همه خدمات درمانی و زیبایی دندان در زیر یک سقف برای همه ساکنان استکهلم / کلیک کنید

 
سلفی» اندی با جمعیت حاضر در محل»

فیلم کامل و سه ساعته مراسم چهارشنبه سوری ۲۰۱۷ استکهلم
استکهلمیان
-  شب گذشته مراسم بزرگترین جشن چهارشنبه سوری جهان در استکهلم با تدارکاتی گسترده، از جمله نور و آتش پردازی خیره کننده، هنرنمایی تعدای از هنرمندان ایرانی و غیر ایرانی از جمله اندی، گروه شنبه زاده، زلیخا، گروه رقص پرواز ...  با مجری گری بهار پارس و سینا ولی الله، و برپایی چادرها و غرفه های غذا و البته حضور هزاران شرکت کننده از ایران، افغانستان، سوئد و دیگر ملیت ها در «باغ شاه»  در قلب استکهلم برگزار شد.

جشن چهارشنبه سوری امسال استکهلم برای نخستین بار بصورت زنده و مستقیم توسط تلویزیون ملی اس و ت سوئد پخش شد. تارا مشیزی یکی از دو میزبان پخش مستقیم برنامه در تلویزیون سوئد بصورتی شایسته به معرفی چهارشنبه سوری به بینندگان سوئدی زبان پرداخت.
 


زلیخا هنرمند تاجیک در جشن دیشب چهارشنبه سوری استکهلم که مورد تشویق زیاد شرکت کنندگان قرار گرفت

این برنامه از طریق تلویزیون ماهواره ای من و تو نیز برای میلیونها بیننده تلویزیونی در ایران و سایر نقاط جهان پخش شد. اما پخش آن با تاخیر بیش از یک ساعت صورت گرفت و آنگونه که اعلام شد بصورت زنده و مستقیم نبود.

جشن چهارشنبه سوری در استکهلم با حمایت مالی «تئاتر ملی سوئد» و مدیریت دست اندرکاران ایرانی آن سازمان دهی می شود و امسال هشتمین سال برگزاری خود را جشن می گیرد.

فیلم  کامل و سه ساعته مراسم مراسم جشن چهارشنبه سوری ۱۴ مارس ۲۰۱۷ استکهلم از طریق پیوند زیر در وب سایت تلویزیون ملی اس و ت سوئد بمدت ۱ ماه (تا روز ۱۳ آوریل ۲۰۱۷) قابل مشاهده است.

پیوندهای مربوط
فیلم کامل مراسم چهارشنبه سوری ۲۰۱۷ استکهلم


اندی، بهار پارس و سینا ولی الله از جمله هنرمندان جشن چهارشنبه سوری امسال استکهلم

جزئیات بزرگترین جشن چهارشنبه سوری جهان در استکهلم
اندی هنرمند میهمان جشن چهارشنبه سوری امسال
مجریان جشن بهار پارس و سینا ولی الله
زلخیا محمدشوآ هنرمند تاجیک
سعید شنبه زاده، رستم میرلاشاری، گروه آبجیز وووووو
آتش بازی و نورافشانی
پخش مستقیم برای نخستین بار از تلویزیون ملی اس وت سوئد
پخش مستقیم جهانی از تلویزیون من و تو

باری دیگر چهارشنبه سوری آمده است. سنتی که شاید  هیچ جشن و شادی دیگری در ایران هرگز توانایی عرض اندام در مقابل محبوبیت آن را ندارد. اگر کودکان در اروپا عاشق "هلوئین" هستند, کودکان و نوجوانان ایران زمین عاشق چهارشنبه سوری هستند. کدام ایرانی است که خاطره ای شیرین در کنار پرتو افسون کننده شعله های آتش از روز چهارشنبه سوری در کشورش نداشته باشد.

آوازه چهارشنبه سوریهای استکهلم که از آن بعنوان «بزرگترین جشن چهارشنبه سوری جهان»  نیز نام برده می شود مرزهای سوئد و اروپا را در نوردیده و به ایران و دیگر نقاط جهان نیز رسیده است.


گروه آبجیز از دیگر هنرمندان شرکت کننده در جشن چهارشنبه سوری امسال استکهلم

اگر تاکنون برای کسی شکی باقی مانده بود که مفصل ترین جشن چهارشنبه سوری جهان درکدام نقطه دنیا برگزار می شود، برنامه سال های گذشته که بیش ۱۵ هزار نفر در آن حضور داشته اند این شک را برای همیشه برطرف نمود و  ایرانیان شهر استکهلم  را باری دیگر پرچمدار برگزاری بزرگترین و مفصل ترین جشن چهارشنبه سوری در سراسر جهان کرد.

امسال نیز دست اندارکاران این برنامه با برپایی چادری بزرگ  در محوطه  «باغ  شاه» در قلب استکهلم با حاجی فیروز و موسیقی و رقص و پایکوبی و شادی و خوردن غذاهای ایرانی و هنرنمایی هنرمندان ایرانی و غیر ایرانی و صد البته پریدن از روی آتش و تکرار جمله ای که نیاکان ایرانیان هزاران سال با پریدن از روی آتش با شادی  فریاد کشیدند این جشن ملی ایرانی را با شکوه تر از هر زمانی برگزار می کنند و  و شعله های پر فروغ آتش و نوای بلند موسیقی ایرانی  باری دیگر چشم ها را بطرف جشن چهارشنبه سوری بزرگ ایرانیان خیره خواهد نمود.


زلیخا محمدشوآ هنرمند تاجیک از جمله هنرمندان جشن چهارشنبه سوری امسال استکهلم

جزئیات برنامه و هنرمندان امسال جشن چهارشنبه سوری استکهلم
جشن چهارشنبه سوری امسال استکهلم از ساعت ۱۸ روز سه شنبه ۱۴ مارس برابر با ۲۴ اسفند در باع شاه استکهلم (Kungsträdgården) آغاز می شود.

آئین باستانی چهارشنبه سوری برای هشتمین سال متوالی  با همیاری  «تئاتر ملی سوئد» و نهادهای ایرانی و حضور پرشور مردم در قلب شهر استکهلم برگزار ‌می شود
. جشن چهارشنبه سوری امسال استکهلم نیز با حضور شخصیت های بلند پایه سیاسی و فرهنگی این کشور افتتاح خواهد شد. این جشن غیر انتفاعی است و نهادهای اجرایی و تهیه‌کنندگان آن مجاز به سودآوری مالی از آن نیستند.


سعید شنبه زده و رستم میرلاشاری

در جشن چهارشنبه سوری امسال نیز بمانند هر ساله مجموعه‌ای از خوانندگان و هنرمندان ایرانی و غیر ایرانی آثارشان را روی صحنه بزرگ باغ شاه در قلب شهر استکهلم به نمایش خواهند گذاشت.

جشن چهارشنبه‌سوری امسال همچون سال‌های گذشته در دو قسمت برگزار می‌شود. نخست در بخش میانی محل برگزاری جشن در باغ شاه، آتش چهارشنبه سوری طی مراسمی ویژه به شکل سنتی افروخته می‌‌شود تا در تمام طول شب روشن بماند و علاقه‌مندان از روی آن بپرند.

سپس مجموعه‌ای از خوانندگان و هنرمندان ایرانی آثار خود را روی سن بزرگ این پارک اجرا خواهند کرد
. تعدادی از هنرمندان جشن بزرگ چهارشنبه سوری امسال در استکهلم عبارتنداز:

هنرمندان جشن چهارشنبه سوری بزرگ امسال استکهلم
اندی خواننده سرشناس موسیقی پاپ ایران هنرمند میهمان امسال جشن چهارشنبه سوری بزرگ استکهلم خواهد بود. سعید شنبه زاده و رستم میرلاشاری با اجرای موسیقی شاد آفرو-ایرانی، زلیخا محمدشوآ هنرمند سرشناس تاجیکستان،  گروه ایرانی-سوئدی مشهور و مجبوب آبجیز، بریت سهین هنرمند ترکیه، آلیاوان خواننده رپ سوئدی از جمله هنرمندان میهمان جشن چهارشنبه سوری امسال استکهلم هستند.

علاوه بر هنرمندان یاد شده گروه «رقص پرواز» و نیز گروه آتش بازان «آکت آو موشن» نیز در این برنامه به هنرنمایی خواهند پرداخت.

«دی جی پوریا» نیز مسئولیت دی جی کردن کل برنامه را بر عهده دارد.


بهار پارس و سینا ولی الله

مجریان جشن چهارشنبه سوری بزرگ امسال استکهلم
 
مجریان صحنه جشن چهارشنبه سوری امسال استکهلم بهار پاری هنرپیشه ایرانی-سوئدی که فیلم با بازیگری او (مردی بنام او-وه) امسال از نامزدهای دریافت جایزه اسکار بود و سینا ولی الله مجری تک صدای ایرانی محبوب از جمله در شبکه فارسی ۱ بوده است. از سینا ولی الله بعنوان یکی از خوش صداترین مجریان دوره معاصر ایران نام برده می شود. او یکی از محبوب ترین و چیره دست ترین استند آپ کمدین های ایرانی نیز هست و ویدیوهای او در یوتیوب از پربیننده ترین ها بشمار می رود.

چادر ویژه بابا بزرگها و مامان بزرگها
در جشن بزرگ چهارشنبه سوری استکهلم، چادر ویژه ای نیز برای سالمندان در نزدیکی سن بزرگ تدارک دیده شده است. در این چادر، تعدادی صندلی و تجهیزات گرمازای مناسب وجود دارد. امکانات درون این غرفه تنها برای سالمندان بالای شصت و پنج سال در مظر گرفته شده است. از اینرو از حضور سایر افراد در این غرفه جلوگیری خواهد شد تا امکان استفاده از این فضا برای بابا بزرگها و مامان بزرگها مهیا باشد
.

غرفه کوچولوها
در شب جشن چهارشنبه سوری استکهلم تلاش می شود تا این برنامه برای کودکان نیز خوش آیند، جذتب، سرگرم کننده و لذت بخش باشد. به همین دلیل چادری را به کودکان اختصاص داده‌ شده تا در حضور یک آموزگار نقاشی، با وسایل نقاشی و خمیر مجسمه‌سازی در زمینه چهارشنبه‌سوری و عید نوروز نقاشی بکشند و مجسمه بسازند. داستان‌خوانی و شعرخوانی نیز از دیگر برنامه‌های تدارک دیده شده برای کودکان است
.


چهارشنبه سوری در استکهلم / عکس دانش سارویی

 آتش بازی و نورافشانی
Arc Light بزرگترین کمپانی  خدمات آتش بازی در اسکاندیناوی، امسال ارائه دهنده بزرگترین شوی آتش و نورافشانی چهارشنبه‌سوری خواهد بود؛ با مجموعه‌ای از توپ‌ها، فشفشه‌ها، ترقه‌ها و افکت‌هایی که آسمان مرکز شهر استکهلم را در طول شب روشن خواهد کرد.

در کنار این آتش‌بازی و نورافشانی، گروه
Act of Emotion  که متشکل از هنرمندان آتش باز است، تماشاچیان را در بین برنامه‌های چهارشنبه سوری دعوت به دیدن شوی آتش بازی می‌کند.

غذا و تنقلات
 
گرداگرد محل چهارشنبه‌سوری غرفه‌هایی وجود دارد که از سوی تئاتر ملی سوئد به افراد متقاضی اجاره داده می‌شود تا در صورت تمایل به فروش انواع غذاهای ایرانی و شیرینی و تنقلات مورد نظر خود بپردازند. در سال‌های اخیر در این غرفه‌ها آش رشته، انواع کباب، چای، قهوه، شیرینی، آجیل و تنقلات عرضه شده است.


چهارشنبه سوری در استکهلم / عکس ابراهیم مهتاری

چادر گروه دگرباشان
گروه دگرباشان سازمان عفو بین الملل استکهلم در کنارگروه ١٤٠ اين سازمان نیز چادر مخصوص به خود را در جشن چهارشنبه سوری استکهلم خواهد داشت. در این محل همه کسانی که به حقوق بشر و تلاش های این گروه ارج می نهند با فعالیت های آنها آشنا شده و از نمایشگاه آثار هنری این گروه دیدار خواهند کرد
. هدف از حضور در این رویداد جهانی که سالانه بیش از ۲۰۰۰۰ نفر را از منطقه خاور میانه به خود جلب میکند بالا بردن سطح آگاهی جامعه از شرایط دگرباشان و وضعیت حقوق بشر در کشور های این منطقه اعلام شده است. با دیدار از چادر ان گروه میتوان در صورت تمایل کارهای هنری آنها را برای کمک به فعالیت های شان مورد خریداری قرار داد. جزئات بیشتر در صفحه فیس بوک این گروه.

 


دورین مونسون و تارا مشیزی میزبانان پخش تلویزیونی زنده مراسم
چهارشنبه سوری استکهلم در تلویزیون اس و ت

پخش زنده برنامه چهارشنبه سوری استکهلم از تلویزیون ملی اس و ت سوئد
چنانچه در شهرهای دیگر سوئد زندگی می کنید و یا به هر دلیلی دیگری شانس اینکه شخصا در بزرگترین جشن چهارشنبه سوری جهان در استکهلم حضور داشته باشید را ندارید اینک می توانید آن را بدون نیاز به ماهواره از طریق تلویزیون خود در سراسر کشور تماشا کنید.

امسال برای نخستین بار جشن بزرگ چهارشنبه سوری ایرانیان استکهلم بصورت مستقیم از تلویزیون ملی اس و ت سوئد نیز پخش خواهد شد. میزبانان تلویزیونی این برنامه در تلویزیون سوئد تارا مشیزی و دورین مونسون خواهند بود.

جالب است که تلویزیون اس وت از نام ایرانی «چهارشنبه سوری» جهت معرفی این جشن کهن استفاده می کند.

پخش مراسم چهارشنبه سوری استکهلم از ساعت ۱۸،۳۰ روز سه شنبه ۱۴ مارس از کانال اس و ت ۲ آغاز می شود. از ساعت ۲۰،۰۰ پخش برنامه به کانال اس و ت ۲۴ منتقل می شود که تا ساعت ۲۱،۳۰ ادامه خواهد داشت.

مراسم چهارشنبه سوری استکهلم اگر به تلویزیون دسترسی نداشته باشید بصورت زنده و مستقیم از کانال اینترنتی اس و ت پلی نیز، تنها با آدرسهای آی پی سوئدی، قابل دیدن است.

تاریخ، زمان، مکان
۱۴ مارس ۲۰۱۷
از ساعت ۱۸،۳۰ تا ۲۰،۰۰ در کانال اس و ت ۲
از ساعت ۲۰،۰۰ تا ۲۱،۳۰ در کانال اس و ت ۲۴
تمامی برنامه از کانال اینترنتی  اس و ت پلی  (قابل تماشا فقط از داخل سوئد)


چهارشنبه سوری در استکهلم / عکس دانش سارویی

پخش جهانی همچنین از تلویزیون ماهواره ای من و تو
مراسم جشن چهارشنبه سوری ایرانیان استکهلم امسال نیز بصورت مستقیم و زنده از تلویزیون من و تو برای ایران و سراسر جهان پخش می شود.
تاریخ، زمان، مکان

۱۴
مارس ۲۰۱۷
 
از ساعت ۱۹،۳۰ به وقت سوئد (۲۲،۰۰ به وقت ایران)
تلویزیون ماهواره ای من و تو
تلویزیون اینترنتی من و تو (قابل تماشا از سراسر جهان)

توجه کنید که تلویزیون ملی اس و ت پخش زنده و مستقیم برنامه را یک ساعت زودتر از تلویزیون من و تو آغاز می کند.

«بزرگترین مراسم چهارشنبه سوری جهان» دراستکهلم در طی سالهای گذشته توسط تلویزیونهای مختلف از جمله تلویزیون دولتی صدای آمریکا و نیز تلویزیون «من و تو» بصورت زنده برای ایران و دیگر نقاط جهان پخش شده است.

به این ترتیب می توان با آگاهی رسانی در این زمینه به دوستان و بستگان در ایران و دیگر نقاط جهان از آنان نیز دعوت بعمل آورد که در شب چهارشنبه سوری به نوعی در کنار جشن بزرگ ایرانیان استکهلم باشند.

هوای روز سه شنبه استکهلم بدون هرگونه بارش و ۶ درجه بالای صفر پیش بینی شده است.

تاریخچه چهارشنبه سوری
چهارشنبه سوری از جشنها و سنت های باستانی ایرانیان است که شب چهارشنبه آخر هر سال (غروب سه شنبه) مردم هر محل با برپایی شور و سرور طی مراسم باشکوه و دلپذیر برگزار میکردند. و پس از آن چند روز به عید نوروز مانده و قبل از فرا رسیدن آخرین چهارشنبه سال, مردم با دقت و وسواس خانه تکانی مینمودند. در این کار زنان و دختران, بالتفاق مردان و پسران, فرشها, پرده های اتاقها و اثاثه را گردگیری و رفت و روب و پاک و تمیز میکردند و معتقد بودند که باید همه چیز حتی لباس قبل از رسیدن سال نو تمیز و پاک باشد
.

آئین چارشنبه سوری از آن جهت به غروب آخرین سه شنبه (شب چهارشنبه) موکول شده است که اندیشمند ایرانی  زرتشت, با رسیدگی حساب های گاه شماری به تنظیم و تدوین دقیق تقویم توفیق یافت و آن سالی بود که تحویل سال به سه شنبه ای مصادف شد که نیمه آن سه شنبه تا ظهر جزئی از سال کهنه و نیمه بعدازظهر جزو سال نو به حساب آمد و چون آغاز هر روز را در نیمه شب همان روز میدانستند بنابراین فردای آن سه شنبه را نوروز شناخته شبش را مطابق معهود جشن گرفته و آتش افروخته و از آن پس آن شب را چهارشنبه سوری قرار دادند.

آداب اصلی چهارشنبه سوری در  سراسر خطه ایرانی نشین یکی است ولی در برخی از شهرها سنت های کوچکی بدان اضافه شده و بر شیرینی و زیبایی آن افزوده است. این آداب و سنت ها بصورت خلاصه چنین است:

آتش افروزی
زیباترین و قدیمیترین آداب مربوط به چهارشنبه سوری برافروختن آتش و جستن از روی آن است. این کار عصر سه شنبه آخر سال که فردایش چهارشنبه است انجام میشود. باید اشاره کرد که تمام آداب و سنت های چهارشنبه سوری در شب چهارشنبه آخر سال برگزار میگردد
.

آتش را در حیاط خانه و یا کوچه و یا یک میدان باز و با گذرادن سه کوپه (بوته) روشن میکنند و در حین جستن از روی آتش میخوانند:

سرخی تو از من, زردی من از تو

به معنای آنکه بیماریها و ناخوشیها را به دور میریزیم و سلامتی و تندرستی ترا در خود میگیریم.
گرگانی, امیر فریدون. گاهنامه نوروز, سروش, تهران, ۱۳۵۵, ص ۹۴

کوزه شکنی
یکی دیگر از مراسم مخصوص چهارشنبه سوری آن بوده که کوزه کهنه ای را که در آن مقداری نمک و ذغال و سکه ده شاهی انداخته و هر یک از افراد خانواده یک بار کوزه را دور سر میچرخاندند و نفر آخری آن کوزه را از پشت بام به کوچه می افکند و میگفت: درد و بلای ما بره توی کوزه و بره توی کوچه
.

آجیل چهارشنبه سوری
رسمی که از قدیم در ایران متداول است, تهیه و خوردن آجیل چهارشنبه سوری است. این آجیل شور و شیرین مانند آجیل مشکل گشاست. یعنی علاوه بر مواد اصلی بو داده شور آجیل, برگه هلو و زردآلو, قیسی, کشمش سبز, مویز, باسلق پسته و بادام و فندق بو نداده, نقل, شکر, پنیر و مغز گردو هم اضافه میکنند. تهیه این آجیل را برای استجابت یک مراد نذر میکنند, خوردن این آجیل در شب چهارشنبه سوری به اعتقاد مردم باعث شگون و خوش یمنی است
.


چهارشنبه سوری در استکهلم / عکس ابراهیم مهتاری

فال گوش
دیگر از مراسم مربوط به چهارشنبه سوری, فال گوش است. بدین معنی که کسانی که حاجتی دارند نیت میکنند و سر چهار راه و یا در معبری به فال گوش می ایستند و به حرف نخستین عابری که از کنارشان میگذرد توجه میکنند و هر کلام که از دهان او در آید در استجابت مراد خود به فال  بد یا خوب میگیرند. اگر گفته عابری موافق با آرزوی صاحب حاجت باشد آن آرزو را برآورده شده میدانند
.

 بعضی ها بجای رفتن به چهارراه و معابر این کار را در پشت در اتاق هم انجام میدهند و نخستین کسی که از پشت در اتاق شنیدند به فال بد یا خوب در اجابت حاجتشان فرض میکنند.
گرگانی, امیر فریدون, گاهنامه نوروز, سروش, تهران, ۱۳۵۵, ص ۹۵ تا ۹۶

اطلاعات متن اقتباس شده از: فرهنگ مردم (فولکلور) ایران نوشته استاد علی میرنیا

چهارشنبه سوری، نمایش بزرگ دیگری از همبستگی ملی اقوام ایرانی
سنن و آداب و رسوم ملی ایرانیان, همواره برنده ترین سلاح آنان جهت حفظ اتحاد و همبستگی ملی و حفظ تمامیت ارضی سرزمینشان بوده است. فارس, آذری, کرد, لر, گیلک, بلوچ, خوزستانی, زرتشتی, مسیحی, کلیمی, مسلمان, بهایی, بی دین، بادین و همه دیگر اقوام ایرانی هزاران سال  در کنار یکدیگر و در روز چهارشنبه سوری از روی آتش پریده اند
.


چهارشنبه سوری در استکهلم / عکس دانش سارویی

در واقع اینگونه جشنهای ملی فرصت های مقدسی بوده است که ایرانیان همه اختلافات مابین خود را به فراموشی سپرده اند, در کنار یکدیگر ایستاده اند و به دشمنان تاریخ و فرهنگ خود نشان داده اند که وقتی پای تاریخ و فرهنگ و سنن ملی سرزمینشان در میان باشد همه در کنار هم می ایستند و به یکدیگر بعنوان ایرانی عشق میورزند.

 کودک, پیر, جوان، زن, مرد, دختر و پسر و حتی ملل دیگری که در کنار ایرانیان زندگی کرده اند, هزاران سال در آن خطه فریاد شادی کشیده اند, به دور آتش رقصیده اند, خندیده اند, عشق ورزیده اند و با بیاد آوردن خاطرات شیرین آن زندگی کرده اند.

امسال نیز همه ایرانیان با هم, چه در داخل و چه در خارج از مرزهای ایران و دور از وطن, این سنت و آئین بزرگ ملی را با شکوهی هر چه بیشتر برگزار می کنند.

پیوندهای مربوط
وب سایت  رسمی  اطلاعات چهارشنبه سوری استکهلم

فیلمی از چهارشنبه سوری در استکهلم


 

مطالب دیگر استکهلمیان در وب سایت ما
www.stockholmian.com

نظر خود را در زیر با دیگران به اشتراک بگذارید
 

comments powered by Disqus
Anpassad sökning
 

www.stoc  2017-03-01

© 2015 Stockholmian. All rights reserved.
تمامی حقوق برای استکهلمیان محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از استکهلمیان در رادیو, تلویزیون و مشابه آن با ذکر واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی یک مطالب از استکهلمیان در سایتهای اینترنتی در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در استکهلمیان مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز در صورت چاپ واضح "استکهلمیان دات کام" بعنوان منبع مجاز است.

Stockholmian
استکهلمیان استکهلم سوئد