعدها "گاتها" نامیده شدند. "گاتها" به زبانهای اوستا و سانسکریت به معنی "سرود پاک" است.  در یک فراز میتوان گفت که کتاب مقدس زرتشتیان "گاتها" است.

"اوستا"عنوان مجموعه ای از دفترها و نوشتارهای بیاد مانده از تمامی تاریخ و فرهنگ ایرانیان در زمانهای گوناگون است که سرچشمه ی بسیار با ارزشی برای آگاهی و پژوهش در چگونگی زندگی و باورها و رویهم رفته فرهنگ مردم ایران زمین در این پهنه ی تاریخی گسترده میباشد. "گاتها" نیز در دل این مجموعه (اوستا) جای دارد که بخش های گوناگون این مجموعه بدین ترتیب میباشند:

یسن ها (در بر دارنده گاتها), یشت ها, ویسپرد, خرده اوستا  و وندیداد.

زرتشت در سن ۷۷ سالگی و پس از یک زندگی سالم و کامیاب و رساندن و گسترش پیام خویش به مرگ طبیعی چشم از جهان فرو بست. روز درگذشت زرتشت روز خور از ماه دی , برابر با پنجم دی ماه است.

داستان جاوید، یادگار جاودانه استاد اسماعیل فصیح
چنانچه در طی تعطیلات پیش رو (عید پاک در سوئد) بیکارید و بدنبال کتابی جهت مطالعه میگردید میتوانید کتاب "داستان جاوید"  اثر استاد اسماعیل فصیح را انتخاب کنید. این کتاب ارزنده  که پس از شروع به خواندنش بسختی میتوان آن را بر زمین نهاد از طریق کتابخانه های سراسر سوئد  بصورت رایگان در دسترس عموم قرار دارد.  "داستان جاوید" بدون شک در جایگاه کتابهای بیاد ماندنی قرار خواهد گرفت که تاکنون مطالعه نموده اید.

این کتاب چنانچه در ایران زندگی می کنید از طریق کتابفروشیهای معتبر داخل ایران نیز قابل تهیه است.

نام کتاب: داستان جاوید
نویسنده: استاد اسماعیل فصیح
نشر نو, تهران
چاپ اول ۱۳۵۹, چاپ دوم ۱۳۶۳

ا"داستان جاوید" در سیستم کتابخانه های سوئد به این صورت ثبت شده است:
نویسنده:
Fasih
نام کتاب:
Dastan-i Javid

سمفونی چنین گفت زرتشت با تاثیر از کتاب نیچه با همین نام
آئین زرتشت نه تنها ایرانیان بلکه بواسطه هماهنگ بودن خود با سرشت انسانی, اندیشمندان, فیلسوفان و آن دسته از مردم سراسر جهان را که با آن آشنا شده اند تحت تاثیر خود قرار داده است. یکی از این اندیشمندان, متفکر بزرگ آلمانی "نیچه" بود که با کتاب مشهورش "چنین گفت زرتشت" نقش بزرگی در معرفی این آیین به جهانیان ایفا نموده است.

کتاب «چنین گفت زرتشت» نوشته فریدریش نیچه فیلسوف و شاعر آلمانی مستقیماً الهام بخش ریچارد اشتراوس (۱۹۴۹–۱۸۶۴) موسیقی‌دان بزرگ آلمانی گردید که در سال ۱۸۹۶ «پوئم سمفونیک» ی به نام «چنین گفت زرتشت» (اپرای ۳۰) ساخت که از درخشان‌ترین آثار موسیقی باقی مانده از این نوع است.

این موسیقی دان بزرگ آلمانی سمفونی جاودانه دیگری تحت عنوان «مارش پارسی» را نیز از خود بیادگار گذاشته است که آن نیز از بی نظیرهای موسیقی کلاسیک جهان بشمار می رود.

در ویدیوی زیر بخشی از اثر جاودانه «چنین گفت زرتشت»  این آهنگساز نامدار آلمانی به رهبری «گوستاوو دومادل» موسیقی دان سرشناس ونزوئلایی و همراهی ارکستر فیلارمونیک برلین نمایش داده می شود.

چنین گفت زرتشت - ریچارد اشتراوس
گوستاوو دومالدل / فیلارمونیک برلین

 

مطالب دیگر استکهلمیان در وب سایت ما
www.stockholmian.com

نظر خود را در زیر با دیگران به اشتراک بگذارید
 

comments powered by Disqus
Anpassad sökning
 

www.stoc  2018-03-25

© 2018 Stockholmian. All rights reserved.
تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن با ذکر واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی یک مطالب از استکهلمیان در سایتهای اینترنتی در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در استکهلمیان مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز در صورت چاپ واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است.

Stockholmian
استکهلمیان استکهلم سوئد